இரட்டிப்பாவது விவசாய வருமானமா? விவசாயிகள் சாவா?

“இந்தியா விவசாயக் குடும்பங்களின் சராசரி மாதவருமானம் 3,800 ரூபாய்! விவசாயிகளின் சராசரி கடன்அளவோ 47,000 ரூபாய்! (சில மாநிலங்களில் இது ஒரு லட்சத்திற்கும் மேல் !) நாட்டின் 52% விவசாயக் குடும்பங்கள் கடனில் சிக்கித்தவிக்கின்றன !” என்று பல்வேறு அரசுக் குறிப்புகளே கூறுகிறது!

ருவமழை எதிர்பார்த்த அளவிற்கும் மிகக்குறைவாக பெய்திருப்பதாலும், மற்றும் மத்திய அரசின் பணமதிப்பிழப்பு நடவடிக்கையாலும் நாடு முழுவதும் விவசாயமும், விவசாயிகளும் கடுமையாக பாதிக்கப்பட்டுள்ளனர். இதன் விளைவாக டெல்டா மாவட்டங்களைப் போலவே பஞ்சாப், மகாராஷ்டிரா, குஜராத் மாநிலங்களிலும் விவசாயிகளின் சாவு எண்ணிக்கை தினமும் அதிகரித்து வருகிறது. கோதுமைக் களஞ்சியமான பஞ்சாப்பில் கடன் நெருக்கடியால் இரண்டு நாளுக்கு மூன்று விவசாயிகள் தற்கொலை செய்துகொள்கிறார்கள் என பத்திரிகை செய்திகள் வெளிவரும் இச்சூழ்நிலையில் மோடி அரசு 2017-18–ம் ஆண்டுக்கான பட்ஜெட்டை அறிவித்திருக்கிறது !

“விவசாயிகள் வருமானத்தை 2022-ம் ஆண்டுக்குள் இரட்டிப்பாக்குவோம்” என்று சவடால் அடிக்கும் மோடி அரசு, இந்தப் பட்ஜெட்டில் விவசாயம் மற்றும் விவசாயம் சார்ந்த துறைகளுக்காக மொத்தம் 51,026 கோடி ரூபாயை ஒதுக்கியிருக்கிறது. இது மொத்த பட்ஜெட்டில் வெறும் 2.3%தான்!

நீர்பாசனம் மற்றும் நீராதாரங்கள் திட்டங்களுக்காக கடந்த பட்ஜெட்டில் ஒதுக்கிய 20,000  கோடியில் என்னென்ன திட்டங்கள் நடந்தது என்ற விளக்கமேதும் இல்லாமலே, இந்த பட்ஜெட்டிலும் 20,000 கோடி ஒதுக்கியிருக்கிறார்கள் ! இப்போதும் கூட இத்தொகை எப்போது, எங்கு, என்னென்ன திட்டங்களுக்காக செலவிடப்படும், எந்த அரசு அமைப்பின் கீழ் கண்காணிக்கப்படும் என்று எந்த விவரமும் பட்ஜெட்டில் சொல்லப்படவில்லை ! இந்த லட்சணத்தில் நடுத்தர, நுன்பாசனத் திட்டங்களுக்கான நிதியம் அமைக்க தனியாக 5,000 கோடியும் ஒதுக்கப்பட்டுள்ளது ! இவ்வாறு ஒதுக்கப்படும் பல்லாயிரம் கோடிகள் எங்கு போகிறது என்பது மோடி வகையறாவுக்கே வெளிச்சம்!

punjab-farmer

வறட்சியின் பிடியில் பஞ்சாப் விவசாயி

விவசாயிகளுக்கு கடன் வழங்குவதற்கு 10 லட்சம் கோடிரூபாய் இலக்கு தீர்மானித்திருப்பதாகக் கூறும் நிதியமைச்சர் அருண் ஜெட்லி, கடன் மானியத்திற்கு என 15,000 கோடி ரூபாயை ஒதுக்கி மானியத்திற்கும் வரம்பு நிர்ணயித்திருக்கிறார். இதை மாநிலவாரியாகப் பிரித்தால் சராசரியாக ஒரு மாநிலத்திற்கு 460 கோடிதான் மானியமாக கிடைக்கும். அப்படியானால் எத்தனை பேருக்கு மானியக் கடன் கிடைக்கும்? இதில் சிறுகுறு விவசாயிகள் எத்தனைபேருக்கு வழங்கப்படும்? எந்தெந்த வகைக்கடனுக்கு இந்த மானியம் பொருந்தும்? அல்லது பொருந்தாது என்று எவ்வித வரையறையும் பட்ஜெட்டில் விளக்கப்படவில்லை ! மேலும், விவசாயிகளுக்கு கடன் வழங்கப்போவதாக சொல்லும் 10 லட்சம் கோடிரூபாய் என்பது மத்திய அரசு நேரடியாக பட்ஜெட்டில் ஒதுக்கப்படும் தொகையல்ல. இது வங்கிகள் வழங்கும் விவசாயக் கடனுக்கான இலக்குதான்! வங்கிகள் வழங்கும் இந்தக் கடனுக்கான மானியமாகத்தான் 15,000 கோடியை மத்திய அரசு ஒதுக்கியுள்ளது! அதாவது இத்தொகையை அரசு நேரடியாக வங்கிகளுக்கு செலுத்திவிடும்! எனவே இந்த மானியத்தை அனுபவித்தவர்கள் சிறு குறு விவசாயிகளா அல்லது விவசாயிகள் பெயரில் செயல்படும் வேளாண் வர்த்தக நிறுவனங்களா என்ற விவரம் யாருக்கும் தெரியாமல் மறைக்கப்பட்டுவிடும்!

வங்கிகளை தனியார் மயமாக்கும் நோக்கத்தில், “பொதுத்துறை வங்கிகள் லாபகரமாக இயங்குவதை சம்பந்தப்பட்ட வங்கி நிர்வாகங்கள் உத்தவாதம் செய்துகொள்ளவேண்டும்” என்று ஏற்கனவே, மத்தியஅரசு உத்தரவிட்டுள்ள நிலையில், யாருக்கு எவ்வளவு கடன் வழங்குவது? வழங்கக்கூடாது என்பதை வங்கிகளின் கிளை மேலாளர்கள்தான் நடைமுறையில் தீர்மானிப்பவர்களாக இருக்கிறார்கள்! சாதாரணப் பயிர்கடன் பெறுவதற்கே “வங்கியில் சேமிப்புக் கணக்கு இருக்க வேண்டும்! இரண்டுவருட கணக்குப் பராமரிப்பும், குறைந்தபட்ச இருப்புத் தொகையும் கணக்கில் இருக்க வேண்டும்!” என்று கறார் காட்டுவார்கள். இதற்கும் மேலாக கிளைமேலாளரின் கடைக்கண் பார்வையும் இருந்தால்தான் கடன்பெற முடியும்!

டிராக்டரை விற்பதாக சந்தையில் நிற்த்தி வைத்திருக்கும் தல்வாண்டி (பஞ்சாப்) விவசாயிகள்

டிராக்டரை விற்பதாக சந்தையில் நிற்த்தி வைத்திருக்கும் தல்வாண்டி (பஞ்சாப்) விவசாயிகள்

நிலத்தை ஈடுவைத்து கடன் வாங்க வேண்டுமானால், போர்வெல் இருக்கிறதா? எத்தனை அடியில் தண்ணீர் இருக்கிறது? அதில் எத்தனை மணிநேரம் பாய்ச்சல் இருக்கும்? என்ன பயிர் இருக்கிறது? அதன் ஆண்டுவருமானம் எவ்வளவு? விவசாயம் தவிர வேறு என்னென்ன வருமானங்கள் இருக்கிறது? குடும்பத்தில் எத்தனை பவுன் நகை உள்ளது? சொந்தவீடா வாடகைவீடா ஒத்தியா? சொந்தவீடு என்றால் அது யார் பெயரில் இருக்கிறது? எத்தனை சதுரஅடி? அதன் சந்தை மதிப்பு எவ்வளவு? இதுதவிர, நிலத்திற்கு 32 வருட வில்லங்க சான்றிதழ், நோட்ரிபப்ளிக் சான்று, பட்டா, சிட்டாஅடங்கல், என்று தனிப் புத்தகம் போடுமளவுக்கு உத்தரவாதம் காட்டவேண்டும்! இதற்கெல்லாம் பிறகு நிலத்தை நான்கு, ஐந்து முறையாவது  வங்கி அதிகாரிகள் பார்வையிட்டுத்தான் கடன் தருவதற்கு சம்மதமே தெரிவிப்பார்கள்! இறுதியாக, விவசாயி தனது சொந்த செலவில் நிலத்தை வங்கிக்கு கிரையம் செய்து கொடுக்க வேண்டும் ! இதற்கே ஆறு மாதங்கள் ஓடிவிடும்! நடுத்தர விவசாயிகள் கூட இந்த நடைமுறை சிக்கலுக்கு பயந்தே பாதிப்பேர் வங்கிக்கடன் வாங்குவதைக் கைவிட்டுவிட்டு தனியார் பைனான்ஸ் கும்பலிடம் அடைக்கலமாகி விடுகிறார்கள்!

இந்த எதார்த்தத்தைக் கடந்து எத்தனை விவசாயிகளால், மோடி சொல்லும் 10 லட்சம் கோடியை கடனாக பெறமுடியும்? ரிலையன்ஸ் ஃபிரஷ், ருச்சி, டாபர் போன்ற ஏற்றுமதிக்கான நவீன விவசாயம் செய்பவர்களும், குளிர்பதனக் கிடங்கு நடத்துபவர்களும், வேளாண் தரகுத்தொழில் செய்பவர்களும்தான் பெருமளவில் விவசாயக் கடன் பெறுகிறார்கள் ! உண்மை என்னவென்றால் இவர்கள் யாரும் கிராமங்களில் தொழில் செய்வதில்லை. பெரு நகரங்களில்தான் செயல்படுகிறார்கள் ! “மராட்டிய மாநிலத்தில் கடந்த வருடம் வழங்கப்பட்ட வேளாண் கடனில் 40% மும்பை நகரில் உள்ள இத்தகைய நிறுவனங்களுக்குத்தான் சென்றிருக்கிறது” என்கிறார் பொருளாதார ஆய்வாளர் பிரபாட் பட்நாயக் ! ஆனால், சிறுகுறு விவசாயிகளில் 40% பேர் வங்கிக்கடன் பெற வசதியின்றி  தவிப்பதாக மத்திய அரசே வெட்கமின்றி கூறிவருகிறது!

தண்ணீரின்றி காய்ந்துபோன நெற்கதிரை மாட்டுதீவனத்திற்காக அறுத்து செல்லும் உ.பி விவசாயி

பயிற்காப்பீட்டு திட்டத்திற்காக இந்த பட்ஜெட்டில் 9,000  கோடியை ஒதுக்கியுள்ள ஜெட்லி, நாட்டின் 40% விவசாயிகளை இதில் இணைக்கப் போவதாக பெருமையுடன் கூறுகிறார் ! ஆனால் உண்மை என்ன? கடந்த 2016-17 பட்ஜெட்டில் இதே திட்டத்திற்காக 5,500 கோடி ஒதுக்கப்பட்டது. இது ஆண்டு முடிவில் (திருத்தப்பட்ட மதிப்பீட்டின் படி)  13,500 கோடியாக உயர்ந்துவிட்டது! இதன்மூலம் நாட்டின் 26% விவசாயிகள் இணைக்கப்பட்டதாக நிதியமைச்சர் கூறுகிறார். 26% பேருக்கு 13,500 கோடி செலவாகியிருக்கும்போது நடப்பு பட்ஜெட்டில் 40% பேருக்கு 9000 கோடி ஒதுக்கீடு என்பது எந்த ‘குமாரசாமி’யின் கணக்கு என்று தெரியவில்லை!

9000 கோடி, 13,500 கோடி என்பதெல்லாம், தாங்கள் காப்பீடு செய்துள்ள தொகைக்கு விவசாயிகள் செலுத்தும் பிரிமியத் தொகைக்கு, மத்தியஅரசு கொடுக்கம் மானியத் தொகைகள். இத்தொகை முழுவதும் பயிர் காப்பிட்டு நிறுவனங்களுக்கு மத்திய அரசால் நேரடியாக வழங்கப்பட்டுவிடும் என்பதே உண்மை! ஏற்கனவே அரசு காப்பீட்டு நிறுவனங்கள் மட்டுமே செயல்பட்டுவந்த இடத்தில், ICICI LAMBARD, IFFCO-TOKIYO, HDFC போன்ற 16 அன்னிய தனியார் காப்பீட்டு நிறுவனங்களை பயிர் காப்பீட்டுத் துறையில் செயல்பட மோடி அரசு அனுமதி வழங்கியுள்ளது ! விவசாயிகளின் நலனுக்காக அல்ல, இந்நிறுவனங்களின் கொள்ளை லாபத்திற்காகவே ஒவ்வொரு ஆண்டும் இத்தொகையை அதிகரித்து வருகிறது மத்திய அரசு!

mp-young-farmers-lost-job

விவசாய வேலை இழப்பால் பாதிக்கப்பட்ட ம.பி கிராம இளைஞர்கள்

“விவசாய விளைபொருள்களுக்கு உற்பத்தி செலவுடன், 50% லாபமும் சேர்த்து விலை நிர்ணயம் செய்யவேண்டும்” என்ற M.S.சுவாமிநாதன் கமிட்டி பரிந்துரையை அமுல்படுத்தக் கோரும் விவசாயிகள் சங்கங்களின் கோரிக்கையை, இன்றுவரை கிடப்பில் போட்டுவைத்துள்ள மோடி அரசு, ரிலையன்ஸ் ஃபிரஸ் போன்ற வர்த்தக நிறுவனங்களுக்கு சாதகமான டிஜிட்டல் வேளாண் சந்தைகளை 585 ஆக உயர்த்தப்போவதாக அறிவித்திருக்கிறது! மேலும் பால்பொருள்கள் பதப்படுத்தும் தொழில் வளர்ச்சிக்காக நபார்டு வங்கிமூலம் நிதியம் அமைப்பதற்காக 8,000 கோடியை ஒதுக்கியுள்ளனர்!  ஆவின் போன்ற உள்நாட்டு பால்நிறுவனங் களை ஒழித்துக்கட்டிவிட்டு அன்னிய நிறுவனங்களை ஊக்குவிப்பதற்கே இந்த நிதியம் பயன்படும் என்பதில் சந்தேகம் இல்லை.

மொத்தத்தில், விவசாயத்துறையில் பன்னாட்டு நிறுவனங்களை வரையறையின்றி அனுமதித்து, விவசாயத்தை அவர்களின் வேட்டைக் காடாக்குவதே மத்திய மாநில அரசுகளின் திட்டமாக இருந்து வருகிறது. இதையே தனது பட்ஜெட்டிலும் உறுதி செய்திருக்கிறார்கள் மோடியும், ஜெட்லியும்!

இந்த வேசித்தனத்தை மூடிமறைப்பதற்காக , “2019-க்குள் ஒருகோடி ஏழைகளை வறுமையிலிருந்து மீட்கப்படும், வீடில்லாத ஒருகோடி ஏழைக் குடும்பங்களுக்கு வீடு கட்டிக் கொடுக்கப்படும், வறட்சியை சமாளிக்க 10 லட்சம் குளங்கள் வெட்டப்படும்” என்று சில வாசனைத் திரவியங்களைத் தெளித்து விட்டிருக்கிறார்கள்!

“இந்தியா விவசாயக் குடும்பங்களின் சராசரி மாதவருமானம் 3,800 ரூபாய்! விவசாயிகளின் சராசரி கடன்அளவோ 47,000 ரூபாய்! (சில மாநிலங்களில் இது ஒரு லட்சத்திற்கும் மேல் !) நாட்டின் 52% விவசாயக் குடும்பங்கள் கடனில் சிக்கித்தவிக்கின்றன !” என்று பல்வேறு அரசுக் குறிப்புகளே கூறுகிறது!

4.பணமதிப்பிழப்பால் பாதிக்கப்பட்ட குஜராத் பால் உற்பத்தியாளர்கள் போராட்டம்

பணமதிப்பிழப்பால் பாதிக்கப்பட்ட குஜராத் பால் உற்பத்தியாளர்கள் போராட்டம்

“தினமும் 2000 விவசாயிகள் தனது விவசாய அடையாளத்தை இழந்து வெளியேறுகிறார்கள்.  ஒவ்வொரு மணிநேரமும்  சராசரியாக 47 விவசாயிகள் தற்கொலை செய்து கொள்கிறார்கள்!” என்கிறார் பிரபல வேளாண் ஆய்வாளர் திரு.சாய்நாத்!

மோடி கூறுவதுபோல, விவசாயிகள் வருமானம் இரட்டிப்பாகவில்லை! மாறாக, விவசாயிகளின் வறுமையும், கடனும், விவசாயத்தின் அழிவும், தற்கொலைச் சாவுகளுமே இரட்டிப்பாகி வருகிறது! விவசாயிகள் இரட்டிப்பு வருமானத்தைக் கேட்கவில்லை. கண்ணியமாக வாழ்வதற்கான வருமானத்திற்கு உத்தரவாதம் தாருங்கள் என்றுதான் கேட்கிறார்கள்! பன்னாட்டுக் கம்பெனிகளின் பாதுகாவலனான மோடியின் காதுகளில் விவசாயிகளின் குரல் ஒலிக்கும் என நம்புவது அப்பாவித் தனமல்லவா!

– மாறன்,
விவசாயிகள் விடுதலை முன்னணி, கம்பம்.

65 thoughts on “இரட்டிப்பாவது விவசாய வருமானமா? விவசாயிகள் சாவா?

 • June 30, 2017 at 1:35 pm
  Permalink

  You made some clear points there. I looked on the internet for the subject and found most people will consent with your website.

  Reply
 • August 7, 2017 at 4:20 am
  Permalink

  You actually make it appear so easy together with your presentation however I in finding this matter to be actually something that I think I’d by no means understand. It kind of feels too complex and extremely broad for me. I am having a look forward to your next publish, I will attempt to get the hang of it!

  Reply
 • August 13, 2017 at 10:39 am
  Permalink

  I just want to say I am just all new to blogs and seriously enjoyed you’re web blog. Almost certainly I’m likely to bookmark your site . You absolutely come with beneficial posts. With thanks for sharing with us your blog site.

  Reply
 • August 15, 2017 at 1:47 am
  Permalink

  I do agree with all the ideas you have introduced for your post. They’re really convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for beginners. Could you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

  Reply
 • August 16, 2017 at 8:07 pm
  Permalink

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such fantastic info being shared freely out there.

  Reply
 • August 17, 2017 at 3:11 am
  Permalink

  In the grand scheme of things you get an A+ just for hard work. Exactly where you misplaced me was in all the particulars. You know, people say, details make or break the argument.. And that couldn’t be more true right here. Having said that, permit me inform you just what did do the job. The writing is extremely convincing and this is most likely the reason why I am making the effort in order to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. 2nd, while I can notice a jumps in logic you make, I am not necessarily certain of exactly how you appear to unite your points which inturn make the final result. For the moment I shall subscribe to your point but hope in the near future you link the dots much better.

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:34 am
  Permalink

  you’re truly a just right webmaster. The website loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have done a fantastic task in this topic!

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:27 am
  Permalink

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

  Reply
 • August 18, 2017 at 9:54 am
  Permalink

  Hello, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

  Reply
 • August 18, 2017 at 3:17 pm
  Permalink

  I do accept as true with all of the concepts you have presented for your post. They are very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very short for starters. May you please prolong them a little from next time? Thanks for the post.

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:13 pm
  Permalink

  Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch!

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:38 pm
  Permalink

  An effective web site requires a lot of procedures. An efficient process flow will help you even more in determining the needs and goals of your business web site. Good guidelines may possibly help you to work better and helps eliminate flaws and other pointless stuff.If it will be important enough you are going to find and excuse! In the commercial of Life Vantage, selling Protandim and True Science Anti-aging face skin cream you need 40,000 individuals your organization and now you are a Pro 10. This can be a pinnacle of the Life Vantage payout for your company rates.Features regarding example interactive Russian chat rooms and Russian personals allow all Russian singles to browse through and find their dream Russian partner from in the business.This is an instance where teachers were willing regarding out for the box. They did not settle for that way this always done before. By finding tips to use current technology, they breathed life into their Bible lessons for adolescents. They engaged their kids and grabbed their benefit. Don’t be afraid to think as well as and try some new, sometimes crazy things jointly with your Bible lessons for sons and daughters. This example took a computer, a net connection and deals are going to Skype use.Amazon even updated its Kindle Fire HD 7-inch a bit as incredibly well. The Kindle Fire HD 2 will have a front-facing camera which has a microphone. It costs $139 for an 8-gig version and $169 for a 16-gig version, which is often a pretty significant price let go of.Operate your Apple computer with an invisible bluetooth pc mouse. There is a tiny scroll ball on the top mouse, and the mouse’s top shell one other touch-sensitive. A button boastslaser tracking with a great deal 20 times surface sensitivity and side buttons which are force-sensing. The Apple Bluetooth Wireless Mighty Mouse makes scrolling and zooming an easy task.These companies will have to hire the best watch live sex support to make their clients comfortable with their services. What should seem for in the high quality live chat support within your website? Factors things must be a a part of your chosen live chat system.The cam-to-cam chat is compared to an immediate social networking web site that has quite several attributes directed your chat go through amazing. Some online sites also have technical enable to solve the issues you could possibly encounter while in an are living chat. Might be also make contact with these internet websites when anyone could have any strategies or responses to supply. What on earth is more, if you can potentially also generate income aside from chatting at this cam show. There are actually webcam affiliate plans by means of which it is in order to generate odds of dough even while using entertaining.It’s trendiest clientelle when using the ladies can be found in English speaking countries pertaining to instance US, Canada, UK, Australia, and New zealand. RussianFriendSearch is part of the American FriendSearch Network. Started in 1996, FriendSearch is one of the many world’s oldest and largest online dating service. With over 15 million photo personals, and tons of singles flocking to join everyday, you’re sure to find the love you could have.After pushing myself and knowing that eventually I’m going to make a sale, Used to. There are millions in order to made using the web & I knew we would get my chip in the pile.

  Reply
 • August 19, 2017 at 2:00 am
  Permalink

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:58 am
  Permalink

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:31 am
  Permalink

  I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I will learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:57 am
  Permalink

  Hello, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, could test this… IE still is the marketplace leader and a large portion of folks will pass over your wonderful writing due to this problem.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:57 am
  Permalink

  Hey there, You have done an excellent job. I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

  Reply
 • August 19, 2017 at 2:23 pm
  Permalink

  Thank you so much for giving everyone an extremely breathtaking possiblity to discover important secrets from this website. It is always so kind and jam-packed with a great time for me personally and my office colleagues to search your web site really thrice a week to learn the new tips you will have. And definitely, I’m also actually happy concerning the awesome points you give. Some two tips in this posting are honestly the best we have all ever had.

  Reply
 • August 19, 2017 at 3:42 pm
  Permalink

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:35 pm
  Permalink

  Real good information can be found on website . “I know of no great men except those who have rendered great service to the human race.” by Francois Marie Arouet Voltaire.

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:01 pm
  Permalink

  I together with my buddies were found to be reading through the good things on the website and so all of a sudden I got a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those techniques. The women appeared to be for this reason warmed to read them and have in effect actually been enjoying those things. Appreciation for getting quite considerate as well as for making a decision on variety of quality guides millions of individuals are really needing to be aware of. Our own honest apologies for not saying thanks to sooner.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:43 pm
  Permalink

  Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too magnificent. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can’t wait to read far more from you. This is really a terrific website.

  Reply
 • August 20, 2017 at 2:37 am
  Permalink

  Thank you for your encouraging words. I so enjoy benefiting from your updates. It was not that sometime ago when we walked side-by-side through our graduation. I miss Multnomah and also the friendships I had furthermore there. I continue to locate a chaplain position in the prisons while working steady at my current occupation, but I keep carrying out what I was doing when it is in school… falling more fond of my Savior as He leads me day by day. Blessings to you as you may serve Him there. NAME

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:23 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:57 am
  Permalink

  I simply could not depart your website prior to suggesting that I really loved the standard info an individual supply to your guests? Is gonna be again incessantly to check out new posts.

  Reply
 • August 20, 2017 at 7:49 am
  Permalink

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:05 am
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:59 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 2:08 pm
  Permalink

  Thanks for sharing excellent informations. Your site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply couldn’t come across. What a perfect web-site.

  Reply
 • August 20, 2017 at 2:31 pm
  Permalink

  Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossips and internet and this is actually annoying. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:22 pm
  Permalink

  I simply need to share it with you that I am new to blog posting and completely cherished your article. Most likely I am going to store your blog post . You simply have excellent article information. Be Thankful For it for expressing with us your current internet post

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:30 pm
  Permalink

  Hey, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:19 pm
  Permalink

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:43 pm
  Permalink

  I am no longer sure the place you are getting your info, but good topic. I must spend some time studying more or figuring out more. Thank you for magnificent information I was looking for this info for my mission.

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:24 pm
  Permalink

  I in addition to my buddies were found to be checking out the excellent thoughts found on the blog then quickly I had a horrible feeling I never expressed respect to the blog owner for them. All of the young men became totally stimulated to read them and have in effect quite simply been tapping into those things. I appreciate you for turning out to be so kind and then for considering this form of decent subjects millions of individuals are really desperate to discover. My very own sincere regret for not saying thanks to earlier.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:59 pm
  Permalink

  Hello there, just became aware about your wordpress bog through Search engines like google, and discovered that it is quite beneficial. I will truly appreciate in the event you carry on such.

  Reply
 • August 20, 2017 at 9:28 pm
  Permalink

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is excellent blog. A great read. I’ll certainly be back.

  Reply
 • August 21, 2017 at 5:55 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:55 am
  Permalink

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:57 am
  Permalink

  I was pretty pleased to find this site. I need to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely savored every part of it and I have you saved to fav to check out new stuff in your web site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:07 am
  Permalink

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

  Reply
 • August 21, 2017 at 1:51 pm
  Permalink

  I want to point out my passion for your kind-heartedness supporting men and women who need assistance with your matter. Your special commitment to passing the message all around has been especially practical and has regularly permitted professionals just like me to attain their desired goals. Your personal warm and helpful instruction denotes a whole lot to me and still more to my office workers. Many thanks; from each one of us.

  Reply
 • August 21, 2017 at 4:19 pm
  Permalink

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

  Reply
 • August 21, 2017 at 5:37 pm
  Permalink

  I needed to put you that very small remark so as to thank you very much as before for these gorgeous pointers you have featured here. It was surprisingly open-handed with people like you in giving without restraint all that many of us would’ve marketed for an e book in order to make some money on their own, principally since you could possibly have tried it in the event you considered necessary. Those thoughts likewise acted like the easy way to fully grasp other individuals have a similar passion similar to my personal own to know the truth lots more around this condition. I know there are some more fun periods up front for folks who start reading your website.

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:17 pm
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:30 pm
  Permalink

  Generally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite great post.

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:58 pm
  Permalink

  Hi, Neat post. There’s a problem with your website in web explorer, might check this… IE nonetheless is the marketplace leader and a big section of other people will miss your fantastic writing because of this problem.

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:45 pm
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:47 pm
  Permalink

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

  Reply
 • August 22, 2017 at 2:47 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 22, 2017 at 7:19 am
  Permalink

  Good web site! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

  Reply
 • August 22, 2017 at 2:38 pm
  Permalink

  Some truly excellent information, Glad I noticed this. “Childhood is that wonderful time when all you need to do to lose weight is take a bath.” by Joe Moore.

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:01 pm
  Permalink

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:24 pm
  Permalink

  Hello.This article was really interesting, particularly because I was browsing for thoughts on this issue last couple of days.

  Reply
 • August 22, 2017 at 10:13 pm
  Permalink

  I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up. “Abortion is advocated only by persons who have themselves been born.” by Ronald Reagan.

  Reply
 • August 23, 2017 at 12:43 am
  Permalink

  Hey my name is linn. I am Young and still spoiled by my daddy. Only If daddy learned his lil perfect princess or queen was sneaking out in the evening. Meeting much older men. Accomplishing anything from strip indicates for money or being educated to be a good lil adult cum slut. I love all this. Call me i have zero taboos the dirtier the higher. Help corrupt daddy’s young lady into the dirty lil slut I really am.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X