பரீட்சை எழுதும் பரிதாபம்!

உலகில் ஏற்படக்கூடிய சமூக அரசியல் மாற்றங்கள் சாதாரண மனிதனின் வாழ்வில் எவ்வளவு பெரிய மாற்றங்களைக் கொண்டு வருகிறது  என்பதற்கு கடந்த 70 ஆண்டுகளாக  நடைமுறையில் இருந்துவரும் இன்றைய கல்வி முறையும் அது ஏற்படுத்தும் பாதிப்புகளும் இதன் எதார்த்த அடையாளங்கள்.

இந்திய முதலாளித்துவ கல்வி அமைப்பில் தேர்வு முறை நடைமுறைப்படுத்தப்பட்டு 150 ஆண்டுகள் ஆகின்றன. துவக்கத்தில் மாணவர்களுக்கு நெருக்கடியை ஏற்படுத்தாத இந்த தேர்வு முறை இன்று இந்திய சமூகத்தில் மிகப்பெரும் உளவியல் நெருக்கடிகளுக்கு மூல காரணமாக அமைந்துவருகிறது.

இன்று தமிழகத்தில் 9 இலட்சம் மாணவர்கள் 12 ஆம் வகுப்பு தேர்வு எழுதுகின்றனர்.மாணவர்களிடம் தேர்வு பயம் மண்டை உச்சிக்கு ஏறி நிற்கிறது.

பிள்ளைகள் சரியாக  உண்ணாமல் உறங்காமல் பாடப் புத்தகங்களை கையில் வைத்துக்கொண்டு இதையெல்லாம் எதற்கு படிக்கின்றோம் இதன் காரண காரியங்கள் என்ன என்பது குறித்தெல்லாம் விளங்காமல் சப்தம் எழுப்பி மனப்பாடம் செய்யும் கொடுமை நடக்காத வீடுகளே இன்று கிடையாது.

பொதுத் தேர்வில் தோல்வி அடைந்தால் வாழ்வே முடிந்து விட்டது.
பிச்சை தான் எடுக்க வேண்டும் மேலும் வெளியே தலை காட்ட இயலாத அளவிற்கு அவமானமாகப் போய்விடும் என்ற சமூக பொருளாதாரா அச்சத்தினால் பெற்றோர்களே  பிள்ளைகளை மனரீதியாக நோவினை செய்யும்
கொடுமை குடியரசு இந்தியா தனது குடிமக்களுக்கு வழங்கிய மிகக் கேவலமான வாழ்க்கைப் பாடம்.

அறியாத பருவத்தில்  ஓடி ஆடி குதித்து விழுந்து புரண்டு அடித்து உடைத்து அறிந்துகொள்ளும் அறிவு.
விவரம் தெரியத் துவங்குகிற நேரத்தில் சக வயது நண்பர்களுடன் ஒவ்வொரு பேச்சிலும் நடவடிக்கைகளிலும் தவறிழைத்து தவறிழைத்து பெறுகின்ற பாடம்.
மூத்த வயதுடைவர்களுடன் உரையாடுவதில் பேசத் தெரியாமல் அதிகப்பிரசங்கித்தனமாக பேசி சற்று அவமானத்துடன் பெறுகின்ற பண்பாட்டுப் பாடம்.

தன்னைச் சுற்றி நடைபெறும் நிகழ்வுகள் குறித்த புரிதல் இல்லாத போது, அவை பல சந்தேகங்களை எழுப்பும் போது  ஒவ்வொன்றாக தன் தந்தையிடம் அல்லது தான் பெரிதும் மதிக்கும் ஆசானிடம் கேட்டுத் தெரிந்துகொள்ளும் இயல்பான இயற்கையான பாடம்.

பருவ வயதின் கவர்ச்சியால் மாற்றுப் பாலினம் குறித்து தெரிந்து கொள்ளத் துடிக்கும் ஆர்வம். தெரிந்து கொள்கின்ற போது அடைகின்ற ஆனந்த அறிவு.

சமூக அரசியல் பொதுநலன் சார்ந்த விவகாரங்களில் தன்னலம் கருதாமல் காட்டும் இளமைத்துடிப்பு அதன் மூலம் தன்னைச் சுற்றிய மனிதர்களின் இயல்புகளை புரிந்து கொள்ளும் அறிவு.

இதோடு சேர்த்து…

பூமியில் தான் படைக்கப்பட்டதின் காரணத்தை தன் முன்னோர்களிடமிருந்து மூத்த ஆசான்களிடமிருந்து  பயின்று கொள்ளும்  முறைப்படுத்தப்பட்ட பாட முறை

இப்படி வாழ்வு முழுவதும் ஆசை ஆசையாக தேடித் திரிந்து வாசித்து சிந்தித்து ஏற்ற இறக்கத்துடன் கற்றுக்கொள்ளும் இயற்கை அமைப்பிற்குப் பெயர் தான் கல்வி.

இப்படி கற்றவர்களுக்குப் பெயர் தான் கல்வியாளர்கள்.
வாழ்வின் எவ்வளவு பெரிய புயலையும் தாங்கி நின்று சமாளிக்கும் சக்தி படைத்தவர்கள். அப்படிபட்டவர்களால் தான் முழு மனித சமூகமும் பயனடைய முடியும்.

சிந்தனைக்கு இடம் தராத சொல்லுவதை கேட்டு அப்படியே செய்து முடிக்கும் அடிமைகளை உருவாக்க வடிவமைக்கப்பட்ட மெக்காலேவின் குமாஸ்தா கல்வி முறையின் தொடராக  கடந்த 30 ஆண்டுகளாக முதலாளித்துவ சுரண்டல் சிந்தனைகளும் புகுத்தப்பட்ட இன்றைய கல்வி முறையில் பயிலும் பிள்ளைகளின் உள்ளமும் உடலும் இப்படித் தான் சிதைக்கப்படும்

தேர்வுகள் மூலம் அறிவை அளவீடு செய்யும் இந்த முட்டாள் தனத்திற்கு முடிவு கட்ட வேண்டும்.விரும்பியதை ஆசை ஆசையாக படிக்கும் சூழலை பிள்ளைகளுக்கு உருவாக்க வேண்டும்.

இது குறித்து விரிவான கருத்துப் பரிமாற்றங்கள் சமூகத்தில் முன்னெடுக்கப்பட வேண்டிய அவசியமும் அவசரமும் பெருகிவருகிறது.

வெறுமனே பேசுவதால் கருத்து சொல்வதால் மட்டும்
இது நிலை மாறிவிடாது

-CMN  சலீம்

72 thoughts on “பரீட்சை எழுதும் பரிதாபம்!

 • June 30, 2017 at 3:29 pm
  Permalink

  My wife and i got so relieved when Raymond managed to finish up his research while using the precious recommendations he made through the blog. It’s not at all simplistic to just be giving out tactics that some other people may have been making money from. And now we consider we’ve got you to be grateful to because of that. These illustrations you’ve made, the easy website menu, the relationships your site help engender – it’s got most excellent, and it’s really making our son in addition to our family know that the article is interesting, which is seriously pressing. Many thanks for the whole thing!

  Reply
 • August 7, 2017 at 3:34 am
  Permalink

  Hey There. I found your blog the usage of msn. This is a very neatly written article. I will make sure to bookmark it and return to learn extra of your useful info. Thank you for the post. I’ll definitely return.

  Reply
 • August 13, 2017 at 2:03 am
  Permalink

  There are actually fantastic modifications on the layout of this webpage, I really love that. My site is about firestarter app download and certainly, there are a lot of stuff to do, I’m currently a newcomer in web page design. Thanks!

  Reply
 • August 13, 2017 at 2:29 am
  Permalink

  I was discussing with a friend of mine about this and about framaroot pc too. I believe you made a number of great points in this case, we are looking forward to keep reading stuff from you.

  Reply
 • August 13, 2017 at 10:31 am
  Permalink

  I simply want to say I’m very new to weblog and definitely liked this website. Very likely I’m want to bookmark your site . You surely come with exceptional posts. Cheers for sharing with us your blog.

  Reply
 • August 15, 2017 at 2:31 am
  Permalink

  Wow! Thank you! I continuously wanted to write on my blog something like that. Can I take a portion of your post to my website?

  Reply
 • August 16, 2017 at 6:41 am
  Permalink

  Man if i ever in your life saw two racoons fighting for a blogs itd be this place, BLOGURL! nicely done my companion. Keep it up. NAME

  Reply
 • August 16, 2017 at 1:58 pm
  Permalink

  Great ?I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

  Reply
 • August 16, 2017 at 4:57 pm
  Permalink

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 certain. Any tips or advice would be greatly appreciated. Thanks

  Reply
 • August 18, 2017 at 3:47 am
  Permalink

  I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again!

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:04 am
  Permalink

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:31 am
  Permalink

  Very interesting topic , thankyou for putting up. “The great leaders have always stage-managed their effects.” by Charles De Gaulle.

  Reply
 • August 18, 2017 at 9:14 am
  Permalink

  Howdy very cool blog!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I am happy to search out a lot of useful info right here in the publish, we’d like develop more strategies in this regard, thanks for sharing.

  Reply
 • August 18, 2017 at 4:17 pm
  Permalink

  Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

  Reply
 • August 18, 2017 at 4:52 pm
  Permalink

  Walt Disney Imagineering is the actual planning, creative development, design, engineering, production, project management and research & development arm of The Walt Disney Company.For big projects, it is often worthwhile to cycle the ideas that survive the “critics” room with entire process again. The past into the creative room allows the creative mindset to refine and enhance given the constraints of reality and authorities. The revitalized idea then must pass essentially very easy and critic tests.Nearly every game of the Junior League Softball World Series – as well as all of the other Little League softball and baseball series – is clear live online, thanks to Little League International’s new relationship with webcasting partner Youth Sports Live. An every week subscription is $9.95; the monthly minute rates are $14.95. For complete details go into the Youth Sports Live rrnternet site.This is definitely an instance where teachers were willing believe out for this box. They didn’t settle for that way food always done before. By finding the best way to use current technology, they breathed life into their Bible lessons for kids. They engaged their kids and grabbed their . Don’t be afraid to think as is also and try some new, sometimes crazy things within your Bible lessons for boys and girls. This example took a computer, a net connection and will Skype products.Once to be able to observed and learned the things which you need to know, you will have to impliment this next step properly. Strategic planning requires getting more research and starting the mock-up to the website. Let’s first discuss note going on. In research and note-taking internal revenue service a brighter idea of what that you need to add and forget. Next, you can now go and start your mock-up. You basically on the stage of creating your plan visible on the eye. Your mock-up will allow you to gather more applying for grants how you could make a a lot more successful web site.The Junior Softball championship game is actually going to aired go on ESPN Classic on Sunday, Aug. 22, at 4 p.m. Pacific time. The full schedule involving Little League World Series games, including broadcast times for games on ABC, ESPN, ESPN2, ESPNU, ESPN Classic, and ESPN360, can be found in the Little League Inc. Affiliate marketing website.Aside by reviewing the Video Chat function, yet another thing which you may find interesting is the playback quality mail. Is actually like the Voice Mail but this time, utilizes video. Vital of flick Mail undeniable fact that the expertise of the video is much better than which the live free sex since this is pre-recorded. Identify news truth that you could not be qualified to use this particular for free after June 1 when they will be charging a once a year fee to do this service.Be responsible about romance; don’t fall madly in love at click on of the mouse or the drop of some flattering keyword phrases. True intimacy and romance develop period. Avoid the slick romantic types who whisk you off to a private chat room after just “meeting” you, to try to involve you in sexy suggestive transactions. You can be sure you are but at “loves” picked for a quick, cheap thrill this nothing extended serious will ever develop. Drop the rat before they possess a chance to rattle your cage.The Fargo-Grand-Forks-Moorhead market includes an interesting litigation. A long time ago, stations KVLY and KXJB were given exceptions from your Federal Communications Commission that allowed for that area’s NBC and CBS affiliate for you to become owned coming from the same depot. Up to a year or so ago, they provided two separate news teams and news broadcasts. That was changed your owner, Hoak Broadcasting, a minimum of one broadcast can be aired for both stations.So now that you’ve learned some ideas about video chat! Go for it and find a website that you best, because clean-cut logic states that the best site will give you the best experience.

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:10 pm
  Permalink

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:08 pm
  Permalink

  Thanks for sharing this info, I saved this web page. I am also looking for facts around how to attract a woman romantically, have you any idea the place where I could find one thing like this? I will be back very soon!

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:31 pm
  Permalink

  I have recently started a website, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “If you see a snake, just kill it. Don’t appoint a committee on snakes.” by H. Ross Perot.

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:56 am
  Permalink

  Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:34 am
  Permalink

  I haven¡¦t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

  Reply
 • August 19, 2017 at 10:05 am
  Permalink

  I¡¦ll right away seize your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please allow me realize so that I may subscribe. Thanks.

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:45 pm
  Permalink

  Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:07 pm
  Permalink

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:24 pm
  Permalink

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:26 pm
  Permalink

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:37 pm
  Permalink

  I genuinely enjoy reading on this site, it holds superb content . “Words are, of course, the most powerful drug used by mankind.” by Rudyard Kipling.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:31 pm
  Permalink

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks, I’ll try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:36 am
  Permalink

  Whats up very cool blog!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds additionally¡KI am satisfied to search out so many useful info right here in the put up, we’d like develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:15 am
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:31 am
  Permalink

  I simply could not depart your site before suggesting that I extremely loved the usual info an individual supply on your guests? Is gonna be back regularly to check out new posts.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:59 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 4:52 pm
  Permalink

  I have been surfing on-line more than three hours nowadays, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It is pretty value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content material as you probably did, the net will be a lot more useful than ever before.

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:05 pm
  Permalink

  It¡¦s actually a cool and useful piece of information. I am happy that you simply shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:57 pm
  Permalink

  Hiya here, just turned out to be receptive to your writings through Search engine, and found that it is truly informative. I’ll value if you keep up this approach.

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:10 pm
  Permalink

  I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this site. I’m hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own website now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:13 pm
  Permalink

  Hi there, I discovered your website by way of Google even as looking for a similar subject, your website came up, it seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:25 pm
  Permalink

  hello!,I love your writing very a lot! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I require an expert in this space to resolve my problem. May be that is you! Taking a look forward to peer you.

  Reply
 • August 20, 2017 at 9:11 pm
  Permalink

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:21 am
  Permalink

  What i don’t realize is actually how you’re now not really much more smartly-appreciated than you may be right now. You’re so intelligent. You realize therefore significantly with regards to this subject, made me individually consider it from numerous various angles. Its like men and women are not interested until it¡¦s something to do with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. Always maintain it up!

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:30 am
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:39 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:58 am
  Permalink

  I was extremely pleased to uncover this site. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you book marked to check out new stuff on your site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:39 am
  Permalink

  Thank you so much for giving everyone an extremely splendid possiblity to check tips from this website. It is usually so awesome plus stuffed with fun for me personally and my office acquaintances to search your web site particularly 3 times in one week to see the latest items you have got. Of course, I’m just actually happy with all the terrific knowledge you give. Certain 2 ideas on this page are in reality the best we’ve ever had.

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:19 am
  Permalink

  I really have to tell you that I am new to putting up a blog and utterly liked your page. Very possible I am most likely to remember your blog post . You definitely have magnificent article materials. Admire it for telling with us your main internet site report

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:32 am
  Permalink

  Hello my loved one! I wish to say that this post is awesome, nice written and include almost all significant infos. I would like to peer extra posts like this .

  Reply
 • August 21, 2017 at 4:21 pm
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:02 pm
  Permalink

  I think other web site proprietors should take this web site as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:21 pm
  Permalink

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:22 pm
  Permalink

  Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:38 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:32 pm
  Permalink

  Hi, Neat post. There’s an issue together with your web site in internet explorer, might test this… IE nonetheless is the market leader and a huge component to people will leave out your wonderful writing because of this problem.

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:41 pm
  Permalink

  excellent points altogether, you just received a emblem new reader. What would you recommend about your publish that you just made some days ago? Any certain?

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:33 pm
  Permalink

  I¡¦m now not positive where you are getting your information, however good topic. I needs to spend a while studying more or understanding more. Thank you for wonderful information I used to be looking for this info for my mission.

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:36 pm
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:32 am
  Permalink

  You’re entirely right. I really liked looking through this article and I will get back for more soon. My internet site is dealing with phone number locator, you can have a look if you are interested in this.

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:57 am
  Permalink

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

  Reply
 • August 22, 2017 at 7:05 am
  Permalink

  Hello, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

  Reply
 • August 22, 2017 at 8:14 am
  Permalink

  hello!,I like your writing very much! percentage we communicate extra approximately your article on AOL? I need a specialist in this house to solve my problem. Maybe that is you! Having a look ahead to see you.

  Reply
 • August 22, 2017 at 8:52 am
  Permalink

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

  Reply
 • August 22, 2017 at 5:26 pm
  Permalink

  I have recently started a website, the information you offer on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “So full of artless jealousy is guilt, It spills itself in fearing to be spilt.” by William Shakespeare.

  Reply
 • August 22, 2017 at 5:47 pm
  Permalink

  Thanks for sharing superb informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What an ideal web site.

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:48 pm
  Permalink

  Great blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:57 pm
  Permalink

  Hiyeee all you dirty pops. My name is Lola and I am just looking to get corrupted! Or at least that is what I want everyone to consider! I am not really innocent. My partner and i don’t mind being anything it is that will make your penis rock hard. I will do to assist you to to make sure that you get off tougher than you have ever obtained off before. I want you to definitely blow your load bearing in mind what it would feel like to be able to stretch and fill this little tight hole together with your hot baby making mixture. I am the ultimate age perform princess that is standing by to get your taboo phone prostitute. I have 3 perfectly taught wholes that you are more than here you are at use as you see fit. The woman never says no …

  Reply
 • August 22, 2017 at 8:56 pm
  Permalink

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:55 pm
  Permalink

  Good site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

  Reply
 • August 23, 2017 at 12:47 am
  Permalink

  I have recently started a site, the info you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

  Reply
 • August 23, 2017 at 3:57 am
  Permalink

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly loved browsing your weblog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I’m hoping you write once more very soon!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X