பவர்புல் பெண்மணி பல்கீஸ்பானு!

பில்கிஸ் பானுவிற்கு இப்போது வயது 34. அப்போது வயது 19. அப்போது என்பது 2002ஆம் ஆண்டு மார்ச் மாதம். அந்த மாதத்தின் 3ஆம் தேதி அவர் கும்பல் பாலியல் வன்புணர்வுக்கு உள்ளானார். அப்போது அவர் 5 மாத கர்ப்பிணி. கையில் 3 வயது குழந்தை இருந்தது. ஈத் பண்டிகைக்காக அவர் தாய் வீட்டிற்கு வந்திருந்தார்.

அப்போதுதான் கோத்ராவில் ரயில் பெட்டி எரிக்கப்பட்டு பலர் கொல்லப்பட்டிருந்தார்கள். அதைத் தொடர்ந்து முஸ்லிம் மக்கள், தேடித்தேடி அழிக்கப்பட்டார்கள். முஸ்லிம் மக்களின் சொத்துக்களும் சூறையாடப்பட்டன. அந்த தினத்தில் அவரது ஊரிலிருந்தால் தாக்கப்படுவோம் என்ற செய்தி கிடைத்தது. அதனால் மசூதி, ஆதிவாசிகள் குடியிருப்பு என்று மறைந்து மறைந்து ஓடிக் கொண்டிருந்தார்கள். தாய், 2 தங்கைகள், தாய் மாமாவின் 2 பெண்கள், அப்பாவுடன் பிறந்த அத்தையின் பிள்ளைகள் என்று ஈத் பண்டிகைக்காக வந்திருந்த சொந்தங்கள் எல்லோரும் மரணத்திற்கும், மானத்திற்கும் பயந்து ஓடிக் கொண்டிருந்தார்கள்.

————————
எமதாண்டவம்
————————
அவர்கள் இரவில் தங்கியிருந்த இடத்திற்கு ஒரு கும்பல் வருகிறது. அந்தக் கும்பலால் பில்கிஸ் பானுவின் குடும்பத்தைச் சார்ந்த 14 பேர் வெட்டிக் கொல்லப்பட்டார்கள். அவரது 3 வயது பெண் குழந்தை தலையில் கல்லால் அடித்து அவர் கண்முன்னே கொல்லப்பட்டாள். அதற்கு முன்பாக அவரது தங்கைகளும், தாய் மாமா பெண்களும் கும்பல் வன்புணர்வுக்கு உள்ளாக்கப்பட்டார்கள். இவற்றுக்கெல்லாம் இவர் சாட்சி. அதன் பிறகு பலரால் இவரும் கும்பல் வன்புணர்வுக்கு உள்ளாக்கப்படுகிறார். கடுமையாக தாக்கப்பட்டிருக்கிறார். இறந்து போய் விட்டார் என்று கருதி அந்தக் கும்பல் அவரை அந்த இடத்தில் விட்டுச் செல்கிறது.

———————————————–
காவல்துறையின் லட்சணம்
———————————————–
சில மணி நேரங்கள் கழித்து சில சடலங்கள் அந்த இடத்தில் கிடப்பதாக ‘‘அறிந்து கொண்ட’’ காவல்துறை அங்கே வருகிறது. அதன் பிறகு அவர் சிகிச்சைக்கு அனுப்பப்படுகிறார். மார்ச் 4ஆம் தேதி லிம்ஹேடா காவல் நிலையத்தில் குற்றவாளிகளில் தெரிந்தவர்களின் பெயரைச் சொல்லி , மற்றவர்களின் எண்ணிக்கையை சொல்லி அடையாளம் காட்ட முடியும் என்று புகார் கொடுக்கிறார்.

முதல் தகவல் அறிக்கை பதிவு செய்யப்படுகிறது. ஆனால் அந்த அறிக்கையில் குற்றவாளிகள் எவரின் பெயரும் இடம் பெறவில்லை. சரியாக ஓராண்டு கழிந்த பிறகு, 2003ஆம் ஆண்டு மார்ச் 25ஆம் தேதி போலீஸ் இதுகுறித்து ஒரு அறிக்கை கொடுக்கிறது. அந்த அறிக்கையின் அடிப்படையில் லிம்ஹேடா நீதிமன்றம் அந்த வழக்கை முடித்து வைக்கிறது.

—————————————————————
மனித உரிமை ஆணையத்தின் உதவி
—————————————————————-
அதற்குப்பிறகு, ஏப்ரல் மாதம் அவர் தேசிய மனித உரிமை ஆணையத்தை நாடுகிறார். ஆணையத்தின் உதவியோடு உச்சநீதிமன்றத்தில், லிம்ஹேடா காவல்துறையின் அறிக்கையை ரத்து செய்ய வேண்டும்; சிபிஐ விசாரணை வேண்டும்; இந்த வழக்கை கண்டுகொள்ளாத, திரித்துக் கூறுகிற குஜராத் காவல்துறையினர் மீது நடவடிக்கை எடுக்க வேண்டுமென்று அவர் கோரிக்கை வைக்கிறார். இதற்கிடையில் குஜராத் குற்றப் புலனாய்வுத்துறை இவரை துன்புறுத்துகிறது. மீண்டும் அந்த ஆண்டு அக்டோபர் மாதம் 25ஆம் தேதி உச்சநீதிமன்றத்தை நாடுகிறார். அந்த ஆண்டு டிசம்பர் 8ஆம் தேதி உச்சநீதிமன்றம் சிபிசிஐடி துன்புறுத்தலைக் கைவிட வேண்டுமென்றும், சிபிஐ விசாரிக்க வேண்டுமென்றும் உத்தரவிடுகிறது.

2004ஆம் ஆண்டு ஜனவரி 22ஆம் தேதி குற்றவாளிகள் 12 பேரை சிபிஐ கைது செய்தது. அதனடிப்படையில் பிப்ரவரி 11ஆம் தேதி சிபிஐ இடைக்கால அறிக்கை ஒன்றை உச்சநீதிமன்றத்தில் கொடுக்கிறது. அந்த அறிக்கையில் ‘‘குஜராத் மாநில காவல்துறை அப்பட்டமாக அத்துமீறி இருக்கிறது; கடுமையான குற்றங்களை கண்டு கொள்ளாமல் விட்டிருக்கிறது’’ என்று குறிப்பிடப்பட்டிருந்தது. அதன் பிறகு மார்ச் மாதம் காவல்துறை அதிகாரிகள் 2 பேர் கைது செய்யப்படுகிறார்கள். அந்த ஆண்டு ஏப்ரல் மாதம் சிபிஐ குற்றப்பத்திரிகை தாக்கல் செய்கிறது. இந்தக் கொடுமைகளில் ஈடுபட்ட 20 பேர் – அதில் 6 போலீஸ்காரர்களும், 2 டாக்டர்களும் அடங்குவர். அதன் பிறகு அந்த மாநிலத்தில் இருந்த காவல்துறை மூலமாகவும், குற்றவாளிகள் மூலமாகவும் பில்கிஸ் பானுவும் சாட்சிகளும் மிரட்டப்படுகிறார்கள். வேறு வழியின்றி மீண்டும் உச்சநீதிமன்றத்தை நாடுகிறார். அதன் பிறகு பில்கிஸ் பானுவிற்கும் சாட்சிகளுக்கும் மத்திய போலீஸ் பாதுகாப்பு அளிக்கப்படுகிறது.

————————————————–
குஜராத்திலிருந்து மும்பைக்கு
————————————————–
அதன் பிறகு மே 12ஆம் தேதி சிபிஐ இறுதி அறிக்கையை தாக்கல் செய்தது. கூடவே, இந்த வழக்கை குஜராத்தில் நடத்தினால் நியாயம் கிடைக்காது என்கிற கருத்தையும் அது சொல்கிறது. ஜூலை மாதம் மீண்டும் பில்கிஸ் பானு இந்த வழக்கை வேறு மாநிலத்திற்கு மாற்றக்கோரி உச்சநீதிமன்றத்தை நாடுகிறார். ஆகஸ்ட் 6ஆம் தேதி இந்த வழக்கு மும்பைக்கு மாற்றப்பட்டதோடு அவருக்காக வாதாட மத்திய அரசாங்கம் வழக்கறிஞரை நியமிக்க வேண்டுமென உச்சநீதிமன்றம் ஆணையிட்டது.

——————
தண்டனை
——————
குற்றப்பத்திரிகை தாக்கல் செய்யப்பட்டு வழக்கு நடக்கிறது. 12 குற்றவாளிகள் அடையாளம் காட்டப்படுகிறார்கள். அந்தப் பெண் தொடர்ச்சியாக 20 நாள் குறுக்கு விசாரணை செய்யப்படுகிறார். மீண்டும் 2006 ஆகஸ்ட் மாதம் அவரை குறுக்கு விசாரணை செய்கிறார்கள். அத்தனைக்கும் பிறகுதான் 2008 இல் இந்த வழக்கில் மும்பை செசன்ஸ் நீதிமன்றம் ஜனவரி 8ஆம் தேதி தீர்ப்பு சொல்கிறது. ஒரு போலீஸ்காரர் உட்பட 12 பேரும் குற்றவாளிகள். அனைவருக்கும் ஆயுள் தண்டனை விதிக்கப்பட்டது. ஒருவர் இறந்து விட்டார். அது தவிர 5 போலீஸ்காரர்கள் மற்றும் 2 டாக்டர்கள் விடுதலை செய்யப்பட்டார்கள். இதை எதிர்த்து 2009, 2011 காலத்தில், சிபிஐ தரப்பு, ஆயுள் தண்டனை வழங்கப்பட்டவர்களில் குழந்தையை அடித்துக் கொன்ற, பாலியல் வன்முறையில் ஈடுபட்ட 3 பேருக்கு மரண தண்டனை அளிக்க வேண்டும் என்று மேல்முறையீடு செய்தது. அதேபோன்று குற்றவாளிகள் தங்கள் மீதான தண்டனையை ரத்து செய்ய வேண்டுமென மேல்முறையீடு செய்கிறார்கள்.

இந்த வழக்கின் தீர்ப்புதான் கடந்த மே 4 வியாழனன்று வழங்கப்பட்டது.

மரண தண்டனையை நீதிமன்றம் ஏற்கவில்லை. ஆனால் 11 பேரின் ஆயுள் தண்டனையை உறுதிப்படுத்தியதோடு ஏற்கனவே நீதிமன்றம் விடுதலை செய்த 2 டாக்டர்கள் உள்ளிட்ட 6 பேரும் குற்றவாளிகள் என்று தீர்ப்பளித்துள்ளது.

15 ஆண்டு காலம் துயரங்களை பெரும் பாரமாய்ச் சுமந்து கொண்டே இந்தப்போராட்டத்தை நடத்திய பில்கிஸ் பானுவின் உறுதி பாராட்டத்தக்கது. அதேசமயம் இந்த தீர்ப்பும் பில்கிஸ் பானுவின் போராட்டமும் வேறு சில விஷயங்களை கண்முன்னே கொண்டு வருகிறது.

இதுபோன்று கொத்துக்கொத்தாய்க் கொல்லப்பட்ட பல வழக்குகளில் கேட்பதற்கு ஆளின்றி மறைந்து போனது ஏராளம்.

கேட்பதற்கு ஆளிருந்தாலும், பயத்தாலும் மனப்பிறழ்வாலும் எதுவும் செய்ய முடியாது என்கிற அவ நம்பிக்கையாலும் அதை சகித்துக் கொண்டு எங்கோ மறைந்து வாழும் எண்ணிக்கை அதிகம். இதையெல்லாம் விட மிக முக்கியமான ஒரு அம்சம், குற்ற நிகழ்வைவிட குற்றத்தின்பால், குற்றமிழைத்தவர்களின்பால் – பாதிக்கப்பட்டவர்களின் பால் – அரசு நிர்வாகமும், நீதிமன்றமும் கடைப்பிடித்த அணுகுமுறை.

———————–
எது காரணம்?
———————–
* தன்னுடைய குடும்ப உறுப்பினர்கள் 14 பேர் கொல்லப்பட்டதைப் பற்றி கொடுத்த புகாரில், காவல் நிலையத்தில் எந்தவிதச் சலனமுமின்றி குற்றவாளிகளின் பெயரை நீக்கி விட்டு, கதை எழுதுவது போல் முதல் தகவல் அறிக்கை எழுத வைத்தது எது?

* இப்படி காவல்துறையினர் கொடுத்த ஒரு அறிக்கையை ஏற்றுக் கொண்டு அந்த வழக்கை நீதிமன்ற நடுவர் தள்ளுபடி செய்தது ஏன் நிகழ்ந்தது?

* பாதிக்கப்பட்ட ஒரு பெண் உச்சநீதிமன்றத்தில் வழக்கு தொடுத்த பிறகும், மாநிலத்திலிருந்த குற்றப்புலனாய்வு பிரிவினர் அந்தப் பெண்ணை மிரட்டியதும், நீ இந்த வழக்கை விசாரிக்காதே என்று உச்சநீதிமன்றம் தலையிட வேண்டிய அளவிற்கு அந்தத்துறையின் மனிதத்தன்மைகளை அழித்ததும் யார்?

* உச்சநீதிமன்றத்தில் வழக்கு நிலுவையில் இருக்கும்போதே பாதிக்கப்பட்ட பெண்ணுக்கும், சாட்சிகளுக்கும் கொலை மிரட்டல் விடுத்தார்கள் என்றால் அவர்களுக்கு பின்னே உள்ள வலுவான சக்தி எது? நியாயமாகவும், சுயேச்சையாகவும் இந்த வழக்கு நடந்து விடக்கூடாது என்று கருதியவர்கள் குற்றம் சாட்டப்பட்டவர்கள் மட்டும் தானா? அரசுக்கு எந்தவிதமான பங்கும் கிடையாதா?

* குற்றவாளிகளில் ஆர்எஸ்எஸ், பாஜகவைச் சார்ந்தவர்கள் (அது இயல்பு) தவிர மற்றவர்கள் என்ன காரணத்திற்காக இந்த அட்டூழியத்தில் ஈடுபட்டார்கள்?

இதற்கெல்லாம் ஒரே ஒரு பதில்தான் இருக்கிறது. அதுதான் மதவெறி. பிற மதத்தினரை கொலை செய்யும் வெறி.
கொஞ்சம் கொஞ்சமாக நஞ்சூட்டப்பட்டு ரத்தமும் சதையும் சிந்தனையும் சீழ்பிடித்துப் போன கொல்லும் வெறி.

மதவெறி அபாயம் ஒரு மாநிலத்தில் காலூன்றி விட்டால் அது எவ்வித சம்பந்தமும் இல்லாத, எந்த வகையிலும் தனிப்பட்ட முறையில் தனக்கு பாதிப்பு ஏற்படுத்தாத ஒரு குடும்பத்தை வெட்டிக் கொலை செய்ய வைக்கிறது. தன் தங்கையைப் போன்ற – தன் மருமகளைப் போன்ற பெண்களை பாலியல் வன்கொடுமைகளுக்கு உட்படுத்துவதை நாகரிகமற்ற காட்டுமிராண்டித்தனமான செயல் என்று அது ஏற்க மறுக்கிறது. இத்தனையும் செய்வதற்கு அரசு, காவல்துறை, நீதித்துறை, குற்றப்புலனாய்வுத்துறை ஒவ்வொன்றும் ஆதரவாக நிற்க நிர்ப்பந்திக்கப்படுகிறது; பயிற்றுவிக்கப்படுகிறது. குற்றவாளிகளின் பெயரெழுதாமல் விட்ட காவல்துறை, தவறான மருத்துவ ஆவணங்களை கொடுக்க துணைபோன அரசு மருத்துவர்கள், 14 பேர் கொல்லப்பட்ட ஒரு வழக்கை கூட காவல்துறை சொல்லி விட்டதே என்பதற்காக கண்மூடி ஏற்றுக் கொள்கிற நீதிமன்ற நடுவர், தன்னுடைய குடும்பத்தில் 14 பேரை பறி கொடுத்த துயரத்தில் இருக்கிற ஒரு பெண்ணை குற்றவாளிகளுக்கு எதிராகப் பேசாதே என மிரட்டும் குற்றப்புலனாய்வுத்துறை, புகார் செய்தவரையும் சாட்சி சொன்னவர்களையும் ஒழித்துக் கட்டிவிடுவதாய்ச் சொல்லும் குற்றவாளிகளின் ஆதரவாளர்கள் -இவையெல்லாம் ஒற்றைப்புள்ளியில் இணைகின்றன.

————————————————-
ஏதாவது செய்ய வேண்டாமா?
————————————————-
மதவெறி ஏற்றப்பட்டால் எந்தப்பாவமும் அறியாத யாரையும் எது வேண்டுமானாலும் செய்ய முடியும் என்கிற நம்பிக்கை மிகக் குரூரமானது; ஆபத்தானது; இது ஆரம்பத்திலேயே துடைத்தெறியப்பட வேண்டும்.

நாகரீக சமூகம் என்று தன்னை அழைத்துக் கொள்கிற எந்த ஒரு சமூகமும் இத்தகைய பேரழிவு தனக்கு எப்போதும் வரப்போவதில்லை என அமைதியாய் இருப்பது தற்கொலை செய்வதற்கு சமம். அதை விட முக்கியமாக தானும் தற்கொலை செய்து கொண்டு சமூகம் மொத்தத்தையும் பொசுங்கிச் சாக விடுகிற குரூரம்.

இந்த கலவரங்கள் நடந்த போது குஜராத்தில் முதலமைச்சராக இருந்தவர் நரேந்திர மோடி. அவர் தான் கலவரத்தில் கொல்லப்பட்டவர்களை, ‘‘நாய்க் குட்டிகள் இறந்தால் வருத்தப்படாமல் இருக்க முடியுமா’’ என்று பேசியவர். இப்போது பிரதமரான பிறகு வேதம் ஓதுகிறார். முஸ்லிம் பெண்களுக்காக முத்தலாக் பிரச்சனையை ஊர் ஊருக்கு பேசித்திரியும் நரேந்திர மோடி தனது 19வது வயதில் 14 படுபயங்கரக் கொலைகளையும், வன்புணர்வுகளையும் பார்த்த, அனுபவித்த பில்கிஸ் பானு என்ற இந்த முஸ்லிம் பெண்ணுக்கு என்ன சொல்லப்போகிறார்? அவர் எதுவும் சொல்ல மாட்டார். ஆனால் இளைஞர் சமூகம், மாணவர் சமூகம், முற்போக்கு அமைப்புகள், மதச்சார்பற்ற அமைப்புகள் அமைதி காக்கப் போகின்றதா? அல்லது தமிழகத்தில் கால் பதிக்க விடாமல் தடுக்கப் போகின்றதா? தமிழகம் சந்திக்கவிருக்கும் மிகப்பெரிய சவாலாக அது இருக்கிறது.

இந்த நிகழ்வுகளை நெட்ட நெடுமரமென நாம் பார்த்துக் கொண்டிருந்தால் விஷங்களின் சுழற்சியில் நாமும் அகப்பட்டுக் கொள்வோம்.

என்ன செய்யப் போகிறோம்?

ஏதாவது செய்வது எனில் குறைந்தபட்சம் நம் குடும்பத்திலும், நட்பு வட்டாரத்திலும் மதவெறிக்கு எதிரான கருத்துக்களை உரையாடல்கள் மூலமாக கொண்டு செல்வதை வழக்கமாக்குவோம்!
*

– தோழர் க.கனகராஜ்
மாநில செயற்குழு உறுப்பினர், சிபிஐ(எம்)
*
தீக்கதிர் 7-5-2017.

76 thoughts on “பவர்புல் பெண்மணி பல்கீஸ்பானு!

 • June 30, 2017 at 3:38 pm
  Permalink

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own website now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

  Reply
 • August 7, 2017 at 3:25 am
  Permalink

  It’s actually a cool and useful piece of info. I’m glad that you simply shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

  Reply
 • August 9, 2017 at 10:27 pm
  Permalink

  I just want to tell you that I am beginner to blogs and definitely liked you’re blog. More than likely I’m going to bookmark your website . You definitely have very good article content. Bless you for sharing with us your web-site.

  Reply
 • August 13, 2017 at 1:02 am
  Permalink

  Hello there. I recently found this excellent website and I honestly like it. I also love to talk about android phones sometimes. Good to be here, thanks!

  Reply
 • August 13, 2017 at 11:18 am
  Permalink

  I simply want to mention I am just beginner to blogging and site-building and definitely liked this web-site. Very likely I’m planning to bookmark your website . You actually come with impressive article content. Thanks a lot for sharing with us your web-site.

  Reply
 • August 14, 2017 at 9:58 pm
  Permalink

  I like this site so much, saved to fav. “To hold a pen is to be at war.” by Francois Marie Arouet Voltaire.

  Reply
 • August 16, 2017 at 4:21 am
  Permalink

  I constantly go through your posts thoroughly. I’m also curious about active noise cancelling headphones, perhaps you might discuss that sometimes. Take care.

  Reply
 • August 16, 2017 at 9:20 am
  Permalink

  Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

  Reply
 • August 16, 2017 at 7:27 pm
  Permalink

  Excellent goods from you will, man. I have understand your stuff before and you are only too great. I really like what you’ve acquired on BLOGURL, really like what you can be stating and just how you say it. You make it entertaining also, you still care for to have it smart. I can not wait to read the paper much more from everyone. This is actually an awesome website. NAME

  Reply
 • August 17, 2017 at 2:54 am
  Permalink

  Hello, Neat post. There’s a problem together with your site in internet explorer, might check this?IE nonetheless is the marketplace leader and a huge portion of folks will leave out your excellent writing because of this problem.

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:02 am
  Permalink

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:13 am
  Permalink

  Its excellent as your other content : D, thankyou for posting . “Age is a function of mind over matter if you don’t mind, it doesn’t matter.” by Leroy Robert Satchel Paige.

  Reply
 • August 18, 2017 at 11:22 am
  Permalink

  I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

  Reply
 • August 18, 2017 at 11:51 am
  Permalink

  I’m still learning from you, as I’m trying to achieve my goals. I absolutely love reading all that is posted on your blog.Keep the aarticles coming. I liked it!

  Reply
 • August 18, 2017 at 3:33 pm
  Permalink

  Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to make this particular publish incredible. Magnificent job!

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:14 pm
  Permalink

  A good live chat support a lot more of a necessity than promoting tool. Internet marketers all around the world are acording to this tool and taking indefinite advantages from that whole set up. Clients are very important for the companies and their satisfaction is even so, however, keeping clients happy in a business is really hard. This is because online business may be much different from your retail business. Are you aware what? The clients miss this fact, all they’ve known is these people want the very best products and services what is going on it.Designing requires the stage of learning and planning. With regard to started designing, you in order to be bear into account that you’re designing not simply a homepage. You will be designing the whole set of pages too. You need to be consistent in doing such, you not only can focus using the home page and also, you can’t just concentrate on the sub-pages. You have to design search term . with compassion and really enjoy. You also need to get comments from your colleagues or business partner regarding visuals. It is because a successful website requires team operate.The next thing you are related is write a killer, but honest, profile and upload a recently available but flattering picture of yourself. Congratulations, you are memorized. Start contacting ladies whose profiles sound interesting you and answer any lady who contacts you.and implement this promptly.not, however, on holidays or days. You don’t want to appear that anxious. Don’t give up after 30 days and think you in no way find re-decorating . lady that you. New people join internet dating services daily and at least half of options ladies many, of whom, will desire to meet you.These basics will help the procedures like learning, planning, designing, coding, launching and maintaining your homepage. I will have for you a strategic procedure in which my Phoenix Web Design Company distributed to me once i was still building my web internet site.Why: To celebrate the launch of Tom’s of Maine new Wicked Fresh! Toothpaste and Mouthwash line by showcasing wickedly cool individuals who are pursuing their dreams while inspiring goodness in other business owners. Past guests for your series include Peter Facinelli (actor, Twilight and “Nurse Jackie”), Mandy Gonzalez (star of “Wicked” on Broadway) and Sophie Uliano (green guru and New York Times bestselling author for the “Gorgeously Green” series). Archived chats purchased on UStream.tv.After more than one cycles through this system, the ideas are fresh, will stand the test of reality and satisfy the critics. The key is to focus each solution. When creating, create. When being a realist thought of as a realist and, only criticize when the actual world critic system. You do not necessarily need to separate your lives spaces, but it will help. Once people realize that a room or specific space is reserved for the mindset, they will focus their thoughts in regards to the task in front of you.You need website web site. This is what your will place your business website to ensure that your domain name can specify it and display the watch live sex meant for potential customers – pertaining to instance the pictures of your website and real text and content to display. A hold stores these files on the server and allows in order to definitely edit, add or delete said files at really does. Choosing a good web host is important as you don’t want to to be able to deal with pain of swapping to another later available on.Be responsible about romance; don’t just fall in love at mouse click of the mouse or the drop of a few flattering sentences. True intimacy and romance develop occasion. Avoid the slick romantic types who whisk you off to a private chat room after just “meeting” you, to as well as involve you in sexy suggestive transactions. You can be sure you are but if you want “loves” picked for a quick, cheap thrill understanding that nothing long term serious will ever develop. Drop the rat before they possess a chance to rattle your cage.Another thing you should avoid has to download and install a program. Webcam chat can and must be executed completely through world wide web browser. Idea saves your computer space and makes it a lot easier to get people together, especially new users.The factor you’ll need, that you will likely have little idea about, is a decent looking website. There are plenty of tools that start you off – even so site most likely be still look hideous – it’s true, at least my you do. When a customer sees an ugly website it turns them off. Supplying information and showing way to half bypass the issue of creating an ugly website (if you should not pay in a designer generate you a one), utilizing the popular WordPress blogging service. There are thousands of free designs that plug right inside it no matter what your current market place.

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:28 pm
  Permalink

  I was conversing with a friend of mine about this and even about how to attract a woman you just met too. I think you made a lot of good points in this article, we’re looking forward to find out more material from you.

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:33 pm
  Permalink

  Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:54 pm
  Permalink

  Hello, Neat post. There’s a problem together with your website in internet explorer, would test this… IE nonetheless is the marketplace leader and a good element of other people will leave out your excellent writing due to this problem.

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:08 pm
  Permalink

  I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks, I will try and check back more frequently. How frequently you update your website?

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:27 pm
  Permalink

  Whats up very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I’m satisfied to find numerous helpful info right here in the publish, we’d like work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:53 am
  Permalink

  Hello, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, would test this… IE still is the marketplace chief and a huge component to other people will miss your excellent writing because of this problem.

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:10 am
  Permalink

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:55 am
  Permalink

  You completed a number of nice points there. I did a search on the topic and found most people will agree with your blog.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:09 am
  Permalink

  A person necessarily lend a hand to make severely articles I might state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to create this actual submit incredible. Excellent process!

  Reply
 • August 19, 2017 at 10:56 am
  Permalink

  I think this is one of the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:36 pm
  Permalink

  I’m just writing to make you understand of the nice encounter my friend’s daughter enjoyed reading your web site. She figured out a wide variety of things, including what it is like to possess an excellent helping style to let most people effortlessly know a variety of complex subject matter. You really surpassed readers’ expectations. I appreciate you for showing these good, dependable, explanatory and easy tips about your topic to Evelyn.

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:40 pm
  Permalink

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re incredible! Thanks!

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:24 pm
  Permalink

  I think other website proprietors should take this site as an model, very clean and fantastic user genial style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:03 pm
  Permalink

  I’m really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A few of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any advice to help fix this problem?

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:20 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:13 pm
  Permalink

  I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:46 am
  Permalink

  I together with my friends were viewing the good key points found on the website and the sudden came up with a horrible feeling I never thanked you for them. All the ladies were definitely as a result joyful to read through all of them and have simply been having fun with those things. Thank you for actually being indeed accommodating and for choosing some terrific issues most people are really eager to learn about. Our own sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:49 am
  Permalink

  Howdy very nice website!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally…I am glad to find a lot of useful information right here in the submit, we’d like develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.

  Reply
 • August 20, 2017 at 7:51 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 9:06 am
  Permalink

  Some really fantastic blog posts on this site, thank you for contribution. “The key to everything is patience. You get the chicken by hatching the egg, not by smashing it.” by Arnold Glasgow.

  Reply
 • August 20, 2017 at 10:48 am
  Permalink

  I’ve recently started a blog, the information you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:15 pm
  Permalink

  Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is really annoying. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:22 pm
  Permalink

  I was pretty pleased to uncover this page. I need to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it and i also have you saved as a favorite to look at new things on your blog.

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:28 pm
  Permalink

  A person essentially help to make seriously posts I would state. This is the first time I frequented your web page and so far? I surprised with the research you made to create this actual publish incredible. Wonderful activity!

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:30 pm
  Permalink

  Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too wonderful. I really like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise. I can not wait to read far more from you. This is actually a great web site.

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:30 pm
  Permalink

  I was studying some of your posts on this site and I conceive this website is real informative! Keep putting up.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:45 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:53 pm
  Permalink

  Enjoyed looking at this, very good stuff, thankyou . “Success doesn’t come to you…you go to it.” by Marva Collins.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:58 pm
  Permalink

  My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

  Reply
 • August 20, 2017 at 10:55 pm
  Permalink

  I merely hope to share it with you that I am new to online blogging and extremely valued your website. Likely I am probably to bookmark your blog post . You seriously have memorable article content. Appreciate it for sharing with us your current internet site article

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:18 am
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:53 am
  Permalink

  You can definitely see your expertise in the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart. “Everyone has his day and some days last longer than others.” by Sir Winston Leonard Spenser Churchill.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:53 am
  Permalink

  Wow! Thank you! I continually wanted to write on my site something like that. Can I implement a portion of your post to my website?

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:19 am
  Permalink

  Hiya there, just turned out to be aware of your blog page through Search engines like google, and discovered that it’s pretty informative. I will be grateful in the event you keep up this post.

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:10 am
  Permalink

  I really like your writing style, excellent information, regards for posting :D. “Nothing sets a person so much out of the devil’s reach as humility.” by Johathan Edwards.

  Reply
 • August 21, 2017 at 12:55 pm
  Permalink

  I’ve learn a few just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much effort you place to make this kind of excellent informative website.

  Reply
 • August 21, 2017 at 2:31 pm
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 21, 2017 at 3:37 pm
  Permalink

  Just desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is just cool and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

  Reply
 • August 21, 2017 at 3:38 pm
  Permalink

  hello!,I like your writing so a lot! share we be in contact more approximately your article on AOL? I need an expert on this house to solve my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to peer you.

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:01 pm
  Permalink

  Wow! Thank you! I constantly needed to write on my site something like that. Can I implement a fragment of your post to my website?

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:19 pm
  Permalink

  you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a excellent task on this topic!

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:58 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:14 pm
  Permalink

  I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:16 pm
  Permalink

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :).

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:02 am
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:13 am
  Permalink

  I’ll right away grasp your rss as I can’t find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognise so that I may subscribe. Thanks.

  Reply
 • August 22, 2017 at 7:13 am
  Permalink

  Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:29 am
  Permalink

  I got what you intend, thanks for putting up.Woh I am glad to find this website through google. “Delay is preferable to error.” by Thomas Jefferson.

  Reply
 • August 22, 2017 at 10:34 am
  Permalink

  I was looking through some of your posts on this website and I believe this web site is real instructive! Retain putting up.

  Reply
 • August 22, 2017 at 1:58 pm
  Permalink

  Very interesting topic , regards for putting up. “Education a debt due from present to future generations.” by George Peabody.

  Reply
 • August 22, 2017 at 8:17 pm
  Permalink

  Will you be one of those men that still cannot keep your hands off your penis, call me. Do you have to be a cheater on your wife because you cannot help your self when your dick is rock hard, call me personally. Is your girlfriend out of town, or getting on your nerves, and all you want to do is shoot an enormous load of cum, call me. Do you love sexual phone sex, and get yourself always calling the phone sex line, phone me.

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:37 pm
  Permalink

  Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution & aid different customers like its helped me. Great job.

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:43 pm
  Permalink

  Hi my loved one! I want to say that this article is awesome, great written and include almost all significant infos. I’d like to peer extra posts like this.

  Reply
 • August 23, 2017 at 2:24 am
  Permalink

  I appreciate, cause I found exactly what I was looking for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X