பஞ்சம் வந்தால் வசூல் மழை பொழியும்-பாகுபலி !

டிமானிடைசேஷன், விவசாய / விவசாயிகள் பிரச்னை, இந்திய மாநிலங்கள் எங்கும் வெடிக்கும் சிக்கல்கள், வரலாறு காணாத வெப்பம், தண்ணீர் தட்டுப்பாடு, விலைவாசி உயர்வு… என எல்லா பிரச்னைகளும் சூழ்ந்துள்ள இந்த 2017ம் ஆண்டில்தான் ‘பாகுபலி 2’வின் வசூல் ஆயிரம் கோடிகளை கடந்திருக்கிறது.

இந்திய மக்களிடம் பணமே இல்லை என்று சொல்லப்பட்ட தருணத்தில்தான் –
இந்தியாவில் மட்டுமே ரூபாய் ஆயிரம் கோடி வசூலை இப்படம் இன்னும் சில நாட்களில் ஈட்டப்போகிறது.

மஞ்சள் கடுதாசி கொடுக்கும் நிலைக்கு மக்கள் தள்ளப்பட்டாலும் ஏன் சினிமாவை மட்டும் வாழ்வாங்கு வாழ வைத்துக் கொண்டிருக்கிறார்கள்?

இந்தாண்டு ஜனவரியில் மெரினா உட்பட தமிழக நகரங்களில் எல்லாம் திரண்ட அதே மக்கள்தான் இப்போது ‘பாகுபலி 2’ பார்க்க திரையரங்குக்கு செல்கிறார்கள். அன்னா ஹசாரே உண்ணாவிரதத்தில் கலந்து கொண்ட கையோடு ‘மங்காத்தா’வை எப்படி விழுந்து விழுந்து பார்த்தார்களோ அப்படியே இப்போதும் செய்கிறார்கள்.

இதை எப்படி புரிந்து கொள்வது?

‘லிப்ஸ்டிக்’ வழியாகத்தான்.

இந்த சொல்லுக்கான உபயம் ஷாருக்கான். ‘சென்னை எக்ஸ்பிரஸ்’ வெற்றியில் திளைத்துக் கொண்டிருந்தபோது ஒரு பேட்டியில் இதைத்தான் உவமையாக குறிப்பிட்டிருந்தார்.

‘‘பொருளாதார மந்தம் எப்பொழுதெல்லாம் ஏற்படுகிறதோ அப்போதெல்லாம் மக்கள் கனவைத் தேடி அலைகிறார்கள். சினிமா உருவாக்கும் கனவுலகில் சஞ்சரிப்பதன் வழியாக நிகழ்கால பிரச்னைகளை தற்காலிகமாக மறக்க நினைக்கிறார்கள்.

என்னைப் பொறுத்தவரை பொழுதுபோக்கு என்று பொதுவாக குறிப்பிடுவதைவிட திரைப்படம் என்பதை குறிப்பாக ‘லிப்ஸ்டிக்’குடன் ஒப்பிடலாம் என்று தோன்றுகிறது…’’

என்று பொருள் தரும் வாக்கியங்களை உதிர்த்தார்.

சத்தியமான வார்த்தைகள். சந்தேகமிருந்தால் கடந்த பல ஆண்டுகளாக நடைபெற்று வரும் மாற்றங்களை பாருங்கள்.

2008ம் ஆண்டு உலகமே அதிர்ந்தது. அமெரிக்காவின் டிரவுசர் கிழிந்து தொங்கியதை அடுத்து பொருளாதார மந்தம் பிரபஞ்சத்தையே சூறாவளியாக தாக்கியது. உற்பத்திகள் குறைந்து விலைவாசி அதிகரித்தது. பங்குசந்தை சரிந்து வேலையில்லாத் திண்டாட்டம் பெருகியது. வங்கிகள் திவாலாகின.

என்றாலும், அந்த ஆண்டுதான் பல வெற்றிப் படங்களை இந்தி சினிமா இந்தியாவுக்கு கொடுத்தது. அந்தாண்டு தேசிய அளவில் வெளியான இந்திப் படங்களின் எண்ணிக்கை 87. இதன் மூலம் கிடைத்த வருவாய் ஆயிரத்து 189 கோடி ரூபாய்.

இதற்கு அடுத்த ஆண்டு ஓரளவு பொருளாரம் சீரடைந்தது. அந்த வகையில் 2009ல் 90 படங்கள் இந்தியில் வெளியாகின. இதன் மூலம் கிடைத்த தொகை ஆயிரத்து 169 கோடி ரூபாய். அதாவது முந்தைய ஆண்டை விட இரண்டு சதவிகிதம் குறைவு.

அவ்வளவு ஏன்… 2013ம் ஆண்டையே எடுத்துக் கொள்வோம். வரலாறு காணாத வகையில் பணத்தி்ன் மதிப்பு குறைந்திருந்த அந்த வருடத்தின் ஜனவரி முதல் ஆகஸ்ட் வரையில் வெளியான இந்திப் படங்களின் மூலம் ஆயிரத்து 547 கோடி ரூபாய் திரையுலகுக்கு கிடைத்தது.

அதாவது 2012ம் ஆண்டு இதே காலகட்டத்தில் ரிலீசான படங்கள் மூலம் கிடைத்த தொகையை விட – ஆயிரத்து 420.1 கோடி ரூபாய் – இது எட்டு சதவிகிதம் அதிகம்.

இந்த நிலை இந்தி சினிமாவுக்குத்தான் என தப்புக் கணக்குப் போட வேண்டாம். இந்திய சினிமா அனைத்துக்கும் இது பொருந்தும். வேண்டுமானால் இந்தபுள்ளி விவரத்தைப் பாருங்கள்.

2007ம் ஆண்டு இந்தியாவிலுள்ள அனைத்து மொழிப் படங்களில் இருந்தும் கிடைத்த வருவாய் எவ்வளவு தெரியுமா? ஆயிரத்து 400 கோடி ரூபாய். அடுத்த ஆண்டு – 2008ல் – இந்த எண்ணிக்கை 12% அதிகரித்திருக்கிறது. இத்தனைக்கும் இந்த 2008ல்தான் பூமிப் பந்தே பொருளாதார வீழ்ச்சியால் குலுங்கியது என்பதை நினைவில் கொள்க.

ஆனால் 2009ல் பொருளாதாரம் ஓரளவு சீரானதும் 14% வருவாய் குறைந்திருக்கிறது. கிட்டத்தட்ட நான்கு ஆண்டுகளுக்குப் பிறகுதான் – அதாவது 2012ல்தான் – இந்திய சினிமாவின் மொத்த வருவாய் 2008ல் கிடைத்த தொகைக்கு சமமாக வந்து நின்றது.

கூட்டிக் கழித்துப் பார்க்கும்போது இந்தப் புள்ளி விவரங்கள் எதை உணர்த்துகின்றன?

ஷாருக்கான் குறிப்பிட்ட அதே உவமைதான்.

‘லிப்ஸ்டிக்’.

கையில் பணம் இருக்கும்போது ஷாப்பிங் செல்லும் பெண்கள், ஹேண்ட்பேக், ஷூ, டிரெஸ்… உள்ளிட்டவைகளை வாங்குவார்கள். அதுவே பணத்துக்கு தட்டுப்பாடு ஏற்படும்போது வெறும் ‘லிப்ஸ்டிக்’கை மட்டும்தான் கையில் எடுப்பார்கள்.

அதே போல்தான் பொருளாதாரம் சீராக இருக்கும்போது மக்களின் பொழுதுபோக்குக்கு ஏகப்பட்ட விஷயங்கள் இருக்கின்றன. தீம் பார்க், ஷாப்பிங் மால்… அது இது என்று அவர்கள் செல்லவும், பணத்தை செலவழிக்கவும் எண்ணற்ற வழிகள் இருக்கின்றன.

ஆனால், பணப் பற்றாக்குறை ஏற்படும்போது சினிமா மட்டுமே ஒரே சாய்ஸ் ஆக அவர்களுக்கு இருக்கிறது.

நடுத்தர மக்கள் தீம் பார்க்க செல்ல வேண்டுமென்றால் நபர் ஒன்றுக்கு குறைந்தபட்சம் ரூபாய் ஐநூறாவது செலவழிக்க வேண்டியிருக்கும். அதுவே சினிமா என்றால் நபர் ஒன்றுக்கு ரூபாய் 120 போதுமானது.

‘பாகுபலி 2’வின் வெற்றி இந்த ‘லிப்ஸ்டிக்’ தத்துவத்தைதான் உணர்த்தியிருக்கிறது.

2008ல் உலகமே சட்டையை கிழித்துக் கொண்டு அலைந்தபோது ஆமிர்கானின் ‘கஜினி’யும், ஷாருக் கானின் ‘ரப் தே பாணி டி ஜோடி’யும் தலா ரூபாய் நூறு ப்ளஸ் கோடியை கடந்து வசூலித்திருக்கின்றன. ‘சிங் இஸ் கிங்’, ‘ஜோதா அக்பர்’ ஆகிய சூப்பர் ஹிட் படங்கள் வெளியானதும் இதே காலகட்டத்தில்தான்.

எமர்ஜென்சி காலகட்டத்தில் ரிலீசான (1975) ‘ஷோலே’ மகத்தான வெற்றியை அடைந்ததையும் மறக்கக் கூடாது. 1977ம் ஆண்டுதானே ‘ஆட்டுக்கார அலமேலு’வும் வந்தது?

இப்படி பாக்ஸ் ஆபீசில் பெரும் வெற்றிப் பெற்ற அனைத்துப் படங்களுக்கு பின்னாலும் ஓர் அரசியல் / சமூக காரணமும் தங்கள் வாழ்நிலையில் மக்கள் படுதோல்வி அடைந்த வலியும் ஏமாற்றமும் இருக்கிறது.

இந்த நிமிடம் வரை தங்கள் பிரச்னை / சிக்கல்களுக்கான தீர்வை எதார்த்தத்தில் அல்ல… கனவுகளில்தான் மக்கள் கண்டடைகிறார்கள். வடிகாலாக சினிமாவையே கருதுகிறார்கள்.

நடைமுறையில் எப்படி தங்கள் பிரச்னையை தீர்ப்பது என்பது குறித்த தெளிவு அவர்களிடம் இல்லை. நம்பிக்கையை ஏற்படுத்தும் அளவுக்கு எந்த சித்தாந்தமும் அரசியல் அமைப்பும் அவர்களிடம் போய்ச் சேரவில்லை.

‘பாகுபலி 2’ வெளியான திரையரங்குகளில் கூடும் கூட்டமும், குறிப்பிட்ட சில / பல காட்சிகளுக்கு எழும் கைத்தட்டல்களும் இதைத்தான் உணர்த்துகின்றன.

எந்தெந்த இடங்களில் ஏன் மக்கள் ஆராவாரம் செய்கிறார்கள்… அதன் வழியாக தங்கள் மன அழுத்தங்களை எப்படி சரிசெய்து கொள்கிறார்கள்… அதே மன அழுத்தத்தை ஏன் அரசியல் போராட்டங்களின் வழியே தீர்த்துக் கொள்ள முயலாமல் இருக்கிறார்கள்… அரசியல் அமைப்பு மீது ஏன் நம்பிக்கை இழந்து கனவுலகை தேர்வு செய்கிறார்கள்…

என்பதை எல்லாம் ஆராயாமல் மக்கள் சினிமா போதையில் ஆழ்ந்திருக்கிறார்கள்… என்று தோளைக் குலுக்குவதில் எந்தப் பயனும் இல்லை.

திரைக்கதை ஓட்டை, கதாபாத்திர உருவாக்கத்தில் இருக்கும் போதாமை, அங்கிருந்து சுட்டது… இங்கிருந்து சுட்டது… இவை அனைத்தும் படம் பார்க்கும் பெரும்பாலான மக்களுக்கு தெரியும். அவர்கள் ஒன்றும் முட்டாள்களல்ல.

ஆனாலும் ஏன் ஆராவாரத்துடன் ரசிக்கிறார்கள்?

மற்ற நாடுகளில் எப்படியோ… இந்தியாவில் திரையரங்கம் / சினிமா என்பது வெறும் பொழுதுபோக்கு மட்டுமல்ல. அது, சாதி ஏற்றத்தாழ்வற்ற… பணக்காரன் / ஏழை என்ற பாகுபாடற்ற ஒரு பிரதேசம்.

அப்படி ஒரு நிலம் இந்தியாவில் திரையரங்குகளில் மட்டும்தான் இருக்கிறது.

எனவேதான் தங்களுக்கு வீட்டிலோ சமூகத்திலோ அலுவலகத்திலோ எந்தப் பிரச்னை வந்தாலும் தியேட்டருக்கு போய் ஒண்டிக் கொள்கிறார்கள்.

‘பாகுபலி 2’வின் மகத்தான வெற்றி இன்றைய இந்தியாவில் நிலவி வரும் சிக்கல்களையே அப்பட்டமாக படம் பிடித்துக் காட்டுகிறது.

 

– கே. என். சிவராமன்

79 thoughts on “பஞ்சம் வந்தால் வசூல் மழை பொழியும்-பாகுபலி !

 • May 29, 2017 at 11:53 am
  Permalink

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

  Reply
 • July 13, 2017 at 11:12 pm
  Permalink

  206026 496913Normally I do not read post on blogs, even so I would like to say that this write-up quite forced me to look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite wonderful post. 982388

  Reply
 • July 21, 2017 at 12:35 am
  Permalink

  719503 214110Your article is truly informative. More than that, it??s engaging, compelling and well-written. I would desire to see even a lot more of these types of great writing. 46317

  Reply
 • August 2, 2017 at 8:52 am
  Permalink

  Wow, incredible weblog format! How elongated have you been blogging for? you make blogging look easy. The general expression of your internetsite is incredible, not to mention the gratify material!
  aprilmiller https://aprilmiller.tumblr.com/

  Reply
 • August 7, 2017 at 3:46 am
  Permalink

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But think of if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could certainly be one of the most beneficial in its field. Wonderful blog!

  Reply
 • August 8, 2017 at 2:52 am
  Permalink

  obviously like your web-site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

  Reply
 • August 13, 2017 at 1:08 am
  Permalink

  You’re completely correct. I enjoyed reviewing this info and I will come back for more soon. Our website is on the subject of app store, you might look if you happen to be interested in that.

  Reply
 • August 13, 2017 at 11:56 am
  Permalink

  I just want to say I am just new to weblog and absolutely loved you’re web blog. Very likely I’m want to bookmark your site . You actually come with beneficial article content. Bless you for sharing your web-site.

  Reply
 • August 16, 2017 at 3:46 am
  Permalink

  I was speaking to a buddy of my own around this info and even about mobile location too. I do think you made a lot of good points in this article, we’re also excited to keep reading material from you.

  Reply
 • August 16, 2017 at 8:31 am
  Permalink

  I found BLOGURL via Google while hunting for the BLOGTITLE, BLOGURL came away. Thank you for the fantastic blog. Amazingg skills! Continue man, you rock! NAME

  Reply
 • August 16, 2017 at 6:42 pm
  Permalink

  It’s hard to find knowledgeable people for this topic – BLOGURL, but you sound like do you know what you’re talking about! Thanks. NAME

  Reply
 • August 18, 2017 at 3:12 am
  Permalink

  Very efficiently written information. It will be beneficial to anyone who usess it, including me. Keep doing what you are doing – can’r wait to read more posts.

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:09 am
  Permalink

  Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

  Reply
 • August 18, 2017 at 2:44 pm
  Permalink

  I precisely desired to thank you very much once more. I am not sure the things I could possibly have used in the absence of the actual advice discussed by you directly on this area of interest. It previously was a real troublesome case for me personally, nevertheless discovering your well-written way you handled the issue forced me to weep with happiness. Now i’m happy for your support and pray you realize what an amazing job you happen to be accomplishing teaching people today by way of a web site. More than likely you’ve never met all of us.

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:06 pm
  Permalink

  I delight in, lead to I discovered exactly what I used to be looking for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:40 pm
  Permalink

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:49 pm
  Permalink

  After, you’ve frequented the area bars and possibly ventured in the taboo work romance, and come up empty in both places. Now you’re probably wondering ways to meet new people? Email list do one now? Are you put up an advert? Do you join a singles layout? Do you join a local church to try and hire a roofer so called “wholesome”? Anyone break down and enroll in a dating world wide web site? How to meet new people becomes and pressing question our own single lives at issue or an additional.”Bachelorette” alum Jesse Csincsak is teaming with Fring for an active Q&A session with fans Thursday, June. 29. Jesse in order to be talking about his life since “Bachelorette” season 4, for that she was the winner, as well as what he already been doing since the show – “Bachelor Pad Beatdown,” “Bachelorette Beatdown,” blogs and a great deal more. This will be Jesse’s first open Q&A with fans, and he promises it might be a lot of great.The factor you ought to do is write a killer, but honest, profile and upload internet websites but flattering picture of yourself. Congratulations, you are prepared. Start contacting ladies whose profiles sound interesting to you and answer any lady who contacts you.and implement this promptly.not, however, on holidays or saturdays and sundays. You don’t want to appear that desperate. Don’t give up after per month and think you by no means find understand that lady that you. New people join online dating services daily and at least half of these are ladies many, of whom, will in order to be meet your organization.And did you check out the other AWESOME network marketing business that we’re using help make matters all of your money? DM (DirectMatches) will be the other MLM that is working so well for me 🙂 If ya didn’t, there’s a “Free Sign Up” link banner & info in this little website too, mLady Linda.Why: To celebrate the launch of Tom’s of Maine new Wicked Fresh! Toothpaste and Mouthwash line by showcasing wickedly cool individuals who are pursuing their dreams while inspiring goodness in other business owners. Past guests for the series include Peter Facinelli (actor, Twilight and “Nurse Jackie”), Mandy Gonzalez (star of “Wicked” on Broadway) and Sophie Uliano (green guru and New York Times bestselling author among the “Gorgeously Green” series). Archived chats end up being found on UStream.tv.The Junior Softball championship game are going to aired reside on ESPN Classic on Sunday, Aug. 22, at 4 p.m. Pacific time. The full schedule involving most Little League World Series games, including broadcast times for games on ABC, ESPN, ESPN2, ESPNU, ESPN Classic, and ESPN360, can be found at the Little League Inc. Web site.Technologies have brought everyone of the new good things to us perfect on the door. We’re now fully soaked towards the new found glory of technology. Needed need further time as well as to wander and rack the rear of biochemistry changes . to the relationship that does not seem to go far. Follow on the icon download, along in your own smart phones will permit easy download of the online sex cam. And how enough time will that take? Just a fraction for the second there you keep your watch live sex.Don’t forget all cold iPod accessories including ipod Hi-Fi complete with an integrated dock for that iPod. Ipod provides home stereo qualitylistening for your iPod. Retail price: $349.If it’s first option then it means there is competition already there might have function a bit harder – but that should not really do the sole reason not take a shot – but you do have turn out to be smart.The Mac user that you will like to receive substantial end video iPod or a new loaded MacBook. Or expand their iPod’s functionality with many of the many iPod accessories.

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:51 pm
  Permalink

  I am curious to find out what blog platform you’re working with? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more safe. Do you have any recommendations?

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:38 pm
  Permalink

  Good blog! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:45 pm
  Permalink

  There is perceptibly a lot to know about this. I consider you made certain nice points in features also.

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:43 pm
  Permalink

  There’s remarkable developments on the structure of this blog, I honestly enjoy it! My own is on the subject of how to attract a woman on phone and presently there are plenty of stuff to be done, I’m yet still a rookie in website development. Cheers!

  Reply
 • August 18, 2017 at 9:52 pm
  Permalink

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:10 pm
  Permalink

  Normally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice post.

  Reply
 • August 19, 2017 at 12:56 am
  Permalink

  Wow, incredible blog structure! How long have you ever been running a blog for? you made running a blog glance easy. The whole glance of your site is great, as neatly as the content material!

  Reply
 • August 19, 2017 at 2:30 am
  Permalink

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

  Reply
 • August 19, 2017 at 3:43 am
  Permalink

  naturally like your website but you need to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the truth nevertheless I¡¦ll surely come again again.

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:11 am
  Permalink

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:39 am
  Permalink

  I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!

  Reply
 • August 19, 2017 at 10:51 am
  Permalink

  F*ckin’ awesome issues here. I am very satisfied to peer your post. Thank you so much and i am having a look forward to touch you. Will you please drop me a e-mail?

  Reply
 • August 19, 2017 at 11:45 am
  Permalink

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

  Reply
 • August 19, 2017 at 3:13 pm
  Permalink

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely excellent. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is really a tremendous site.

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:17 pm
  Permalink

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:22 pm
  Permalink

  An impressive share, I simply given the following onto a colleague who has been doing a bit analysis on this subject: BLOGTITLE. And he in authentic fact purchased me breakfast from I found it for the purpose of him.. smile. So let me reword that: Thnx for the take care of! However yeah Thnkx for spending made the effort to debate this, I really feel strongly to sort it out and love reading more during this topic. If attainable, as you become practical knowledge, would you thoughts updating your weblog with more particulars? It is extremely great for me. Massive thumb up because of this BLOGURL! NAME

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:49 pm
  Permalink

  Howdy very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds also¡KI am glad to search out numerous helpful info here within the publish, we want work out extra techniques in this regard, thank you for sharing. . . . . .

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:09 pm
  Permalink

  I’m still learning from you, but I’m improving myself. I definitely liked reading all that is posted on your blog.Keep the posts coming. I loved it!

  Reply
 • August 20, 2017 at 2:31 am
  Permalink

  I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:37 am
  Permalink

  of course like your web-site however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the reality on the other hand I will definitely come back again.

  Reply
 • August 20, 2017 at 4:08 am
  Permalink

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Reply
 • August 20, 2017 at 9:26 am
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 10:35 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 10:42 am
  Permalink

  I precisely had to say thanks once again. I’m not certain the things I would’ve followed in the absence of the actual ideas shared by you regarding this topic. It actually was the alarming condition for me personally, but taking note of the professional technique you treated that took me to cry over gladness. I am just happy for the guidance and as well , believe you find out what a powerful job your are accomplishing instructing the others thru your websites. Most likely you have never got to know any of us.

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:14 pm
  Permalink

  I just need to notify you that I am new to blogging and totally valued your article. Very likely I am most likely to store your blog post . You truly have magnificent article material. Like it for discussing with us your favorite internet site post

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:43 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:43 pm
  Permalink

  I was very happy to uncover this website. I want to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you saved to fav to check out new things on your website.

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:05 pm
  Permalink

  Simply wanna input on few general things, The website style and design is perfect, the articles is real excellent. “Drop the question what tomorrow may bring, and count as profit every day that fate allows you.” by Horace.

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:30 pm
  Permalink

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:53 pm
  Permalink

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

  Reply
 • August 21, 2017 at 12:23 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 5:44 am
  Permalink

  I have been reading out a few of your articles and it’s pretty good stuff. I will make sure to bookmark your site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 5:56 am
  Permalink

  Hullo there, just got aware of your article through Google, and have found that it is very helpful. I will truly appreciate should you decide persist such.

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:13 am
  Permalink

  Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a perfect website.

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:39 am
  Permalink

  I¡¦ve read a few excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you place to make this type of excellent informative web site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 12:50 pm
  Permalink

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

  Reply
 • August 21, 2017 at 1:37 pm
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 21, 2017 at 5:43 pm
  Permalink

  I do agree with all the ideas you’ve offered to your post. They are really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for novices. May you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post.

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:05 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:13 pm
  Permalink

  Hi, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:44 pm
  Permalink

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :).

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:07 pm
  Permalink

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

  Reply
 • August 22, 2017 at 12:49 am
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:15 am
  Permalink

  I just came over here from another web address relating to garageband ipad and thought I might look at this. I adore the things I see therefore now I am following you. Getting excited about looking at your site yet again.

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:08 am
  Permalink

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:33 am
  Permalink

  Good write-up, I am regular visitor of one¡¦s site, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

  Reply
 • August 22, 2017 at 5:01 am
  Permalink

  Simply want to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just cool and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.

  Reply
 • August 22, 2017 at 11:07 am
  Permalink

  Perfectly written written content, regards for entropy. “You can do very little with faith, but you can do nothing without it.” by Samuel Butler.

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:35 pm
  Permalink

  Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & assist other customers like its helped me. Great job.

  Reply
 • August 22, 2017 at 7:11 pm
  Permalink

  Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just excellent and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

  Reply
 • August 22, 2017 at 7:53 pm
  Permalink

  Hey guys! I’m a no-taboo barely legal that likes to get naughty and have all my sweet holes filled with sperm!! I love older men, I always have! The naughty things they certainly to my young physique makes me crazy! I am always a good girl I’ll never tell you no, are available play with me! Quickies are always welcome too! Just let myself know that is what you are looking for as well as I’ll be sure to get you off quick! I like cum bathrooms, hard intercourse, anything taboo, young !

  Reply
 • August 22, 2017 at 10:36 pm
  Permalink

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

  Reply
 • August 23, 2017 at 10:33 am
  Permalink

  Just desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

  Reply
 • August 23, 2017 at 11:21 am
  Permalink

  Great site. A lot of helpful info here. I’m sending it to several friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks to your sweat!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X