அமீரகத்து வெயிலும், உடலுழைப்புத் தொழிலாளர்களின் வாழ்க்கையும்

இந்தியாவில் கோடை காலத்தில் வெயில் கொடுமை தாளாமல் இறப்பவர்களின் எண்ணிக்கை ஆண்டுதோறும் அதிகரித்து வருகிறது. மொத்தமாக மக்களைக் கொல்லும் விபத்துகளைத் தடுப்பது குறித்தே நமது அரசுகள் கவலையற்று இருக்கின்றன. இதில், உதிரிச் சாவுகளைப் பற்றி மட்டும் எப்படி கவலைப்பட போகின்றன?

அமீரகத்தில் இந்தியாவை விட வெயில் அதிகம். கோடை காலத்தில் உச்சபட்சமாக 51 டிகிரி செல்சியஸ் (123 டிகிரி பாரன்ஹீட்) வரை எல்லாம் வெப்பநிலை பதிவாகும். ஆனால், வெயில் கொடுமை காரணமாக யாரும் இறப்பதில்லை. காரணம், வெயிலில் வேலை பார்ப்பவர்கள் குறித்து அமீரக அரசாங்கம் செலுத்தும் அக்கறை. கோடை காலத்தில் (ஜூன் 15 முதல் செப்டம்பர் 15 வரை) மதியம் 12.30 மணி முதல் 3 மணி வரை வெயிலில் வேலை பார்க்கும் தொழிலாளர்களுக்கு கட்டாய ஓய்வு கொடுக்க வேண்டும். அந்த நேரத்தில் தொழிலாளர்கள் ஓய்வு எடுப்பதற்கு ஏதுவாக நிழற்கூடங்கள் அமைக்க வேண்டும். இவற்றைக் கண்காணிக்க ரோந்துப் படை சுற்றிக் கொண்டிருக்கும்.

dubai mid day break

ஏதாவது ஒரு நிறுவனம் விதியை மீறி, வெயிலில் வேலை செய்ய வைக்கிறது என்றால், அவ்வாறு வேலை செய்யும் தொழிலாளர்களின் எண்ணிக்கையைப் பொருத்து அந்த நிறுவனத்திற்கு அபராதம் விதிக்கப்படும். ஆறு தொழிலாளர்கள் என்றால், ஒரு தொழிலாளருக்கு 5000 திராம்ஸ் வீதம் மொத்தம் 30,000 திராம்ஸ் ( ரூ.5,40,000 அபராதம்) விதிக்கப்படும்.

இத்தனைக்கும் அமீரகத்தில் வெயிலில் பார்ப்பவர்கள் யாரும் அந்நாட்டு குடிமக்கள் கிடையாது. இந்தியா, பாகிஸ்தான், ஆப்கானிஸ்தான், வங்காள தேசம் போன்ற நாடுகளிலிருந்து வந்த ஏழைத் தொழிலாளர்கள்தான். அவர்களை மதிய வெயிலில் வேலை பார்க்க வைக்காமல் அந்நாட்டு அரசாங்கம் பாதுகாக்கிறது.

துபாய் வெயிலில் வேலை செய்வது லேசுப்பட்ட விஷயமல்ல, மிகக் கொடுமையானது. வியர்த்து ஒழுகும், எவ்வளவு தண்ணீர் குடித்தாலும் நா வறட்சி நிற்காது. கோடை காலம் முழுக்கவே எந்தக் குழாயைத் திறந்தாலும் சுடுதண்ணீராகத்தான் வரும். அதனால், வசதியான‌ துபாய் அரபிகள் தங்கள் வீட்டு சுற்றுச்சுவரில் Chilled water Machine-களைப் பொருத்தியிருப்பார்கள். எப்படியும் தெருவிற்கு ஒன்றிரண்டு மெஷின்கள் இருக்கும். அவற்றில்தான் நமது தொழிலாளர்கள் தண்ணீர் பிடித்துக் கொள்வார்கள்.

நானும் பல முறை அப்படி தண்ணீர் பிடித்ததுண்டு. காரில் வைத்திருக்கும் தண்ணீர் வெயிலில் சுடுதண்ணீராக மாறி, குடிக்க முடியாதபடி இருக்கும். அதைக் கொட்டிவிட்டு, இந்த chilled water machine-களில் பிடித்துக் கொள்வேன். நெருப்பைப் போல் சுடும் வெயிலில் அலைந்து வந்து, அந்தக் குளிர்நீரைப் பிடித்து முகம் கழுவும்போது ஒரு சுகம் கிடைக்கும் அல்லவா, அதற்கு இணையாக‌ எதைச் சொல்வது?

மதிய வெயிலில் வேலை வாங்கக் கூடாது என்பது அமீரக அரசு உத்திரவு என்பதால் அதை மீற முடியாது. அதற்காக, தொழிலாளர்களின் வேலை நேரத்தைக் குறைக்க முதலாளிகளுக்கு மனம் வருமா? சில நிறுவனங்களில் காலை 5 மணிக்கே வேலையைத் தொடங்கி, மதியம் 12.30 மணிக்குத் தொழிலாளர்களை கேம்ப்பிற்கு அனுப்பி விடுவார்கள். சில நிறுவனங்களில் வழக்கமாக மாலை 5 மணிக்கு வேலையை முடிப்பதற்குப் பதிலாக இரவு 7 மணி வரைக்கும் வேலை வாங்குவார்கள்.

நான் வேலை பார்த்த நிறுவனத்தில் காலையில் 5 மணிக்கு வேலையைத் தொடங்கும் முறை இருந்தது. இதற்குக் காரணம், மதிய நேரத்தில் தொழிலாளர்களுக்கு ஓய்விடம் வழங்குவதற்காக ஆகும் செலவைத் தவிர்ப்பதுதான். ஆனால், அதற்கு தொழிலாளர்கள் அதிகாலை 3.30 மணிக்கே எழுந்திருக்க வேண்டும். அப்போதுதான் 4 அல்லது 4.15 மணிக்கு பேருந்தில் ஏறி, 5 மணிக்கு கட்டுமான இடத்திற்கு வர முடியும்.

துபாயில் இருந்து தொழிலாளர்கள் அனுப்பும் பணத்தில் அவர்கள் தொலைத்த தூக்கமும் சேர்ந்தேதான் இருக்கிறது.

நமது ஊரில் வெயில் எவ்வளவு அதிகமாக இருந்தாலும், மதியம் மற்றும் மாலை வேளைகளில்தான் குழாயில் தண்ணீர் கொஞ்சம் வெதுவெதுப்பாக வரும். இரவிலும், காலையிலும் தண்ணீர் குளிர்ந்திருக்கும். துபாயில் அப்படியல்ல. காலையில் குளிக்கப் போனாலும், தண்ணீர் சூடாகத்தான் வரும்.

நான் என்ன செய்வேன் என்றால், இரவே ஒரு வாளியில் தண்ணீர் பிடித்து வைத்துவிடுவேன். அது காலையில் குளிர்ந்திருக்கும். அதுபோல், காலையில் அதைக் குளித்தபின்பு, மீண்டும் தண்ணீர் பிடித்து வைத்துவிடுவேன். அது மாலையில் வரும்போது குளிப்பதற்கு ஏதுவாக இருக்கும். ஆனால், லேபர் கேம்ப்பில் வசிக்கும் தொழிலாளர்களுக்கு இந்த வசதி இருக்காது. அவர்கள் சூடான தண்ணீரில்தான் குளித்தாக வேண்டும்.

இன்னொரு சிக்கலும் அவர்களுக்கு உண்டு. அவர்கள் முதல்நாள் இரவு சமைத்த உணவைத்தான் மறுநாள் காலையிலும், மதியமும் சாப்பிட வேண்டியிருக்கும். வெயில் காரணமாக மதியம் சாப்பிடுவதற்குள் அந்த உணவு கெட்டுப் போவதற்கு வாய்ப்புண்டு. அதனால் பெரும்பாலானோர் காலையில் சாப்பிட்டவுடன், மதிய உணவில் தண்ணீர் ஊற்றி வைத்துவிடுவார்கள். ஏனெனில், கெட்டுப் போய்விட்டால், வெளியே வாங்கி சாப்பிடுமளவிற்கு பக்கத்தில் உணவு விடுதிகள் ஏதும் இருக்காது. தூரத்தில் இருக்கும் உணவு விடுதிக்கு நடந்துபோக முடியாத அளவு தீக்கங்குகளை வெயில் பரப்பி வைத்திருக்கும்.

dubai summer

அக்னி நட்சத்திர வெயில் கொளுத்தும் மே மாதத்தில்கூட இங்கு மாலை வேளையில் கடற்கரை காற்று வீசி, நம்மை ஆசுவாசப்படுத்தும் அல்லவா? அப்படியான ஆசுவாசம் துபாய் கோடை காலத்தில் கிடையாது. 24 மணி நேரமும் வெப்பநிலை தகிக்கும். இரவில் சில டிகிரிகள் குறைவாக இருக்குமேயொழிய வெக்கை குறையாது. கடற்கரையிலும் குளிர்ந்த காற்று வீசாது.

நமது ஊர் வெப்பநிலையை காற்றாடியைக் கொண்டு சமாளிப்பதுபோல், அரபு நாடுகளில் முடியாது. எல்லா இடங்களிலும் ஏ.சி. வேண்டும். இந்தக் கடும் வெப்பநிலை காரணமாக கோடை காலத்தில் சுற்றுலாப் பயணிகளின் வருகை குறைந்து, ஹோட்டல் அறைகள் குறைவான விலைக்குக் கிடைக்கும். விமான பயணச்சீட்டு விலையும் பெருமளவு குறைந்து காணப்படும். நமது ஆட்களும் தப்பித்தோம், பிழைத்தோம் என்று ஊர் வந்து, ‘துபாய் ஷேக்’ வேஷம் போடுவார்கள்.

துபாயில் வெயில் அதிகமாக இருப்பது உண்மைதான். ஆனால், எந்த ஒரு மலையாளியும் துபாய் வெயிலில் வேலை பார்ப்பதில்லை. ஏனெனில், அவர்கள் ஒரு பட்டப்படிப்புடன் துபாய் வருகிறார்கள், ஒயிட் காலர் வேலைதான் பார்க்கிறார்கள். தமிழ்நாடு, ஆந்திரா, வட இந்திய மாநிலங்களில் இருந்து போகும் கட்டுமானத் தொழிலாளர்களும், இதர உடலுழைப்புத் தொழிலாளர்களும்தான் வெயில் கொடுமையை அனுபவிக்கிறார்கள்.

நீங்கள் படித்திருக்கிறீர்கள், அலுவலக வேலை பார்க்கப் போகிறீர்கள் என்றால் தாராளமாக குடும்பத்துடன் துபாய் போகலாம். தங்குமிடம், கார், பேருந்து, மெட்ரோ ரெயில் அனைத்தும் குளிரூட்டப்பட்டிருக்கும். பேருந்து நிழற்கூடமும் ஏ.சி. வசதியுடன் இருக்கும். மெட்ரோ ரயில் நிலையங்கள் முழுவதும் குளுரூட்டப்பட்டிருக்கும். சிறுசிறு மளிகைக் கடைகள், சலூன் கடைகள், அலுவலகம், ஷாப்பிங் மால்கள், திரையரங்குகள் அனைத்தும் ஏ.சி. வசதியுடன் இருக்கும். வெள்ளிக்கிழமை தொழுகை நேரத்திலும், ரம்ஜான் மாதத்திலும் அனுபவிக்கும் சிரமங்களை சகித்துக் கொண்டால், துபாய் இந்தியாவை விட பாதுகாப்பான, இந்தியாவில் கிடைக்கும் அனைத்தும் கிடைக்கின்ற, சொல்லப்போனால் இந்தியாவில் கிடைக்காதது எல்லாம் கிடைக்கின்ற, அதுவும் முதல் தரத்தில் கிடைக்கின்ற ஊர்.

அய்ரோப்பிய நாடுகளில் குளிர்காலங்களில் சமூக வாழ்க்கை முடங்கும், துபாயில் அது கோடை காலத்தில் முடங்கும். அவ்வளவுதான் வித்தியாசம். மற்றபடி, துபாய் பாலைவனத்தில் ஒரு சொர்க்கம்.

-கீற்று நந்தன்

92 thoughts on “அமீரகத்து வெயிலும், உடலுழைப்புத் தொழிலாளர்களின் வாழ்க்கையும்

 • June 30, 2017 at 1:51 pm
  Permalink

  Hello my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and include approximately all significant infos. I would like to peer extra posts like this .

  Reply
 • August 7, 2017 at 3:41 am
  Permalink

  Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

  Reply
 • August 13, 2017 at 1:04 am
  Permalink

  You are completely right! I liked reading this article and I will certainly get back for more as quick as possible. Our internet site is on top android apps, you can take a peek if you’re still interested in that.

  Reply
 • August 13, 2017 at 9:41 am
  Permalink

  I simply want to tell you that I’m new to blogs and actually liked you’re web-site. Likely I’m want to bookmark your blog . You really have perfect articles. Cheers for sharing with us your website.

  Reply
 • August 15, 2017 at 4:36 am
  Permalink

  excellent publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

  Reply
 • August 16, 2017 at 2:50 am
  Permalink

  You are totally correct, I would love to know more info on this subject! I’m as well curious about facetime for pc as I consider it’s very trendy at the moment. Great!

  Reply
 • August 16, 2017 at 11:04 am
  Permalink

  Hello, BLOGURL is a genuinely terrific publish. In concept I’d choose to create like this way too taking time and genuine effort to brew a brilliant write-up… but what can We say… I procrastinate alot without having to appear to have all sorts of things done. Thank You. NAME

  Reply
 • August 16, 2017 at 9:07 pm
  Permalink

  Virtually all of the things you mention is astonishingly precise and that makes me ponder the reason why I had not looked at this with this light previously. Your article truly did switch the light on for me as far as this subject goes. But there is one position I am not too cozy with so while I attempt to reconcile that with the actual central idea of the position, let me see exactly what all the rest of the readers have to say.Well done.

  Reply
 • August 17, 2017 at 2:52 am
  Permalink

  Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & assist other customers like its aided me. Good job.

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:38 am
  Permalink

  Very interesting topic , appreciate it for putting up. “He who seizes the right moment is the right man.” by Johann Wolfgang von Goethe.

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:43 am
  Permalink

  Wonderful paintings! This is the type of info that should be shared across the web. Shame on the search engines for not positioning this post upper! Come on over and seek advice from my website . Thanks =)

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:21 am
  Permalink

  I have recently started a blog, the info you provide on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “Marriage love, honor, and negotiate.” by Joe Moore.

  Reply
 • August 18, 2017 at 12:51 pm
  Permalink

  Great awesome issues here. I¡¦m very glad to look your post. Thanks so much and i’m having a look ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

  Reply
 • August 18, 2017 at 1:34 pm
  Permalink

  I am now not sure the place you’re getting your info, but great topic. I must spend a while learning more or figuring out more. Thanks for great information I was looking for this information for my mission.

  Reply
 • August 18, 2017 at 4:45 pm
  Permalink

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

  Reply
 • August 18, 2017 at 4:53 pm
  Permalink

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I’ll try and check back more often. How frequently you update your website?

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:39 pm
  Permalink

  But wanna remark that you have a very decent site, I enjoy the design and style it actually stands out.

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:29 pm
  Permalink

  Hello there, I found your site by means of Google at the same time as searching for a similar matter, your website got here up, it seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:01 pm
  Permalink

  Many thanks for writing this info, I bookmarked the website. I’m furthermore trying to find details about how to attract beautiful ladies, do you know where I might come across something like that? I’ll be back very soon!

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:06 pm
  Permalink

  First, there was so many horror stories involving Russian and Ukranian services. Man meets a Russian girl online – she tells him she loves him – wants him to send his minute card numbers so she arrive to him – he sends numbers – his credit card accounts are cleaned out – poor fool never hears from her again. Happens all the time.Internet landscape is not complete without forums. These chat rooms have a multitude of assortment. There are different types of chat rooms available adventure. There are web cam based boards where it’s also possible to use headset. You can enjoy your time with friends and make new friends. You can also see them and in order to them over headphones. It merely requires to a great email id to chat into any room. There aren’t any such criteria like of caste, creed or faith. Anyone can chat in any room regarding sex, color or creed.On the hand, LG-G slate and LG Optimus 2X are Android v3.3 (Honeycomb) os that provide smooth functioning of practices. Both the slabs sport important.9 inches 3D LCD capacitive touch screen and 16 million greater. Be it the size of screen and camera quality or the memory, each gadgets are no less compared to the the other. You can click beautiful pictures with their snapper of 5 mega pixels. Furthermore, there are several tools with both the tablets than can boost the beauty of images. The buyers can also do live video speak to the step 2.0 mega pixels camera that already been endowed with both the tablets.An Xbox Live Gold 12 month membership subscription gives you a lot privileges the Silver does not. This includes free access to Netflix’s move and tv series library for those who are already a member of Netflix. Additionally, you will be place to access multiplayer games, have game parties, access special features available on the market and added.The best benefit about being an affiliate is basically do not need to have supplement as a powerful in hand to market it – essentially you are experiencing the product dropshipped.Xbox has many games present and are less expensive tons of cool new gadgets many different types of games. There are different games in store and numerous can be located in the Xbox live website. Generate catch at a time Xbox games is that you are spending a lot of money just to download some of your favorites. To taste success the positioned on gaming experience, you want a Free xbox live gold codes.If appear back, Mike Delfino was 2,000 miles away working and held a live free sex with Susan, sharing truth of the matter he was lonely and missing his wife he put boobs on a snowman. Susan begged Mike to go home. Poor Mike was so desperate the female, this individual have decide to surprise Susan by the past to Wisteria Lane. Was he behind-the-scenes during the riot and decided to get rid of the job he once tried quite a few years ago – kill Paul Young?The seminar I attended discussed the Disney Creativity Strategy. I will outline area of interest for and also the readers in this note and in case there is interest on subject I would be prepared to fill in some details.When you seek online dating from region web site source, follow the guidelines about which regarding things in order to not share internet sites about yourself while at that site. Promoting someone else’s product have such guidelines to all your safety.Was the Hustler pictorial her farewell to the photo-model marketing? “Absolutely not! I’ll still be modelling, especially photography. I’m always traveling throughout the states and Canada for modeling careers. It’s good for the internet sites. It’s good content,” Gray said.

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:00 pm
  Permalink

  Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thank you so much!

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:56 pm
  Permalink

  whoah this blog is wonderful i like studying your posts. Keep up the great paintings! You realize, a lot of individuals are searching round for this info, you could aid them greatly.

  Reply
 • August 19, 2017 at 12:40 am
  Permalink

  Useful information. Fortunate me I discovered your website by chance, and I am stunned why this coincidence did not came about earlier! I bookmarked it.

  Reply
 • August 19, 2017 at 12:58 am
  Permalink

  Great site. Plenty of useful information here. I¡¦m sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And of course, thank you for your effort!

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:25 am
  Permalink

  certainly like your web-site however you have to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth on the other hand I¡¦ll surely come back again.

  Reply
 • August 19, 2017 at 10:55 am
  Permalink

  Hi, Neat post. There is a problem together with your website in internet explorer, could test this¡K IE nonetheless is the market chief and a large section of other folks will leave out your magnificent writing because of this problem.

  Reply
 • August 19, 2017 at 11:46 am
  Permalink

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:30 pm
  Permalink

  I like this web site so much, saved to fav. “To hold a pen is to be at war.” by Francois Marie Arouet Voltaire.

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:46 pm
  Permalink

  Some truly great articles on this web site, thank you for contribution. “My salad days, When I was green in judgment.” by William Shakespeare.

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:56 pm
  Permalink

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, great blog!

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:22 pm
  Permalink

  Touche. Outstanding arguments. Keep up the great effort.

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:32 pm
  Permalink

  Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:48 pm
  Permalink

  This post is actually a pleasant one it helps new net
  people, who are wishing for blogging.

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:49 pm
  Permalink

  I needed to send you that tiny word so as to say thank you yet again considering the awesome secrets you’ve documented on this page. It’s certainly incredibly open-handed of you to present openly precisely what many of us could possibly have made available as an ebook to help with making some money for themselves, mostly now that you could possibly have tried it in the event you wanted. These concepts as well worked to become fantastic way to realize that some people have the same dream like my very own to know the truth whole lot more with regard to this problem. I am certain there are several more pleasant periods in the future for those who view your site.

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:53 pm
  Permalink

  It’s fantastic that you are getting ideas from this post as
  well as from our discussion made here.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:36 pm
  Permalink

  I in addition to my guys have been digesting the best strategies from your web page and so suddenly developed a terrible suspicion I had not thanked the website owner for those secrets. Most of the men came certainly joyful to read them and have now unquestionably been taking pleasure in these things. Appreciate your really being quite accommodating and then for utilizing variety of good ideas most people are really needing to be informed on. My personal sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

  Reply
 • August 19, 2017 at 10:23 pm
  Permalink

  Hello my family member! I want to say that
  this post is amazing, nice written and include almost all important infos.
  I’d like to look extra posts like this .

  Reply
 • August 19, 2017 at 11:00 pm
  Permalink

  Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to check out your site on my iphone
  during lunch break. I love the knowledge you present here
  and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked
  at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good blog!

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:06 am
  Permalink

  I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly
  slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem
  still exists.

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:25 am
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:49 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:18 am
  Permalink

  I’ve read some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you set to make any such great informative website.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:20 am
  Permalink

  Usually I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post.

  Reply
 • August 20, 2017 at 10:46 am
  Permalink

  obviously like your website however you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to tell the truth then again I will certainly come again again.

  Reply
 • August 20, 2017 at 11:33 am
  Permalink

  Some genuinely excellent info , Gladiolus I detected this. “Prayer indeed is good, but while calling on the gods a man should himself lend a hand.” by Hippocrates.

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:01 pm
  Permalink

  Hey here, just became aware about your blog through Yahoo and bing, and discovered that it is very good. I’ll like if you retain these.

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:16 pm
  Permalink

  I have read so many posts about the blogger lovers except this paragraph is really
  a fastidious paragraph, keep it up.

  Reply
 • August 20, 2017 at 4:20 pm
  Permalink

  I was just seeking this info for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative sites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

  Reply
 • August 20, 2017 at 4:49 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 9:17 pm
  Permalink

  I got what you intend, thanks for putting up.Woh I am glad to find this website through google. “Food is the most primitive form of comfort.” by Sheila Graham.

  Reply
 • August 21, 2017 at 12:28 am
  Permalink

  I’m pretty pleased to find this site. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and i also have you book-marked to check out new information in your blog.

  Reply
 • August 21, 2017 at 2:00 am
  Permalink

  You can certainly see your skills within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

  Reply
 • August 21, 2017 at 3:00 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 5:10 am
  Permalink

  Handcrafted within the Hultquist workshops utilizing the best materials.
  Adorned with a treasure trove of semi-treasured
  stones, Swarovski crystals, quartz, fresh water pearls,
  and Czech glass beads, the detailing is opulent.

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:28 am
  Permalink

  I really hope to advise you that I am new to putting up a blog and totally valued your work. Likely I am going to bookmark your blog post . You simply have excellent article material. Acknowledge it for giving out with us your favorite internet article

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:23 am
  Permalink

  Excellent blog here! Also your site lots up fast! What host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link for your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:26 am
  Permalink

  Thank you for sharing superb informations. Your website is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What a perfect web site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 12:02 pm
  Permalink

  The branded jewellery sector is attracting strong investor interest as a result
  of it is one of the fastest growing sub-segments of the global luxurious business, with jewels regarded as equipment within the overcrowded
  purse market and buoyant demand coming from rich women in both
  mature and rising markets.

  Reply
 • August 21, 2017 at 12:48 pm
  Permalink

  Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

  Reply
 • August 21, 2017 at 1:41 pm
  Permalink

  I was reading some of your articles on this internet site and I believe this site is real instructive! Retain posting.

  Reply
 • August 21, 2017 at 1:59 pm
  Permalink

  Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:03 pm
  Permalink

  She has designed and made pairs of fashion -/HANDMADE-EARRINGS earrings and unique
  and authentic -/HANDMADE-BRACELET bracelet for lots of the leading trend companies and collections
  of her fashion jewelry will be present in all the most important shops.

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:29 pm
  Permalink

  You really make it appear so easy with your presentation but I find this topic to be actually one thing which I think I might by no means understand. It kind of feels too complicated and very broad for me. I am looking forward on your next publish, I will attempt to get the hold of it!

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:13 pm
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:49 pm
  Permalink

  you’re truly a good webmaster. The website loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterwork. you’ve performed a wonderful process in this matter!

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:52 pm
  Permalink

  I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:38 pm
  Permalink

  It is actually a great and useful piece of info. I am satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

  Reply
 • August 22, 2017 at 1:19 am
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 22, 2017 at 2:12 am
  Permalink

  I always look over your content carefully. I’m also looking into mobdro free app for android, perhaps you could write about this at times. Bye!

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:39 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:45 am
  Permalink

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too excellent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise. I can not wait to read far more from you. This is actually a great website.

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:47 am
  Permalink

  I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i¡¦m happy to exhibit that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed. I most definitely will make certain to don¡¦t put out of your mind this web site and give it a glance on a relentless basis.

  Reply
 • August 22, 2017 at 8:46 am
  Permalink

  naturally like your website however you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to tell the reality however I will definitely come again again.

  Reply
 • August 22, 2017 at 11:07 am
  Permalink

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely great. I really like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is actually a wonderful website.

  Reply
 • August 22, 2017 at 12:18 pm
  Permalink

  I have recently started a web site, the information you provide on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

  Reply
 • August 22, 2017 at 8:14 pm
  Permalink

  Hello there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:09 pm
  Permalink

  Kinky slut that prefers to chat and have fun with on the phone. I wish to make you hot. Call and get my nut, let me be your nasty fantasy slut.

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:20 pm
  Permalink

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

  Reply
 • August 23, 2017 at 2:13 am
  Permalink

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a little
  bit, but instead of that, this is magnificent blog. A fantastic read.
  I will certainly be back.

  Reply
 • August 23, 2017 at 4:57 am
  Permalink

  I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site :).

  Reply
 • August 23, 2017 at 7:37 am
  Permalink

  Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog
  to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any
  please share. Thank you!

  Reply
 • August 23, 2017 at 8:03 am
  Permalink

  Hey there, You have done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this website.

  Reply
 • August 23, 2017 at 10:04 am
  Permalink

  Thank you a bunch for sharing this with all people you really know what you are speaking about!
  Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my website
  =). We could have a hyperlink trade agreement among us

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X