இந்தியாவின் பீடை பசுவதை தடுப்பு

இந்திய விடுதலைக்கு முன்னால் ஆங்கிலேயர்கள் எடுத்த சர்வே ஒன்று காசியில் அனாதையாக விடப்பட்ட விதவைகள் எண்ணிக்கை 5 லட்சம் இருக்கலாம் என்றது. அவர்கள் தொழில் பிச்சையெடுப்பது முதல் விபச்சாரம் செய்வதுவரைக்கும் இருந்தது. இன்றும் உத்திரப்பிரதேசத்தில் உள்ள விருந்தாவன் நகரம் விதவைகளின் நகரம் என்றே அழைக்கப்படுகிறது. ஆதரவற்ற ஆயிரக்கணக்கான விதவைகள் அங்கே இருக்கிறார்கள். இப்படி பெற்ற தாயை அனாதையாக தவிக்க விடுவதில் தனிச்சிறப்பு பெற்ற வட இந்திய இந்துக்கள் பசுவை “தாயாக” மதித்து அதற்காக மனிதர்களை கொலை செய்வதை சகித்துக்கொள்ளும் அளவுக்கு போகிறார்கள். எந்த கட்சியும் பசுவை கொல்வதில் தவறில்லை என சொல்ல விரும்புவதில்லை. இந்துத்துவா அந்த அளவுக்கு மக்கள் மூளையில் எழுதப்பட்டிருக்கிறது.

இத்தகைய லூசுத்தனத்தின் பெரிய பலனை அறுவடை செய்வது பாஜக என்றாலும் அதனை மறைமுகமாக வளர்ப்பதில் எல்லா கட்சிகளும் அங்கே பங்காளிகள்தான். தீமிதிப்பது, அலகு குத்துவது போன்ற வழமையான மத முட்டாள்த்தனம் இது என நாம் விலக முடியாது. காரணம் இந்த ஒரு நம்பிக்கையின் பெயரால் மதவெறி ஊட்டமேற்றி வளர்க்கப்படுகிறது.

இந்தியாவில் 18 கோடி மாடுகள் இருக்கலாம் என்கிறது மதிப்பீடுகள். அவை பெருமளவுக்கு விவசாயிகளாலேயே வளர்க்கப்படுகின்றன. நகரங்களில் மாடுவளர்ப்பது இப்போது சாத்தியமில்லை. அது அங்கே லாபகரமானதும் இல்லை. கிராமங்களில் மாடு வளர்ப்பு உயிரோடு இருக்க காரணம் அது விவசாயத்தை சார்ந்திருக்கும் ஒரு தொழில். சிறு நிலஉடமையாளர்களுக்கு அவர்களது வேலையற்ற நாட்களை ஈடு செய்யும் ஏற்பாடு. அனேகமாக கால்நடை வளர்ப்பு குடும்ப பெண்கள் செய்யும் வேலை. விவசாயியின் உற்பத்திப்பொருளான வைக்கோலுக்கு மாடுகள் இல்லாவிட்டால் எந்த சந்தை மதிப்பும் இல்லை. ஆகவே கால்நடை வளர்ப்புதான் விவசாயிகள் விவசாயத்தை கைவிடாதிருக்க உதவுகிறது. விவசாயிகளின் தற்கொலையை தள்ளிப்போடுகிறது.

இந்த இறுதி வாய்ப்பிற்க்கு வாய்க்கரிசி போடும் வேலையைத்தான் பசுவின் மீது ஒட்டப்படும் புனித லேபிள் செய்யப்போகிறது. வட இந்திய மாநிலங்களில் இரண்டே பருவங்கள்தான். அங்கே விவசாயி பணத்தை வருடத்தின் இரண்டு விளைச்சலின்போது மட்டுமே பெற முடியும். ஆனால் செலவு நாள் தவறாமல் வரக்கூடியது. அவர்கள் மாதா மாதம் பணம் பார்க்க வேண்டுமானால் பால் உற்பத்திதான் ஒரே வழி. ஆடு, கோழி ஆகியவை உத்திரவாதமான வருவாயை தேவைப்படும்போதெல்லாம் கொடுப்பவை. இதனால்தான் லாபமில்லாவிட்டாலும் விவசாயிகள் கால்நடை வளர்க்கிறார்கள். மாடு வளர்ப்பில் செலவாகும் மனித உழைப்பை கணக்கிட்டால் பாலுக்கான கொள்முதல்விலை குறைந்தபட்சம் 50 ரூபாயேனும் இருக்க வேண்டும்.

சராசரியாக 30 ஆயிரத்தில் இருந்து 50000 ரூபாய் விலை ஒரு மாட்டுக்கு ஆகிறது. கறவைத்திறன் வயது ஆகியவற்றை வைத்து அதன் விலை இறங்கிக்கொண்டிருக்கும். இறுதியான வாய்ப்பாக அவை இறைச்சிக்கு அனுப்பப்படுகின்றன. அதுதான் ஒரு மாட்டின் விலையில் நிலைத்தன்மையை பராமரிக்கிறது. அது இல்லாவிட்டால் நடுத்தர வயது மாட்டின் விலையை நிர்ணயம் செய்வதில் கடும் குழப்பம் உருவாகும். அது மாடு விற்பனையை சந்தையை கடுமையாக சீர்குலைக்கும்.

இதனால் மாடுகள் ஒரு சொத்து எனும் தகுதியை இழக்கின்றன. அதைவிட்டுவிட்டு வெறும் பாலை மட்டும் வருவாயாக எடுத்துக்கொண்டால் அது விவசாயத்தைக் காட்டிலும் மோசமான நட்டமேற்படுத்தும் தொழில் (தவிடு ஒரு கிலோ 50 ரூபாய் என்பது உங்களுக்கு தெரியுமா). பசுப் பொறுக்கிகளின் இந்த நடவடிக்கைகள் மூலம் இன்னும் சில மாதங்களில் மாடு விற்பனைத் தொழில் சரிவை சந்திக்கும்போது விவசாயிகள் தங்கள் சொத்தின் மதிப்பை இழப்பார்கள். அவர்கள் நட்டத்தோடு மாடு வளர்க்கலாம் அல்லது மாடு வளர்ப்பை கைவிடலாம். பெருந்தொகையான விவசாயிகள் மாடு வளர்ப்பை கைவிட்டால் வைக்கோல் விலை சரிந்து விவசாயி இன்னும் நட்டப்படுவான். அதோடு பால் உற்பத்தி குறைந்து அதன் விலை கணிசமாக அதிகரிக்கும்.

வேறொரு தளத்தில் மாடுகள் எண்ணிக்கை கூடும். வயதான மாடுகள் கொல்லப்படாமல் இருப்பதால் உருவாகும் விளைவு இது. காற்றில் கலக்கும் மீத்தேனின் பெரும்பங்கு கால்நடை சாணத்தால் உருவாகிறது. பராமரிப்பு செலவு கணிசமாக கூடி மாடுகளை வீதிகளில் கைவிடும் போக்கு அதிகரிக்கும். எளிதில் நோய்வாய்படும் வயதான மாடுகள் மற்ற மாடுகளுக்கும் நோய்களை பரப்பும். கால்நடை பராமரிப்புக்கு என அரசு செலவிடும் தொகை அதிகரிக்கும். ஏற்கனவே எல்லா வரி வருவாயையும் இழந்து பராரியாக நிற்கும் மாநில அரசும் மாட்டுக்கு கருணை காட்டுமா?

மாட்டுத்தோல் வியாபாரம் மற்றும் இறைச்சி விற்பனை ஆகியவை முஸ்லீம்களின் தொழில் எனும் நம்பிக்கை பரவலாக இருக்கிறது. ஆகவே சாகப்போவது அவந்தானே எனும் சைக்கோத்தனமான சந்தோஷம் பல இந்துத்துவ கள்ளக்காதலர்கள்களுக்கு இருக்கிறார்கள். யதார்த்தம் என்னவென்றால் அவர்களுக்கு வேறு மாற்று தொழில்கள் கிடைத்துவிடும். போக்கிடம் இன்றி மாட்டப்போவது பசுவை பூஜிக்கும் இந்து விவசாயிகள்தான்.

மயிருக்குக்கூட ஆகாத போலி மத நம்பிக்கைகள் மூலம் நாம் விவசாயத்தையே வாழ்க்கை ஆதாரமாக கொண்டிருக்கும் நாட்டின் பெரும்பான்மை மக்களை மரண விளிம்பில் தள்ளுகிறோம். விவசாயி இன்னும் மோசமான நட்டத்தை எதிர்கொண்டால் என்னாகும், இன்னும் பெருந்தொகையான மக்கள் நகரங்களை நோக்கி இடம்பெயர்ந்தால் என்னாகும்? இந்திய பொருளாதாரத்தையும் மக்களின் குறைந்தபட்ச வாழ்வாதாரத்தையும் முற்றிலுமாக நிர்மூலமாக்கவல்ல ஒரு பிரச்சினையை வெறும் மதநம்பிக்கை சார்ந்து மட்டும் பார்க்கலாமா எனும் குறைந்தபட்ச யோசனையைக்கூட செய்யாத அரசு மற்றும் கட்சிகளை வைத்துக்கொண்டுதான் மிடில்க்ளாஸ் அப்பாவிகள் வல்லரசு சுய இன்பத்தில் திளைக்கிறார்கள்.

நன்றி. வில்லவன்

67 thoughts on “இந்தியாவின் பீடை பசுவதை தடுப்பு

 • June 30, 2017 at 3:22 pm
  Permalink

  I’m still learning from you, but I’m trying to reach my goals. I absolutely enjoy reading everything that is written on your site.Keep the stories coming. I enjoyed it!

  Reply
 • August 7, 2017 at 2:11 am
  Permalink

  Can I just say what a relief to find somebody who in fact knows what theyre talking about on the internet. You surely know the best way to bring an concern to light and make it significant. More men and women really need to read this and fully grasp this side of the story. I cant believe youre not more preferred mainly because you undoubtedly have the gift.

  Reply
 • August 8, 2017 at 3:24 am
  Permalink

  Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I’d like to see more posts like this.

  Reply
 • August 13, 2017 at 12:59 am
  Permalink

  You’re certainly right and I agree with you. If you wish, we could as well chat around android apps free, one thing that fascinates me. Your website is truly impressive, best wishes!

  Reply
 • August 13, 2017 at 9:44 am
  Permalink

  I just want to tell you that I am very new to blogging and certainly enjoyed you’re blog. Very likely I’m going to bookmark your website . You definitely come with exceptional articles and reviews. Thanks for sharing your web page.

  Reply
 • August 15, 2017 at 12:25 am
  Permalink

  Hi there, You have done an incredible job. I抣l certainly digg it and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

  Reply
 • August 17, 2017 at 2:13 am
  Permalink

  I think this web site contains some real great info for everyone :D. “Experience is not what happens to you it’s what you do with what happens to you.” by Aldous Huxley.

  Reply
 • August 17, 2017 at 2:35 am
  Permalink

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

  Reply
 • August 18, 2017 at 3:22 am
  Permalink

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thanks, I’ll try and check back more often. How frequently you update your site?

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:06 am
  Permalink

  I simply couldn’t leave your site before suggesting that I extremely enjoyed the standard information an individual provide for your visitors? Is gonna be back ceaselessly to check up on new posts.

  Reply
 • August 18, 2017 at 9:45 am
  Permalink

  I’ve recently started a web site, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “If you see a snake, just kill it. Don’t appoint a committee on snakes.” by H. Ross Perot.

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:18 pm
  Permalink

  It was actually wonderful to read this info and I believe you’re completely correct. Inform me in the event that you are looking into how to attract a woman in a bar, that’s my primary expertise. I really hope to hear from you in the near future, bye for now!

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:02 pm
  Permalink

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:17 pm
  Permalink

  Walt Disney Imagineering is the master planning, creative development, design, engineering, production, project management and research & development arm of The Walt Disney Company.Once your mind is mobilized by words, it can the physical body directed or obliterate. Voodoo and juju have shown how our minds may affect our physical well-being. You could be under a spell currently. Someone said something to hurt your feelings, and now you have a headache or a cool. It was psychosomatic: your the mind affected the health of the technique.The issue about Tango is in which it allows it users to eat a cross-platform video discuss. That means you possess a video chat by using a friend employing an iOs even if you’re on Android-very cool indeed! Although Fring has this capability, Tango scores more points when it comes to video quality and ease of usage. With Tango, occurrences also call people over 3G and 4G networks as well.In a live video chat posted to his official website Thurs (7/14/11), the Canadian crooner provided song details about the Yuletide project which a new duet with fellow Canuck superstar Shania twain.It was after I moved here – there isn’t any thought We were communicating with you by e-mail after my caregiver of nearly 3-years had departed – my partner and i discovered i had another “mLady Linda,” – because called her by that name actually. LOL. She is a very nice gal too 🙂 Sow how does it happen that a lot of smart, attractive women are named Linda anyway?”Thats where it really started for me. And for me, thats marvellous. I cannot forget that moment. After i went in order to Trelawny, there was a motorcade. There was much gratifying. There was so much awesome for me personally. And to be 15 in the time, made so much taken that.” said Bolt.Technologies have brought many of the new positive things to us perfect on the doorway. We are now fully soaked to the found glory of methods. You don’t need further time as well as to wander and rack the rear of neural chemistry has to for your relationship which does not seem to go far. Click on the icon download, along with your cell phones will permit easy download of the internet sex webcam. And how enough time will that take? Only a click fraction of this second and there you can get watch live sex.Here’s the thing: Most websites have plenty of ways to earn money through advertisements and other underlying forms. There is absolutely no justifiable reason as to the reasons a site should cost you just to create video ends up calling.Another thing you should avoid getting to download and install a program. Webcam chat can and in order to executed completely through world-wide-web browser. Plan saves personal computer space and makes it a lot easier to get people together, especially new users.To help find and meet thier own Beautiful Russian Woman? Then go to Beautiful Russian Brides – Find Your Own Russian Love Read the many relationship articles by top experts and learn more about the Top Dating Sites. It’s essential that you use the right choice. Find Your Loving Russian Woman! George did as well as found Darya!

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:22 am
  Permalink

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:54 am
  Permalink

  You made some clear points there. I did a search on the subject and found most guys will approve with your website.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:37 am
  Permalink

  I¡¦ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this information So i¡¦m glad to show that I’ve a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much unquestionably will make sure to don¡¦t forget this site and give it a look on a relentless basis.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:50 am
  Permalink

  Engineers have come up with a solution to resolve these issues with a help
  of mobile software that will act as a mobile spy to monitor all the
  activities in a particular mobile phone.
  Whichever method you plan to use, you cannot do this on your own very easily; you will
  need some extra equipment. The one drawback to this though, is that often people
  who text each other a lot develop their own shorthand that only the two of them understand.

  Reply
 • August 19, 2017 at 10:37 am
  Permalink

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays..

  Reply
 • August 19, 2017 at 11:29 am
  Permalink

  Howdy very nice site!! Man .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally¡KI am happy to search out so many helpful information right here within the put up, we’d like develop extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:23 pm
  Permalink

  I like this web blog very much, Its a real nice spot to read and get information. “Anyone can stop a man’s life, but no one his death a thousand doors open on to it. – Phoenissae” by Lucius Annaeus Seneca.

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:11 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:56 pm
  Permalink

  I simply needed to appreciate you once again. I do not know what I would have sorted out in the absence of those ways discussed by you over such problem. It had been a scary circumstance for me personally, however , spending time with the specialized approach you resolved that forced me to leap with gladness. Extremely happier for the information and even trust you are aware of an amazing job you happen to be doing educating people today via your web blog. Probably you haven’t come across any of us.

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:04 pm
  Permalink

  Very interesting subject , appreciate it for posting . “Wrinkles should merely indicate where smiles have been.” by Mark Twain.

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:12 pm
  Permalink

  Wonderful paintings! This is the kind of information that should be shared around the web. Shame on the seek engines for now not positioning this put up upper! Come on over and discuss with my website . Thanks =)

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:28 pm
  Permalink

  With this Blackberry spy software you will not be left in the dark.
  Some of these applications you can get as spy on mobile SMS free applications.

  Do you suspect that your employee is performing something
  mistaken with your enterprise.

  Reply
 • August 19, 2017 at 11:32 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 2:41 am
  Permalink

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

  Reply
 • August 20, 2017 at 9:27 am
  Permalink

  fantastic points altogether, you simply received a new reader. What would you suggest about your put up that you simply made some days ago? Any certain?

  Reply
 • August 20, 2017 at 12:54 pm
  Permalink

  I have to express appreciation to this writer just for rescuing me from this particular instance. After checking throughout the the net and coming across concepts that were not powerful, I assumed my life was over. Being alive minus the approaches to the issues you’ve resolved all through your entire review is a critical case, and those that would have in a wrong way affected my career if I had not encountered your blog. Your own capability and kindness in maneuvering all the stuff was priceless. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a step like this. It’s possible to at this point relish my future. Thanks for your time very much for this high quality and results-oriented guide. I won’t hesitate to suggest the website to anybody who wants and needs assistance on this subject matter.

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:14 pm
  Permalink

  I¡¦m no longer positive the place you are getting your information, but good topic. I must spend a while studying more or working out more. Thanks for great information I used to be looking for this info for my mission.

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:39 pm
  Permalink

  I really hope to inform you you that I am new to putting up a blog and utterly admired your report. Quite possibly I am probably to remember your blog post . You simply have memorable article materials. Be Thankful For it for telling with us your own internet document

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:42 pm
  Permalink

  Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous website.

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:48 pm
  Permalink

  Great write-up, I¡¦m regular visitor of one¡¦s site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:55 pm
  Permalink

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this information So i¡¦m glad to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most definitely will make sure to do not put out of your mind this website and give it a glance regularly.

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:21 pm
  Permalink

  Good day there, just became mindful of your blog site through Yahoo and bing, and have found that it is seriously educational. I’ll be grateful if you decide to carry on this approach.

  Reply
 • August 20, 2017 at 10:43 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 21, 2017 at 2:29 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:10 am
  Permalink

  Awsome article and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks in advance 🙂

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:44 am
  Permalink

  I’m extremely pleased to find this great site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you saved as a favorite to check out new things in your web site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:34 am
  Permalink

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

  Reply
 • August 21, 2017 at 12:27 pm
  Permalink

  Terrific work! This is the type of info that should be shared around the internet. Disgrace on Google for now not positioning this publish upper! Come on over and discuss with my web site . Thank you =)

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:10 pm
  Permalink

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too great. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful web site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:44 pm
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:14 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 22, 2017 at 2:29 am
  Permalink

  Thanks a lot for sharing the idea, I bookmarked the website. I am furthermore in need of tips around mobdro apk android, do you know exactly where I might find something such as this? I will return quickly!

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:47 am
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:32 am
  Permalink

  Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:39 am
  Permalink

  I’ll right away grasp your rss feed as I can not to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me realize so that I may just subscribe. Thanks.

  Reply
 • August 22, 2017 at 8:38 am
  Permalink

  I like this blog very much, Its a rattling nice billet to read and receive information. “The mark of a good action is that it appears inevitable in retrospect.” by Robert Louis Stephenson.

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:57 am
  Permalink

  Thank you for any other informative blog. The place else could I am getting that type of information written in such a perfect way? I have a undertaking that I’m simply now running on, and I’ve been on the look out for such info.

  Reply
 • August 22, 2017 at 10:51 am
  Permalink

  I will immediately grab your rss as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize in order that I may just subscribe. Thanks.

  Reply
 • August 22, 2017 at 11:40 am
  Permalink

  Only wanna remark on few general things, The website style and design is perfect, the content is really superb. “The enemy is anybody who’s going to get you killed, no matter which side he’s on.” by Joseph Heller.

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:24 pm
  Permalink

  I needed to send you a very small note to help say thanks a lot yet again on the lovely advice you’ve contributed on this site. It has been pretty generous of you to present openly just what many people could possibly have marketed as an e book in order to make some money for themselves, most importantly since you might have tried it in case you decided. Those things also served like a good way to be sure that someone else have the identical dreams just like my own to find out a lot more with regard to this matter. Certainly there are millions of more pleasant sessions in the future for people who scan your site.

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:36 pm
  Permalink

  Great – I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task.

  Reply
 • August 23, 2017 at 12:22 am
  Permalink

  Hey there boys, this is your sexy girl Penny, A 23 years old white lady coming from Florida! As you boys might see I look like as well as innocent young girl, but as you get to know me as well as talk to me, you will fall under my spell and it will be hard to get out of it and all you will want to perform is to spoil me intended for my sexy voice and my body. I know you desire many this young, sweet, tight, oops you have to call myself to hear me say this!

  Reply
 • August 23, 2017 at 2:00 am
  Permalink

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

  Reply
 • August 23, 2017 at 7:48 am
  Permalink

  Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic.
  I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re stating
  and the way in which you say it. You make it
  entertaining and you still take care of to keep it sensible.

  I can’t wait to read far more from you. This is really
  a tremendous site.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X