ஜல்லிக்கட்டு தடையும் பீட்டாவின் வேகன் டயட்டும்

ஜல்லிக்கட்டுக்கு விதிக்கப்பட்ட தடைக்கு எதிராக ஒட்டு மொத்த தமிழகமும் கிளர்ந்து எழுந்ததன் காரணத்தால் அவசர சட்டத்தை இயற்றி தற்காலிகமாக அனுமதித்து போராட்டத்தை நீர்த்து போகச் செய்யும் முடிவில் மத்திய அரசு ஈடுபட்டிருக்கிறது. இச்சூழலில் ஜல்லிக்கட்டை தடை செய்வதற்கு முக்கிய காரணமாக இருந்த பீட்டாவின் வேகன் டயட் உணவு அரசியல் குறித்த பார்வையே இக்கட்டுரை.

நாம் நினைப்பது போல் சில உயர் வகுப்பினர் பொழுது போக்க ஆரம்பிக்கப்பட்டதல்ல பீட்டா. இங்கிலாந்தில் பிறந்து தில்லியில் வளர்ந்து ப்ளோரிடாவில் வசித்து வரும் இங்கிரிட் நியூகிர்க் எனும் பெண்மணியும் அலெக்ஸ் பசெக்கோ எனும் அமெரிக்கராலும் ஆரம்பிக்கப்பட்ட சாதாரண என்.ஜி.ஓ போல் தோற்றமளித்தாலும் அதன் உலகளாவிய வலைப்பின்னலும் டிரில்லியன்களில் புரளும் உணவு வியாபாரமும் பிரம்மாண்டமானது.

இதன் பிரம்மாண்டத்தின் சாட்சியாக அமெரிக்காவில் ஆரம்பிக்கப்பட்ட பீடாவுக்கு ஹாலிவுட்டின் பிரபல  நட்சத்திரங்கள் ஆதரவளிப்பதோடு இந்தியாவிலும் அமிதாப்பச்சன், ஐஸ்வர்யா ராயிலிருந்து ஷாஹித் கபூர், வித்யா பாலன், சன்னி லியோன் வரை அதன் தூதுவர்களாய் விளங்குவது குறிப்பிடத்தக்கது. ஷில்பா ஷெட்டி புலியை போல் கூண்டில் அடைபட்டு விளம்பரம் கொடுத்தது பீட்டா பிரம்மாண்டத்தின் அடுத்த நிலை. தமிழ் நாட்டிலும் மாதவன், விஷால், தனுஷ் முதல் ரஜினி மகள்கள், த்ரிஷா, எமி ஜாக்சன் எல்லோரும் அதன் ஆதரவாளர்களே. அவ்வளவு ஏன், நம்ம 56 இஞ்ச் மோடி 2014ம் ஆண்டின் சிறந்த வெஜிடேரியனாக பீட்டாவால் தேர்ந்தெடுக்கப்பட்டவர் என்பது நம்மில் எத்துணை பேருக்கு தெரியும்.

பீட்டா மிருக வதைக்கு எதிரான அமைப்பாக தன்னை பிரகடனப்படுத்தி கொண்டாலும் அமெரிக்காவின் வளர்ப்பு பிராணிகள் சந்தையை குறி வைத்து போட்டி நிறுவனங்களை அழித்து பீட்டா கொலை செய்த விலங்குகளின். எண்ணிக்கை எண்ணி மாளாது. காளை மாடுளை ஒழித்து ஜெர்சி மாடுகளை வளர்த்து நோயுற்ற சமூகத்தை உருவாக்க நினைக்கும் பீட்டா மறைமுகமாக நாட்டு கோழிகளை அழித்து கே.எப்.சி போன்ற செயற்கை கோழி இறைச்சிகளையும், இயற்கை வேளாண்மைக்கு மாற்றாக மண்ணை மலடாக்கும் உர பூச்சி நிறுவனங்களையும் வளர்த்து விடுவது மாத்திரமல்ல, இயற்கை வளங்களை சுரண்டும் பூச்சி கொல்லி மருந்துகளான கோக், பெப்சி வகையறாக்களின் பரிபூரண ஆசியுடன் வளர்வதாலே பீட்டாவால் மத்திய மாநில அரசுகளை எதிர்த்தும் தமிழக மக்களின் உணர்வுகளுக்கும் எதிராக போராடும் துணிவு உள்ளது. இந்த பிண்ணணியில் தான் பீட்டா தனக்கு ஆதரவாக வழக்காட 2.5 கோடி கட்டணம் கொடுப்பதாக வரும் செய்திகளை பார்க்க வேண்டும்.

பீட்டாவின் உணவு அரசியலின் ஒரு முக்கியமான அங்கம் தான் வேகன் டயட். நான்கு, ஐந்து வருடங்களுக்கு முன் கேள்விப்பட்டிராத Vegan Diet தற்பொழுது பீட்டாவின் இந்திய ஏஜெண்ட்கள் மூலம் பிரபலப்படுத்தப்படுகிறது. பொதுவாக உடல் எடையை குறைக்கவோ அல்லது சில உடல் நல உபாதைகளுக்காகவோ ஜி.எம் டயட், ஜுஸ் டயட், தண்ணீர் டயட், பேலியோ டயட் என பல்வேறு டயட்டுகள் பின்பற்றப்படுகின்றன. ஆனால் பீடா பிரபலப்படுத்தும் வேகன் டயட் இவற்றிக்கெல்லாம் மாறுபட்டது. அது சைவம் என்பதற்கும் மேலாக மாடு போன்ற மிருகங்களிலிருந்து பெறப்படும் பால், தோல் ஆகியவற்றை கூட உபயோகிக்க கூடாது என்று சொல்லப்படும் தீவிர நுனி சைவத்தை வலியுறுத்துகிறது.

பீட்டா சொல்லும் சைவத்திற்கும் பிராமணியத்தின் சைவத்திற்கும் வேறுபாடு இருந்தாலும் சித்தாந்த ரீதியாக மிருக வதை குறிப்பாக மாடுகளின் விஷயத்தில் ஒன்றுபடுகின்றன. உள்ளூர் மாடுகளை ஒழித்து ஜெர்சி மாடுகளை வளர்க்கும் பீட்டாவும் உள்ளூரில் மாட்டு கறிக்கு தடை விதித்து வெளிநாடுகளுக்கு ஏற்றுமதி செய்து கொள்ளை லாபம் சம்பாதிக்கும் அல் கபீர் எனும் பெயரில் இயங்கும் பரிவாரங்களுக்கும் இலக்கு ஒன்றி போகிறது. 2000 ம் ஆண்டு மிருக வதைக்கு எதிர்ப்பாக என கூறி பாஜகவின் ஆட்சியில் அத்வானியின் ஆசையோடு உள் நுழைந்த பீட்டா அசைவம் இல்லாத இந்தியாவை நோக்கி தன் ஒவ்வொரு அசைவையும் நகர்த்தி கொண்டிருக்கிறது. இப்போது புரியும் மாட்டுக்கறிக்காக அக்லாக்கை கொல்லும் பாஜகவின் இலக்கோடு பீட்டா பொருந்தி போவதை.

மேலும் பீட்டா சொல்லும் வேகன் டயட்டை பின்பற்றினால் பி 12 எனும் புரதச் சத்து, இரும்பு சத்து போன்ற குறைபாட்டுக்காக மாத்திரைகளை தான் உட் கொள்ள வேண்டும் என்பது பீட்டாவே ஒத்து கொள்ளும் உண்மை. இருந்தும் இந்த நுனி சைவ டயட்டை பிரபலப்படுத்த பீட்டா எடுக்கும் பிரம்மாண்ட முயற்சிகளின் பின்னால் உள்ள உணவு அரசியல் அபாயகரமானது. கம்பு,சோளம், கேழ்வாகு போன்ற தமிழரின் பராம்பர்ய உணவுக்கு பதில் சோயாவை பீட்டா அளவுக்கு அதிகமாக பிரபலப்படுத்துகிறது. சோயா பயன்படுத்தினால் ஏற்படும் ஹார்மோன் பிரச்னைகளை தாண்டி சோயா பிரபலப்படுத்தப்படுவது கம்பு, கேழ்வரகுக்கு பதில் ஐரோப்பிய குளிர் நாடுகளில் விளையும் ஓட்ஸ் பிரபலப்படுத்துவதற்கு ஒப்பானது. ஒற்றை தேசம், ஒற்றை கலாச்சாரத்தை இந்திய மண்ணில் விதைக்க முயலும் பரிவாரங்களுக்கு பீட்டா உற்ற தோழனாய்  இருப்பதில் ஆச்சர்யம் இல்லை தானே.

–  பொறியாளர் ஃபெரோஸ்கான்

74 thoughts on “ஜல்லிக்கட்டு தடையும் பீட்டாவின் வேகன் டயட்டும்

 • January 22, 2017 at 3:32 pm
  Permalink

  Actually this is incomplete. Vegans eat anything from plants alone. Millets are staple for many Indians here. Soya is only promoted as Americans don’t know about millets. Indian vegans have no restrictions. Also people promoting iyarkaiya Tamil foods also want us to stop milk products. I don’t see much politics here. But Only in jallikattu they are so adamant

  Reply
 • June 30, 2017 at 1:49 pm
  Permalink

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

  Reply
 • July 27, 2017 at 7:51 am
  Permalink

  197687 851913Hello. magnificent job. I did not anticipate this. This really is a excellent story. Thanks! You made certain fine points there. I did a search on the subject matter and identified the majority of folks will have the same opinion with your blog. 92097

  Reply
 • August 7, 2017 at 3:15 am
  Permalink

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Bless you

  Reply
 • August 8, 2017 at 3:52 am
  Permalink

  You could certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

  Reply
 • August 13, 2017 at 1:22 am
  Permalink

  You are completely right. I loved reading this article and I will certainly get back for more as quick as possible. Our internet site is about games for pc, you could look if you are still interested in this.

  Reply
 • August 13, 2017 at 9:05 am
  Permalink

  I just want to tell you that I am newbie to blogging and certainly enjoyed this blog site. More than likely I’m likely to bookmark your blog post . You amazingly come with good articles and reviews. Appreciate it for revealing your web-site.

  Reply
 • August 17, 2017 at 3:47 pm
  Permalink

  Generally I do not learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice article.

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:43 am
  Permalink

  Hi, Neat post. There’s a problem along with your site in web explorer, might test this¡K IE still is the marketplace chief and a good portion of other folks will leave out your excellent writing because of this problem.

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:35 am
  Permalink

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

  Reply
 • August 18, 2017 at 9:14 am
  Permalink

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

  Reply
 • August 18, 2017 at 2:02 pm
  Permalink

  Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

  Reply
 • August 18, 2017 at 2:19 pm
  Permalink

  I do believe all of the ideas you have offered for your post. They’re really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too short for beginners. May just you please prolong them a little from subsequent time? Thank you for the post.

  Reply
 • August 18, 2017 at 2:44 pm
  Permalink

  Thanks a lot for giving everyone such a breathtaking chance to read from this site. It can be very useful and as well , jam-packed with a good time for me personally and my office mates to search your website at a minimum 3 times in a week to study the new guidance you will have. Of course, I’m just usually fascinated considering the gorgeous guidelines served by you. Selected 4 facts on this page are honestly the finest I’ve ever had.

  Reply
 • August 18, 2017 at 3:26 pm
  Permalink

  I have read several excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to create such a magnificent informative website.

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:24 pm
  Permalink

  There is perceptibly a lot to know about this. I assume you made some good points in features also.

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:57 pm
  Permalink

  Hello, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

  Reply
 • August 18, 2017 at 9:42 pm
  Permalink

  Hi there! I just found this amazing site and I really like it. I also love to speak about how to attract a woman of your dream at times. Great to be around, regards!

  Reply
 • August 18, 2017 at 11:50 pm
  Permalink

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:51 am
  Permalink

  First, there have been so many horror stories involving Russian and Ukranian services. Man meets a Russian girl online – she tells him she loves him – wants him to share his cost card numbers so she can come to him – he sends numbers – his credit card accounts are cleaned out – poor fool never hears from her to come back. Happens all the time.As ultimately real world, be prudent about whom you trust with private information. Common sense screams that protecting your privacy within virtual regarding the net is a great deal more important, a person have absolutely of knowing who the person on the other end is.You grow to be on the second to last stage among the process – launching and promotion. Along with this step, internet site’s focus is online presence. Should you that web site without visitors and isn’t ranked during the search engines is totally useless. That is where SEO kinds the advertisements will come in. Social Media and other stuff are included as well in this method.WUVING tests the dating niche sites for any number of areas: Popularity, Reliability, User-friendly and Essential safety. Of the four, Security is concerning factor. Although “BBW” is WUVING’s biggest dating niche – “beautiful Russian Brides” is the most popular search on the net in America, Canada, UK and The european union.Even someone that is novices at web cams can try these chat sessions. Chatters at advertising and marketing come from diverse backgrounds and remain in different sub cultures. There are some sites that allow web cam sessions for adults higher than the age of 18. You others possess teen chat or adult only chat or even kids’ chat. Depending on the site you attempt to chat, the chatting rules will make a request.Online dating can be fun. Mister. or Ms. Right really can be discovered online via web site dating services, chat rooms, and websites that help “connect” people one one more. That’s how I met my partner and best ally of eight years. So my intent is for you to discredit the plausibility of Internet romantic movie. It can be bought!The site is staffed with professional librarians taking turns staffing the watch live sex to answer questions of library patrons. The librarians may be at schools, public libraries, or college universities. But the neat thing is questions are answered live.First and foremost, protect yourself by guarding personal information: your telephone number, address, metropolis in anyone live, no matter if you live alone, what your work, what your bank, your income, therefore on.Anastasia does background checks on its women members – and also why it’s clearly #1. It’s attain a great Free Site – you will find there’s sign-up premium. And more fees for the Live Video and other services. But for Western men that are genuinely searching for true love and a loving, loyal bride – it’s very well worth it.The Mac user which you will like to receive costly end video iPod also known as a new loaded MacBook. Or expand their iPod’s functionality with any one of the many iPod accessories.

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:37 am
  Permalink

  I do consider all the ideas you’ve presented for your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for newbies. May just you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:18 am
  Permalink

  I’ve recently started a blog, the info you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:15 am
  Permalink

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

  Reply
 • August 19, 2017 at 10:35 am
  Permalink

  hello there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical points using this site, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

  Reply
 • August 19, 2017 at 12:59 pm
  Permalink

  I needed to compose you a very small note in order to say thanks a lot yet again relating to the striking basics you’ve shown on this website. It has been simply wonderfully generous with people like you to supply easily exactly what a number of people would have offered for sale for an e book to end up making some bucks for their own end, notably considering the fact that you might well have tried it in case you considered necessary. Those principles as well worked to be a fantastic way to fully grasp other individuals have a similar dreams really like my own to figure out a little more with respect to this condition. Certainly there are lots of more fun sessions ahead for many who find out your website.

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:29 pm
  Permalink

  You made various good points there. I did a search on the topic and found most folks will consent with your blog.

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:56 pm
  Permalink

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

  Reply
 • August 19, 2017 at 3:36 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:53 pm
  Permalink

  Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and internet and this is actually annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:55 pm
  Permalink

  I got what you mean , thanks for putting up.Woh I am thankful to find this website through google. “I was walking down the street wearing glasses when the prescription ran out.” by Steven Wright.

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:58 am
  Permalink

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:15 am
  Permalink

  What i do not understood is in fact how you are no longer actually much more neatly-favored than you might be right now. You are very intelligent. You already know therefore significantly when it comes to this subject, made me for my part believe it from so many numerous angles. Its like women and men don’t seem to be involved except it¡¦s something to do with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times take care of it up!

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:39 am
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 10:25 am
  Permalink

  F*ckin’ remarkable issues here. I’m very glad to see your post. Thank you a lot and i’m having a look forward to contact you. Will you please drop me a mail?

  Reply
 • August 20, 2017 at 12:31 pm
  Permalink

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog. A fantastic read. I will certainly be back.

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:20 pm
  Permalink

  I delight in, lead to I discovered just what I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:49 pm
  Permalink

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:38 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:20 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 7:56 pm
  Permalink

  Hi here, just got aware about your wordpress bog through The Big G, and discovered that it’s truly interesting. I will take pleasure in if you retain this approach.

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:35 am
  Permalink

  I am no longer positive where you are getting your information, but great topic. I needs to spend a while studying more or figuring out more. Thanks for magnificent information I used to be looking for this info for my mission.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:21 am
  Permalink

  I together with my buddies appeared to be taking note of the good guidelines on your web page and then at once I had an awful suspicion I had not thanked the web blog owner for those techniques. All the young boys appeared to be absolutely very interested to see all of them and have in effect in reality been taking pleasure in these things. Thanks for being so accommodating and then for getting this form of magnificent subjects millions of individuals are really wanting to be aware of. My personal honest regret for not saying thanks to you earlier.

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:13 am
  Permalink

  I was more than happy to find this page. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you saved to fav to check out new stuff on your website.

  Reply
 • August 21, 2017 at 12:31 pm
  Permalink

  Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too wonderful. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read far more from you. This is actually a terrific site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 2:55 pm
  Permalink

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

  Reply
 • August 21, 2017 at 3:01 pm
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 21, 2017 at 3:29 pm
  Permalink

  Very interesting details you have remarked, thanks for putting up. “What is harder than rock, or softer than water Yet soft water hollows out hard rock. Persevere.” by Ovid.

  Reply
 • August 21, 2017 at 3:58 pm
  Permalink

  Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! “We have two ears and only one tongue in order that we may hear more and speak less.” by Laertius Diogenes.

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:33 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:51 pm
  Permalink

  Thanks for all of your effort on this web site. Kim loves getting into internet research and it’s easy to understand why. We all know all of the lively means you create worthwhile thoughts via your web blog and as well as increase response from other people on this point plus our own simple princess is without a doubt being taught a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are doing a first class job.

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:44 pm
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 22, 2017 at 1:00 am
  Permalink

  My spouse and I certainly adore your website and find almost all of your posts to be precisely what I am interested in. Do you offer guest writers to create information for you? I wouldn’t mind producing a story regarding mobogenie apk or even on many of the subjects you’re writing about here. Nice place!

  Reply
 • August 22, 2017 at 5:54 am
  Permalink

  I think this is one of the most significant info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is great, the articles is really great : D. Good job, cheers

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:32 am
  Permalink

  Very interesting info !Perfect just what I was searching for! “To see what is right, and not to do it, is want of courage or of principle.” by Lisa Alther.

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:39 am
  Permalink

  wonderful issues altogether, you just gained a new reader. What would you suggest about your publish that you made a few days in the past? Any sure?

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:31 am
  Permalink

  Thank you for some other excellent article. Where else could anyone get that type of information in such a perfect manner of writing? I have a presentation next week, and I’m at the search for such information.

  Reply
 • August 22, 2017 at 10:51 am
  Permalink

  of course like your web site but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the truth on the other hand I will surely come again again.

  Reply
 • August 22, 2017 at 1:16 pm
  Permalink

  Thank you so much for providing individuals with remarkably splendid opportunity to read critical reviews from this website. It is often very terrific and packed with a lot of fun for me personally and my office colleagues to search your site more than 3 times weekly to see the new guidance you have got. And definitely, I am always fascinated for the impressive concepts served by you. Selected 3 points in this posting are rather the very best I have ever had.

  Reply
 • August 22, 2017 at 1:49 pm
  Permalink

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:13 pm
  Permalink

  Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could not come across. What an ideal site.

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:18 pm
  Permalink

  I do consider all the ideas you’ve introduced on your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too quick for starters. May you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

  Reply
 • August 23, 2017 at 3:36 am
  Permalink

  I have been checking out some of your stories and it’s pretty nice stuff. I will definitely bookmark your blog.

  Reply
 • August 23, 2017 at 10:58 am
  Permalink

  I was recommended this web site through my cousin. I’m now
  not certain whether or not this post is written via him as no one else know such targeted approximately my
  trouble. You’re amazing! Thank you!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X