நீட் தேர்வுக்குப் பின் உள்ள சர்வதேச அரசியல்!

து ஏறத்தாழ ஆறு தசாப்தங்களுக்கு முன் நடந்த சம்பவம்.  ஒல்லியான தேகம்கொண்ட அந்த இளைஞர் பிரபலமான ஒரு கல்லூரியில் சேர்வதற்கான நேர்காணலுக்குச் செல்கிறார். நேர்காணல் தொடங்கிய ஒரு சில நிமிடங்களிலேயே அவருக்கு அந்தக் கல்லூரியில் சேர்வதற்கான வாய்ப்பு மறுக்கப்படுகிறது. அதற்குக் கூறப்பட்ட காரணம், “நீங்கள் இந்திவழியில் கற்றவர்” என்பதுதான். அந்த இளைஞர் பதற்றப்படாமல் சொல்கிறார், “ஓ, அப்படியா… சரி நீங்கள் எனக்கு வாய்ப்பு மறுக்கும் காரணத்தை ஒரு துண்டுச் சீட்டில் எழுதித் தாருங்கள். அந்தச் சீட்டை எடுத்துக்கொண்டு நான் ராஷ்டிரபதி பவனுக்குச் செல்கிறேன். நான் இந்தியில் படித்ததால் எனக்கு வாய்ப்பு மறுக்கப்பட்டது என்று கூறுகிறேன். பன்மைத்துவமான ஒரு தேசத்தில், ஒருவனுக்குத் தன் தாய்மொழியில் படிக்க உரிமையில்லையா…? என்று ஜனாதிபதியிடம் கேட்கிறேன்.” என்கிறார். தேர்வுக் குழு வாயடைத்துப் போகிறது. அவரது கேள்வியில் உள்ள நியாயம் புரிந்து இப்போது அந்த மாணவனைக் கல்லூரியில் சேர்த்துக்கொள்கிறது. அந்த மாணவர் இந்தியாவின் முக்கியமான கல்வி செயற்பாட்டாளரான பேராசிரியர் அனில் சடகோபால்.

தற்போது அனில் சடகோபால் இந்தியா முழுவதும் பயணித்து நீட் தேர்வுக்கு எதிராகத் தீவிரமாக பிரசாரம் செய்துவருகிறார். சென்னைக்கு இன்று (22-05-17) நீட் தேர்வு சம்பந்தமாக பொதுப்பள்ளிக்கான மாநில மேடை ஒருங்கிணைத்த ஒரு கூட்டத்துக்கு வந்தவரிடம் பேசினோம்.

”ஒரு கல்வியாளராக இருந்துகொண்டு ஏன் நீட் தேர்வை எதிர்க்கிறீர்கள்… நம் கல்வித் துறை மேம்பட வேண்டும் என்று உங்களுக்கு விருப்பம் இல்லையா…?”

”நான் கல்வியாளர், பேராசிரியர் என்பதனால்தான் நீட் தேர்வை எதிர்க்கிறேன். நீட் தேர்வினால் கல்வித் தரம் மேம்படும் என்பது மக்களை ஏமாற்றும் வேலை. சொல்லப்போனால், நீட் தேர்வு இந்திய அரசியலமைப்புச் சட்டத்துக்கே எதிரானது.”

”எப்படிச் சொல்கிறீர்கள்…?”

”அரசியலமைப்புச் சட்டத்தின் ஒவ்வொரு பத்தியும் சமூகநீதியையும், சமத்துவத்தையும் பரிந்துரைக்கிறது. ஆனால், இந்த நீட் தேர்வு, அதற்கு நேரெதிராக இருக்கிறது. இந்தியா என்பது ஒற்றைத் தேசம் கிடையாது. அது, பல்வேறு தேசிய இனங்கள் வாழும் மாநிலங்களின் தொகுப்பு. பல்வேறு தேசிய இனங்களின் மாணவர்களின் திறனை ஆராய ஒற்றைத் தேர்வு என்பது சுத்த அயோக்கியத்தனம். எப்படி எதுவும் இதுவரை சேராமல் இருக்கும் வட கிழக்கு மாணவனும், எல்லா செளகர்யங்களையும் பெற்ற டெல்லி மாணவனும் போட்டி போடுவான். இருவருக்கும் ஒரே தேர்வு என்பது மக்களை மடையர்கள் ஆக்கும் வேலை இல்லையா? அது மட்டுமல்ல, புதிய கல்விக் கொள்கையை மக்கள் மன்றத்தில் வைக்காமல், அதில் உள்ள ஷரத்களை ஒவ்வொன்றாக நிறைவேற்றும் வேலையைத்தான் இந்திய அரசாங்கங்கள் செய்துவருகின்றன. அதில் ஒரு பகுதிதான் இந்த நீட் தேர்வு.”

”சரி… அப்படியானால் இன்னும் அதே பழைய கல்விக் கொள்கையைத்தான் தொங்கிக்கொண்டு இருக்க வேண்டுமா… காலத்துக்கு ஏற்றாற்போல் புதிய கல்விக் கொள்கை வேண்டாமா…?”

”கண்டிப்பாக மாற வேண்டும். நிறுவனங்களின் நலனுக்கானதாக இல்லாமல், நம் மாணவர்களின் நலனுக்கானதாக இருக்க வேண்டும். ஆனால், இப்போது நம் கல்விக் கொள்கையைப் பெரும் நிறுவனங்கள் வடிவமைத்துக் கொண்டிருக்கின்றன. அதன் பிரதிநிதிகளாக உலக வங்கி, சர்வதேச நாணய நிதியம், உலக வர்த்தக அமைப்பு ஆகியவை வடிவமைத்துக் கொண்டிருக்கின்றன. மாணவர்களின் நலன் முதன்மை பெறாமல், முதலாளிகளின் நலன்தான் இந்தக் கல்விக் கொள்கையில் முதன்மையானதாக இருக்கிறது. உலக மூலதனம் இந்தியக் கல்வித் துறையின் மீது ஒரு யுத்தத்தைத் தொடுத்திருக்கிறது. அந்த மூலதனம் தேசத்துக்கு, மக்களுக்கு, இயற்கை வளங்களுக்கு என யாருக்கும் விசுவாசமாக இருக்காது. அது லாபத்துக்கு மட்டும்தான் விசுவாசமாக இருக்கும், அந்த மூலதனத்தின் பிள்ளைதான் ‘நீட்’ தேர்வு.”

”புரியவில்லை. நீட் தேர்வுக்கும் உலக வர்த்தக அமைப்புக்கும், உலக மூலதனத்துக்கும் என்ன சம்பந்தம்…?”

”உலக வர்த்தக அமைப்புக்குச் சில வாக்குறுதிகளை இந்திய அரசு அளித்துள்ளது. அதில், ஒன்று இந்தியச் சுகாதாரத் துறையை முழுவதும் தனியார்மயமாக்குவது. அதில் தங்குத்தடை இல்லாமல், அந்நிய நிதியை அனுமதிப்பது. இது நிறைவேற வேண்டுமானால், இந்தியப் பொது சுகாதாரத் துறையைச் சிதைக்க வேண்டும். அதைச் சிதைக்கத்தான் இந்த நீட் தேர்வு.”

”இன்னும் கொஞ்சம் விளக்கமாகச் சொல்ல முடியுமா…?”

இப்போதுள்ள மருத்துவக் கல்வி முறையில் மாணவர்கள் சில காலம் கிராமத்தில் பணியாற்ற வேண்டும். அதற்கான ஒதுக்கீடு இருக்கிறது. ஆனால், நீட் தேர்வில் அதற்கான வாய்ப்பே இல்லை. இதனால், கிராம மற்றும் ஆரம்ப சுகாதார நிலையங்கள் அழியும். அந்த இடத்தில் தனியார் மருத்துவமனைகள் வரும். நீங்கள் நீட் தேர்வைத் தட்டையாகப் புரிந்துகொள்ளாமல் இந்தப் பின்னணியில்தான் புரிந்துகொள்ள வேண்டும். இந்த நீட் தேர்வைச் சர்வதேச அரசியல் அல்லாமல் சமூகநீதி கண்ணோட்டத்தில் பார்த்தீர்கள் என்றால், வாய்ப்பு மறுக்கப்பட்ட பின்தங்கிய சமூக மக்களை, மருத்துவத் துறையில் உள்ளே வரவிடாமல் பார்த்துக்கொள்ளும் அரசியல் தெரியும்.”

”தகுதியானவர்கள்தானே மருத்துவத் துறையில் வரவேண்டும்?”

”தகுதி எதைவைத்து நிர்ணயிக்கப்படுகிறது? தாழ்த்தப்பட்ட, பழங்குடி சமூகங்களைச் சேர்ந்த ஒரு மாணவன் கடினப்பட்டு படித்து, நல்ல மதிப்பெண் பெற்று மருத்துவப் படிப்பு வாய்ப்புக்காகக் காத்திருக்கும்போது, அவன் மீது நீட் தேர்வைத் திணிக்கிறீர்கள். கொஞ்சம் நினைத்துப் பாருங்கள். அவனால், நீட் தேர்வுக்கானச் சிறப்பு வகுப்பில் பணம் கொடுத்து சேர முடியுமா…? ஆனால், பணம் கொடுத்து சிறப்பு வகுப்புகள் சேர முடிந்த ஒரு மாணவனையும், பணம் கொடுத்து சேர முடியாத ஒரு பழங்குடி மாணவனையும் ‘ஒன்றாக ரேசில் ஓடுங்கள்’ என்கிறீர்கள். கொஞ்சம் மூளையிலிருந்து யோசிக்காமல், மனதிலிருந்து யோசியுங்கள். உங்கள் மாநிலத்திலேய அனைத்து மாவட்டங்களுக்கும், அனைத்து வசதிகளும் கிடைத்துவிட்டதா? நான் இங்கு பேசிக் கொண்டிருக்கும்போது… ‘விழுப்புரம், ராமநாதபுரம் மாவட்டங்கள் எல்லாம் பின்தங்கி இருக்கின்றன’ என்றனர். அப்படியானால், அந்த மாவட்டங்களில் உள்ள பிள்ளைகள் எப்படிச் சென்னை மாவட்டப் பிள்ளைகளுடன் போட்டிபோட முடியும்…? ஒரு மாநிலத்திலேயே இவ்வளவு சிக்கல் இருக்கும்போது, பல்வேறு தேசிய இனங்கள், மதங்கள், சாதிகள், பாகுபாடுகள் உள்ள ஒரு தேசத்துக்கு ஒற்றைத் தேர்வு சரி வருமா….?”

”சரி, இதற்கு என்னதான் தீர்வு…?”

“கூட்டாட்சி தத்துவத்தை மதிப்பதுதான் தீர்வு. தமிழகம்தான் எங்களுக்கு நீட் தேர்வு வேண்டாமென்று சட்டம் இயற்றிவிட்டது . கூட்டாட்சி தத்துவத்தின்படி, அதற்கு ஒப்புதல் அளிக்க வேண்டும்.

கல்வியை வணிகமாகப் பார்க்காமல் இலவசமாக்க வேண்டும். அனைவருக்கும் தரமான கல்வி கிடைக்க வழிவகை செய்ய வேண்டும். முதலாளித்துவ தேசமான ஜெர்மனியும் சரி… கம்யூனிச தேசமான கியூபாவும் சரி… கல்வியை வணிகமாகப் பார்க்கவில்லை. ஆனால், இவ்வளவு பாகுபாடு உள்ள ஒரு தேசம் கல்வியை வணிகமாகப் பார்க்கிறது; அதிலிருந்து வருபவர்களை ஒற்றைத் தேர்வில் எடைபோடுவோம் என்கிறது.”

”ஆனால், தமிழகம் மட்டும்தானே நீட் தேர்வைத் தீவிரமாக எதிர்க்கிறது?”

”ஆம். அதற்கு நீங்கள் பெருமைகொள்ள வேண்டும். இது, அயோத்திதாச பண்டிதர், பெரியார் உங்களுக்கு ஏற்படுத்திய ஞானம். மற்ற மாநிலங்களைவிட உங்களுக்குத்தான் எது சமூக நீதி என்று தெளிவாகத் தெரிந்திருக்கிறது. அதனால்தான், அதற்கு ஏதேனும் சிறு உராய்வு ஏற்படும்போது நீங்கள் கிளர்ந்தெழுகிறீர்கள்… போராடுகிறீர்கள். உண்மையில், தமிழ் மக்கள் நடத்தும் போராட்டங்கள் இந்தியாவின் பிற இனமக்களுக்கானதும்தான். மற்ற மாநிலங்கள் ஜல்லிக்கட்டு நடத்த முடியாமல் இருக்கும்போது நீங்கள் வெற்றிகரமாக ஒரு போராட்டத்தை நடத்தி ஜல்லிக்கட்டை நடத்திவிட்டீர்கள். இப்போது நீங்கள் நடத்தவேண்டியது நீட் தேர்வுக்கு எதிரான ஜல்லிக்கட்டு.”

-மு.நியாஸ் அகமது

74 thoughts on “நீட் தேர்வுக்குப் பின் உள்ள சர்வதேச அரசியல்!

 • June 30, 2017 at 1:52 pm
  Permalink

  naturally like your web-site but you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth however I’ll surely come again again.

  Reply
 • August 7, 2017 at 4:00 am
  Permalink

  Hey very cool website!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am glad to seek out so many helpful info right here within the put up, we need work out more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

  Reply
 • August 13, 2017 at 2:01 am
  Permalink

  There are amazing upgrades on the layout of your page, I really love this! Mine is dealing with firestarter download and currently there are a lot of things to be done, I’m yet still a newcomer in web development. Thanks!

  Reply
 • August 13, 2017 at 2:27 am
  Permalink

  Howdy! I recently saw this amazing site and I certainly enjoy it. I also like to discuss latest framaroot sometimes. Good to be here, cheers!

  Reply
 • August 13, 2017 at 10:42 am
  Permalink

  I simply want to say I am beginner to blogging and certainly enjoyed this web site. Likely I’m planning to bookmark your blog . You certainly come with wonderful well written articles. Thanks for revealing your web page.

  Reply
 • August 15, 2017 at 1:40 pm
  Permalink

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A great read. I will definitely be back.

  Reply
 • August 15, 2017 at 10:53 pm
  Permalink

  I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

  Reply
 • August 16, 2017 at 2:55 am
  Permalink

  I always read through your content thoroughly. I’m also considering facetime windows 10, you could write about that occasionally. Bye bye.

  Reply
 • August 16, 2017 at 5:45 am
  Permalink

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

  Reply
 • August 16, 2017 at 4:01 pm
  Permalink

  I typically do not post, however found on BLOGURL this word of nice value, Thank you, NAME

  Reply
 • August 17, 2017 at 3:43 am
  Permalink

  Hey there, You have done a great job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this site.

  Reply
 • August 18, 2017 at 2:32 am
  Permalink

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Reply
 • August 18, 2017 at 3:27 pm
  Permalink

  Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

  Reply
 • August 18, 2017 at 4:23 pm
  Permalink

  A good live chat support is a bit more of a necessity than promoting tool. Online businesses all over the world are from this tool and taking indefinite advantages from that whole system. Clients are very important for the companies and their satisfaction is even so, however, keeping clients happy in a web based business is frustrating. This is because online business may be much dissimilar to your retail business. Do you know what? The clients hardly understand this fact, all they know is that they want essentially the most effective products and services happening . it.Nevertheless, the clients aren’t to pin. Of course, once they are choosing a product or some services from you, they need to be sure about their purchase. They want to are certain that they are investing funds in the right thing. Vehicle precious, specifically in times like this, nearby cent counts so offer a right to be picky and picky. However, online businesses can payments that items satisfy their clients. They can assure them that regular of goods and services is not really any dissimilar to any other retail store in industry.If you undoubtedly believe you won’t ever make anything of your lifetime your mind will naturally be attracted to activities and people who will agrees to that reality. If you believe that you’ll be an addict all you have you are usually drawn into opportunities to get familiar with your dependence.This a great instance where teachers were willing to think out of the box. They didn’t settle for that way food always done before. By finding the best way to use current technology, they breathed life into their Bible lessons for toddlers. They engaged their kids and grabbed their interest. Don’t be afraid to think out of the box and try some new, sometimes crazy things about your Bible lessons for children and kids. This example took a computer, a web connection and will Skype organization.Let good friends and your family know your date’s name, telephone number, exactly in will be that night, and when you expect to be home. Moreover if are usually a female, have several friends “just happen by” the same place the pair of you gather. This warns him that your personal acquaintances have seen him, which enables it to deter any planned funky business.If you have a Gmail account, you can use Google chat to produce similar results to Skype. Gmail provides free chat services and video/voice chat services to its users. Given two users are online at precisely time, may be connect with the idea to chat, talk or video chat with no charge.Make use of all the features on the online dating world wide web site that help in critiquing contacts; nearly all have bio pages on all shoppers. Many have watch live sex rooms. If you’ve any specific questions, suggestions, or concerns you can contact the site’s host or moderator.#3 RUSSIAN FRIENDSEARCH RussianFriendSearch offers involving photo profiles of men seeking women, women seeking men, men seeking citizens seeking women for friendship, relationship, dating, or absolutely adore! Includes Christian singles and Russian personals. RussianFriendSearch welcomes men from all around the globe.For the ipod user who actually likes listening into the radio, the air Remote allow you to listen to FM radio stations. The Radio Remote is that is caused by Apple along with the retail price $49.Was the Hustler pictorial her farewell to the photo-model sales? “Absolutely not! I’ll still be modelling, especially photography. I’m always traveling throughout the states and Canada for modeling are effective. It’s good for the internet sites. It’s good content,” Gray said.

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:26 pm
  Permalink

  Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:58 pm
  Permalink

  A person essentially lend a hand to make significantly articles I might state. This is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the analysis you made to make this particular post extraordinary. Fantastic job!

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:26 pm
  Permalink

  Howdy. I recently discovered this website and I truly love it. I love to talk about how to attract a pretty woman from time to time. Good to be around, many thanks!

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:07 pm
  Permalink

  Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your post is just cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

  Reply
 • August 18, 2017 at 9:06 pm
  Permalink

  I wanted to put you one bit of observation to help thank you so much over again for these fantastic solutions you’ve discussed above. This is quite extremely open-handed with people like you to provide easily just what numerous people would’ve distributed for an e book to earn some profit for their own end, particularly considering that you could possibly have tried it if you considered necessary. Those good tips as well served to provide a easy way to comprehend other individuals have similar desire just as my own to learn a great deal more regarding this issue. I am certain there are many more pleasant moments ahead for many who look over your blog post.

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:57 pm
  Permalink

  Great awesome issues here. I am very satisfied to look your article. Thank you so much and i’m having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?

  Reply
 • August 18, 2017 at 11:52 pm
  Permalink

  Nice read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch!

  Reply
 • August 19, 2017 at 2:44 am
  Permalink

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:41 am
  Permalink

  you are in reality a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a excellent task on this matter!

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:12 am
  Permalink

  I got what you intend, appreciate it for putting up.Woh I am lucky to find this website through google. “Being intelligent is not a felony, but most societies evaluate it as at least a misdemeanor.” by Lazarus Long.

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:58 am
  Permalink

  Hi my family member! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with approximately all vital infos. I would like to look more posts like this.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:18 am
  Permalink

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most persons will go along with with your website.

  Reply
 • August 19, 2017 at 12:26 pm
  Permalink

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

  Reply
 • August 19, 2017 at 3:57 pm
  Permalink

  Hi there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Thanks

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:20 pm
  Permalink

  obviously like your website however you have to take a look at the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the truth then again I’ll surely come again again.

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:38 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:40 pm
  Permalink

  I wanted to post a quick note in order to thank you for those unique advice you are giving out on this site. My extended internet research has at the end of the day been honored with beneficial facts and techniques to talk about with my classmates and friends. I ‘d point out that many of us website visitors actually are quite blessed to dwell in a perfect place with very many outstanding people with great opinions. I feel really happy to have encountered the webpages and look forward to plenty of more fun times reading here. Thank you once more for a lot of things.

  Reply
 • August 20, 2017 at 12:02 am
  Permalink

  I have been checking out a few of your articles and i can state nice stuff. I will make sure to bookmark your site.

  Reply
 • August 20, 2017 at 2:40 am
  Permalink

  Simply wanna input on few general things, The website design and style is perfect, the subject material is really excellent. “If a man does his best, what else is there” by George Smith Patton, Jr..

  Reply
 • August 20, 2017 at 4:38 am
  Permalink

  I do agree with all the ideas you’ve offered to your post. They are very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for beginners. May just you please extend them a little from next time? Thank you for the post.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:04 am
  Permalink

  Great website. Plenty of useful info here. I am sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious. And naturally, thanks to your effort!

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:30 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:48 am
  Permalink

  F*ckin’ awesome issues here. I’m very glad to see your post. Thanks so much and i’m having a look ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:24 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:38 pm
  Permalink

  I just need to share it with you that I am new to having a blog and really enjoyed your article. Very likely I am likely to save your blog post . You literally have magnificent article information. Delight In it for discussing with us your favorite url webpage

  Reply
 • August 20, 2017 at 4:07 pm
  Permalink

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:29 pm
  Permalink

  Appreciate it for helping out, superb information. “It does not do to dwell on dreams and forget to live.” by J. K. Rowling.

  Reply
 • August 20, 2017 at 9:41 pm
  Permalink

  I was extremely pleased to find this web site. I need to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every part of it and I have you book-marked to look at new stuff on your site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 4:14 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 4:48 am
  Permalink

  Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:43 am
  Permalink

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:05 am
  Permalink

  Hey here, just got conscious of your wordpress bog through Bing, and discovered that it is seriously informational. I’ll like should you decide continue on these.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:37 am
  Permalink

  I really enjoy studying on this internet site, it holds wonderful posts. “Never fight an inanimate object.” by P. J. O’Rourke.

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:35 am
  Permalink

  Good day very cool website!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally…I am glad to seek out a lot of useful information here in the publish, we’d like work out more strategies in this regard, thank you for sharing.

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:09 am
  Permalink

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:55 am
  Permalink

  you’re in reality a just right webmaster. The website loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a great activity in this topic!

  Reply
 • August 21, 2017 at 1:17 pm
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 2:24 pm
  Permalink

  you’re in point of fact a just right webmaster. The website loading velocity is incredible. It sort of feels that you are doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a wonderful job in this subject!

  Reply
 • August 21, 2017 at 5:55 pm
  Permalink

  258462 673400Thanks for some other great post. Where else may just anyone get that type of information in such an perfect means of writing? Ive a presentation next week, and Im at the search for such information. 50264

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:19 pm
  Permalink

  I got what you mean , appreciate it for posting .Woh I am thankful to find this website through google. “Food is the most primitive form of comfort.” by Sheila Graham.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:42 pm
  Permalink

  I really enjoy studying on this web site , it has got wonderful articles . “When a man’s willing and eager, the gods join in.” by Aeschylus.

  Reply
 • August 22, 2017 at 12:50 am
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 22, 2017 at 2:58 am
  Permalink

  Hello could you let me know which platform you are utilizing? I am going to do my own website on download garageband very soon but I am having difficulties making the decision.

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:13 am
  Permalink

  Really excellent info can be found on site . “You don’t get harmony when everybody sings the same note.” by Doug Floyd.

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:36 am
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:56 am
  Permalink

  Hello, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

  Reply
 • August 22, 2017 at 7:51 am
  Permalink

  Hello, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

  Reply
 • August 22, 2017 at 8:26 am
  Permalink

  Enjoyed studying this, very good stuff, thanks . “I will do my best. That is all I can do. I ask for your help-and God’s.” by Lyndon B. Johnson.

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:17 am
  Permalink

  Keep up the superb work , I read few posts on this web site and I believe that your web site is rattling interesting and contains sets of superb information.

  Reply
 • August 22, 2017 at 12:40 pm
  Permalink

  It is actually a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:43 pm
  Permalink

  Wonderful site. Lots of useful info here. I am sending it to several pals ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you in your effort!

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:28 pm
  Permalink

  Are you currently one of those men that aren’t keep your hands off your dick, call me. Do you have to taken advantage of on your wife because you still cannot help your self when your dick is rock hard, call us. Is your girlfriend out of town, or maybe getting on your nerves, and all you want to do is shoot a large load of cum, call me. Do you love fervent phone sex, and hook yourself always calling the phone sex line, get in touch with me.

  Reply
 • August 23, 2017 at 2:24 am
  Permalink

  A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a bit evaluation on this. And he in actual fact bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If doable, as you turn out to be expertise, would you thoughts updating your blog with extra details? It’s highly helpful for me. Big thumb up for this weblog publish!

  Reply
 • August 23, 2017 at 10:48 am
  Permalink

  Wonderful website. Lots of helpful info here. I’m sending it to several pals ans also sharing in delicious. And obviously, thanks in your sweat!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X