வந்தே மாதரம் தேசிய கீதமா ?

1947, ஆகஸ்ட் 14 ஆம் நாள் இரவு. கடிகார முள் 11.59யைக் கடந்து 12.00 மணியை அடைந்தது.  சுதந்திரக் காற்று இந்தியா முழுவதும் வீசத் தொடங்கி, ஒவ்வொரு இந்தியக் குடிமகனின் சுவாசக் குழலையும் ஈரப்படுத்தியது.

நாடாளுமன்றத்தில் கூடியிருந்த அரசியல் நிர்ணய சபையின் உறுப்பினர்களுக்கு மத்தியில் திருமதி. சுஸேதா கிருபாளினி மற்றும் டாக்டர். சுசீலா நய்யார் ஆகியோர்,
‘சாரே ஜஹான்சே அச்சாஹ், ஹிந்துஸ்தான் ஹமாரா
ஹம் புல்புல்ஹேன் இஸ்கி, ஏ குல்ஸிதான் ஹமாரா..’
என்று பாடிய பாடல் இந்தியாவின் சுதந்திரத்தை பிரகடனம் செய்தது.

ஆம், சுதந்திர இந்தியாவில் தேசிய கீதமாய் முதன் முதலில் ஒலித்தது அல்லாமா முஹம்மது இக்பாலால் எழுதப்பட்ட, புகழ்பெற்ற இப்பாடலே…
தற்போது இந்தியாவின் தேசிய கீதமாக இருக்கும் ‘ஜன கண மன’ என்னும் பாடலுக்கு சென்ற டிசம்பர் மாதம் 27ஆம் தேதி நூற்றாண்டு விழா கொண்டாடப்பட்டுவிட்ட நிலையில், இந்தியாவின் தேசிய கீதம் உருவான வரலாற்றை அலசுவதற்காகவே இக்கட்டுரை.

இந்திய நாட்டின் சுதந்திரத்திற்குப் பின்னர் தேசிய கீதத்தை தேர்ந்தெடுக்கும் பொருட்டு மூன்று பாடல்கள் ஆய்வுக்கு எடுத்துக் கொள்ளப்பட்டன.
அவை,

இரவீந்திரநாத் தாகூர் எழுதிய, ‘ஜன கண மன…’
பக்கிம் சந்திர சாட்டர்ஜி எழுதிய, ‘வந்தே மாதரம்’
அல்லாமா முஹம்மது இக்பால் எழுதிய,  ‘சாரே ஜஹான்சே அச்சா’ என்னும் பாடல்கள்.

இம்மூன்று பாடல்களின் பின்னணியை முதலில் பார்க்கலாம்.
காங்கிரஸின் எதிர்ப்பால் வங்கப் பிரிவினையை திரும்பப் பெற்று, உத்தரவு பிறப்பித்த மன்னர் ஐந்தாம் ஜார்ஜை வரவேற்கும் பொருட்டு 1911 ஆம் ஆண்டு கொல்கத்தாவில் எற்பாடு செய்யப்பட்டிருந்த காங்கிரஸின் மாநாட்டின் இரண்டாவது நாளான டிசம்பர் 27 அன்று  ‘ஜன கண மன’ பாடல் முதன் முதலாகப் பாடப்பட்டது.

1882 ஆம் ஆண்டு பக்கிம் சந்திர சாட்டர்ஜி என்னும் வங்காள எழுத்தாளர் ‘ஆனந்த மடம்’ என்னும் நாவலை வெளியிட்டார்.  காளி என்னும் தெய்வத்தின் பக்தர்கள் சுதந்திர தேவியை காளியாகவும், காளியை சுதந்திர தேவியாகவும் பாவித்து,
‘சுஜலாம் சுபலாம் மபஜய சீதளாம்
சஸ்ய சியாமளாம் மாதரம்’
எனத் தொடங்கிப் பாடும் பாடலாக வந்தே மாதரம் பாடல் ‘ஆனந்த மடம்’ நாவலில் வருகிறது.

இந்தியாவின் பெருமையை பறைசாற்றும் விதமாக 1904 ஆம் ஆண்டு ஆகஸ்ட் 16 ஆம் நாள் ‘இத்திஹாத்’ என்னும் வார இதழில் முதன் முறையாக வெளிவந்த பாடலே முஹம்மது இக்பாலின்
‘சாரே ஜஹான்சே அச்சாஹ்’ என்னும் பாடல்.

மேற்கண்ட மூன்று பாடல்களும் சுதந்திரப் போராட்ட காலத்தில் பல்வேறு தளங்களில் பயன்படுத்தப்பட்டன. வந்தே மாதரமும், ஜனகணமனவும் பல்வேறு சர்ச்சைளுக்கு உள்ளானது.

ஜனகணமன பாடல் ஐந்தாம் ஜார்ஜ் மன்னரை வரவேற்பதற்காக எழுதப்பட்ட பாடல் என்ற சர்ச்சை எழுந்தது.  1911, டிசம்பர் 27 ஆம் நாள் நடைபெற்ற நிகழ்ச்சியில் துவக்கப் பாடலாக ஜனகணமன பாடப்பட்டது.  அதனைத் தொடர்ந்து மன்னரை வரவேற்று ஒரு ஹிந்திப் பாடலை ராம்புஜ் சவுத்திரி என்பவர் பாடினார். அப்பாடலே மன்னரை வரவேற்கும் முகமாக பாடப்பட்ட பாடல். இந்திய மொழிகளைப் பற்றிய பரிட்சயம் இல்லாத ஸ்டேட்ஸ் மேன், இங்கிலீஷ் மேன் போன்ற ஆங்கில பத்திரிக்கைகள் ‘ஜன கண மன’ மன்னரை வரவேற்பதற்காகவே விசேஷமாக எழுதப்பட்ட பாடல் என்று தவறுதலாக எழுதிவிட்டது என்பது தாகூர் தரப்பினரின் வாதம். தாகூர் ஜன கண மன என்னும் பாடலை ஐந்து பத்திகளாக எழுதினார்.  தேசிய கீதமாகப் பாடப்படுவது அவற்றில் முதல் பத்தி மட்டுமே. (வங்காளதேச நாட்டின் தேசிய கீதமான ‘அமர் ஷோனார் பாங்க்ளா’ என்னும் பாடலை எழுதியதும் இரவீந்திரநாத் தாகூரே).

ஆங்கிலேயே ஆட்சியின் போது பிரிட்டனின் தேசிய கீதமான புழன ளுயஎந வாந ஞரநநn என்ற பாடல் இந்தியர்களின் மீது திணிக்கப்பட்ட காலகட்டத்தில் அதாவது, 1876 ஆம் ஆண்டே  வந்தே மாதரம் பாடல் எழுதப்பட்டுவிட்டதாகக் கூறப்பட்டாலும் 1882 ஆம் ஆண்டு வெளிவந்த ‘ஆனந்த மடம்’ என்னும் நாவலில்; வந்தே மாதரம் பாடல் இடம்பெற்ற பின்னரே பிரபலமடையத் தொடங்கியது.

ஆனந்த மடம் நாவலின்படி, 1773 ஆம் ஆண்டு வங்காளத்தில் ஏற்பட்ட பஞ்சத்தின்போது வங்காள நவாபாக இருந்த மீர் ஜாபரை எதிர்க்கும்; நாயகனான பவானந்தன் அரசாங்க கஜானாவை கொள்ளையிடவும், முஸ்லிம்களின் வழிபாட்டுத் தலங்களை இடிக்கவும் மக்களை திரட்டும்போது பாடும் பாடலாக வந்தே மாதரம் பாடல் ஆனந்த மடம் நாவலில் வருகின்றது. முஸ்லிம்கள் நாடு கடத்தப்பட வேண்டியவர்கள், கொல்லப்பட வேண்டியவர்கள் என்பன போன்ற கருத்துக்களும் நாவலில் இடம் பெற்றுள்ளது.

‘வந்தே மாதரம்’ என்னும் சொல்லுக்கு ‘தாயே உன்னை வணங்குகிறோம்’ என்று பொருள். வந்தே மாதரம் பாடலில் துர்க்கை என்னும் பெண் தெய்வம் பாரத மாதாவாக சித்திரக்கப்பட்டு வணங்குவது போல் இருந்ததால் முஸ்லிம்களின் மத்தியிலும், மதச்சார்பற்ற தலைவர்களின் மத்தியிலும் இப்பாடலுக்கு எதிர்ப்பு கிளம்பியது.

1908ஆம் ஆண்டு அமிர்தசரசில் நடைபெற்ற முஸ்லிம் மாநாட்டில் தலைமை உரையாற்றிய சையத் அலி இமாம் வந்தே மாதரம் பாடலுக்கு கடும் எதிர்ப்பு தெரிவித்தார். அதேபோல் 1923 ஆம் ஆண்டு காக்கி நாடா என்னும் இடத்தில் கூடிய காங்கிரஸ் காரிய கமிட்டி கூட்டத்தில் விஷ்ணு திகம்பர் பலுஸ்கர் என்பவர் வந்தே மாதரம் பாடலை பாட முயன்றார். அப்போது காங்கிரஸ் காரிய கமிட்டியின் தலைவராக இருந்த மௌலானா  முஹம்மது அலி இப்பாடல் இஸ்லாத்திற்கு எதிரானது, ஆதலால் இப்பாடலை பாட அனுமதிக்க முடியாது என்று தடுத்தார்.

1937 ஆம் ஆண்டு மதராஸ் மாகாணத்தின் முதல்வராக பொறுப்பேற்ற ராஜாஜி சட்டசபையில் வந்தே மாதரம் பாடலைப் பாடி நிகழ்ச்சிகளை ஆரம்பம் செய்ய வேண்டும் என்று தீர்மானம் கொண்டு வர முனைந்தார். அவையில் இருந்த முஸ்லிம்கள் வந்தே மாதரம் பாடலுக்கு எதிர்ப்பு தெரிவித்ததால் தீர்மானம் கைவிடப்பட்டது.

ஆரம்பத்தில் தாகூர் வந்தே மாதரம் பாடலை ஆதரித்தாலும் 1939 ஆம் ஆண்டு நேதாஜிக்கு எழுதிய கடிதத்தில் ‘வந்தே மாதரம் பாடல் துர்க்கை அன்னையை வணங்குவது போலப் பாடப்பட்டுள்ளது.  இந்தியாவில் இந்துக்கள் தவிர முஸ்லிம்கள் மற்றும் பல மதத்தினர் இருக்கின்றனர்.  எனவே இந்தப் பாடலைத் தேசிய கீதமாக அறிவிக்கக் கூடாது’ என்று  தாகூர் எதிர்ப்பு தெரிவித்துள்ளார். மகாத்மா காந்தி, எம்.என். ராய் மற்றும் சுபாஷ் சந்திர போஸ் போன்றோரும் இப்பாடலுக்கு எதிர்ப்பு தெரிவித்தார்கள். நேதாஜி தனது இந்திய தேசிய படைக்கு (INA) ஜனகணமனவையே கீதமாகக் கொண்டிருந்தார்.

ஆனால் எந்தவித மதக் கருத்துக்கும் இடமளிக்காத,
‘பரந்த உலகில் சிறந்தது எங்கள் இந்தியா
இந்திய பூந்தோட்டத்தின் பறவைகள் நாங்கள்
அதன் மணமும் குணமும் எங்கள் உயிர் மூச்சு…..’
என நீளும் சாரே ஜஹான்சே அச்சாஹ் பாடல் பரவலாக அனைத்து தரப்பு மக்களிடமும், தேசிய தலைவர்களிடமும் வரவேற்பைப் பெற்றிருந்தது. வந்தே மாதரம் பாடலின் ஆதரவாளர்கள் மட்டும் சாரே ஜஹான்சே அச்சா பாடலை எழுதியது ஒரு முஸ்லிம் என்ற காரணத்திற்காக புறக்கணித்து வந்தனர். இத்தனைக்கு மத்தியில் இந்தியாவிற்கு சுதந்திரமும் கிடைத்தாகிவிட்டது.

இந்திய சுதந்திரத்திற்குப் பின் அமைக்கப்பட்ட அரசியல் நிர்ணய சபை இந்தியாவின் சட்ட திட்டங்கள் போன்ற அனைத்து அம்சங்களையும் விவாதம் செய்து முடிவெடுத்தது. இந்தியாவின் தேசிய கீதம் மட்டும் முடிவு செய்யப்படாமல் நிலுவையிலேயே இருந்தது. அரசியல் நிர்ணய சபையின் கடைசி நாளான 1950 ஆம் ஆண்டு ஜனவரி 24ஆம் நாள் குடியரசுத் தலைவராக தேர்ந்தெடுக்கப்பட்ட டாக்டர். இராஜேந்திர பிரசாத் தலைமையில் கூடிய கூட்டத்தில் விவாதித்து இந்தியாவின் தேசிய கீதம் முடிவு செய்யப்படும் என்று எதிர்பார்க்கப்பட்டது. ஆனால் அக்கூட்டத்தில் தேசிய கீதம் பற்றி எந்தவித விவாதமும் நடைபெறவில்லை. அதற்கு பதிலாக டாக்டர். இராஜேந்திர பிரசாத் ஓர் அறிக்கையை வெளியிட்டார்.

“There is one matter which has been pending for discussion, namely the question of the National Anthem. At one time it was thought that the matter might be brought up before the House and a decision taken by the House by way of a resolution. But it has been felt that, instead of taking a formal decision by means of a resolution, it is better if I make a statement with regard to the National Anthem. Accordingly I make this statement.

 

The composition consisting of the words and music known as Jana Gana Mana is the National Anthem of India, subject to such alterations in the words as the Government may authorise as occasion arises; and the song Vande Mataram, which has played a historic part in the struggle for Indian freedom, shall be honoured equally with Jana Gana Mana and shall have equal status with it. (Applause). I hope this will satisfy the Members.”

‘ஒரே ஒரு விஷயம் மட்டும் விவாதம் செய்யாமல் நிலுவையில் உள்ளது.  தேசிய கீதம் பற்றிய முடிவுதான் அது.  முன்பு அது பற்றி சபையில் விவாதித்து ஒரு தீர்மானம் நிறைவேற்றலாம் என்று முடிவு செய்யப்பட்டிருந்தது.  ஆனால் ஒரு தீர்மானம் மூலமாக முடிவு செய்வதற்குப் பதிலாக நான் ஓர் அறிக்கை வெளியிடுவது பொருத்தமானதாக இருக்கும் என்று கருதப்பட்டது.  ஆதலால் நான் இந்த அறிக்கையை வெளியிடுகிறேன்.

ஜனகணமன என்ற பாடலின்சொற்களும், இசையும் இந்தியாவின் தேசிய கீதமாக இருக்கும். இந்திய விடுதலைப் போராட்டத்தில் வரலாற்றுப் பங்களித்த வந்தே மாதரம் என்ற பாடலுக்கும் ஜனகணமனவுக்குச் சமமான அந்தஸ்து வழங்கப்படும்.  இந்த அறிவிப்பு உறுப்பினர்களுக்குத் திருப்தி அளிக்கும் என்று நம்புகிறேன்’. என்பதே அந்த அறிக்கை.

இதற்குப் பிறகு தேசிய கீதம் பற்றி விவாதம் ஏதும் நடைபெறவில்லை. ஜனகணமன பாடலை தேசிய கீதமாக அங்கீகாரம் செய்து அரசியல் நிர்ணய சபை கடைசிவரை தீர்மானம் எதையும் நிறைவேற்றவில்லை. ஜனகணமனவை இந்தியாவின் தேசிய கீதமாகவும், வந்தே மாதரம் பாடலுக்கு  ஜனகணமனவுக்குச் சமமான அந்தஸ்தையும் அளித்து வெளியிடப்பட்ட அறிக்கையில் சாரே ஜஹான்சே அச்சா பாடலைப் பற்றி எந்தவொரு அறிவிப்பும் இல்லை.

சுதந்திர இந்தியாவில் முதன் முறையாகப் பாடப்பட்ட பாடல்,  1984 ஆம் ஆண்டு விண்வெளிக்குச் சென்ற முதல் இந்தியரான ராகேஷ் சர்மா விண்வெளியிலிருந்து அன்றைய பிரதமர் இந்திரா காந்தியுடன் உரையாடும் போது பாடிய பாடல், முப்படைகளின் அணிவகுப்புகளில் பாடப்படும் பாடல், இந்தியாவின் முதல் பிரதமரான நேருவால் பல இடங்களில் மேற்கோள் காட்டப்பட்ட பாடல், இந்தியாவின் தொன்மையையும், சிறப்பையும் விளக்குவதில் மற்ற பாடல்களை விட சிறந்த கருத்துடைய பாடல், சுதந்திரத்திற்கு முன் பல அரசு விழாக்களில் துவக்கப் பாடலாகப் பாடப்பட்ட பாடல், மதக் கருத்துக்களுக்கு இடமளிக்காத, சர்ச்சைகளுக்கு உள்ளாகாத பாடல் என பல சிறப்புகளைப் பெற்ற ‘சாரே ஜஹான்சே அச்சா’ புறக்கணிக்கப்பட்டதற்குக் காரணம் அப்பாடல் பெரியது, இசை அமைப்பதற்கு ஏற்புடையதாக இல்லை என சில காரணங்கள் சொல்லப்பட்டாலும் அப்பாடலை எழுதியது ஒரு முஸ்லிம் என்ற காரணத்தால் புறக்கணிக்கப்பட்டதா? என்ற சந்தேகமும் இந்நேரத்தில் எழாமல் இல்லை.

-ராபியா குமாரன்

74 thoughts on “வந்தே மாதரம் தேசிய கீதமா ?

 • August 7, 2017 at 3:23 am
  Permalink

  There are actually numerous details like that to take into consideration. That is a great level to convey up. I supply the ideas above as normal inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up where the most important thing will likely be working in trustworthy good faith. I don?t know if finest practices have emerged around things like that, however I am positive that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the affect of just a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

  Reply
 • August 8, 2017 at 3:12 am
  Permalink

  This web site is actually a walk-through for all the information you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you will definitely discover it.

  Reply
 • August 13, 2017 at 2:08 am
  Permalink

  You are entirely right. I really enjoyed reviewing this info and I will certainly come back for more as quickly as possible. My own internet site is on the subject of firestarter, you can take a glance if you’re interested in this.

  Reply
 • August 13, 2017 at 2:35 am
  Permalink

  Many thanks for discussing this info, I saved this page. I’m additionally trying to find tips on framaroot free, have you any idea the place where I can discover something like that? I’ll be back quickly!

  Reply
 • August 13, 2017 at 10:54 am
  Permalink

  I simply want to say I’m new to blogging and site-building and really liked you’re blog. More than likely I’m want to bookmark your blog post . You actually come with amazing well written articles. Thanks for sharing your blog site.

  Reply
 • August 15, 2017 at 3:49 am
  Permalink

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

  Reply
 • August 16, 2017 at 3:29 am
  Permalink

  I was talking to a friend of my own about this article and regarding phone number tracker as well. I believe you made some great points here, we’re looking forward to find out more material from you.

  Reply
 • August 17, 2017 at 1:38 am
  Permalink

  Thanks for another fantastic post. Where else could anybody get that kind of information in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.

  Reply
 • August 17, 2017 at 5:27 am
  Permalink

  Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:08 am
  Permalink

  Someone necessarily help to make severely posts I’d state. That is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to create this actual publish incredible. Great task!

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:37 am
  Permalink

  I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:12 am
  Permalink

  Great weblog here! Also your web site quite a bit up fast! What host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:24 am
  Permalink

  Whats Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Good job.

  Reply
 • August 18, 2017 at 9:40 am
  Permalink

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

  Reply
 • August 18, 2017 at 1:58 pm
  Permalink

  Thank you for sharing superb informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the information I already searched all over the place and simply could not come across. What a great web-site.

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:23 pm
  Permalink

  Very interesting topic , thankyou for posting . “Not by age but by capacity is wisdom acquired.” by Titus Maccius Plautus.

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:15 pm
  Permalink

  Some genuinely great content on this internet site, thank you for contribution. “A man with a new idea is a crank — until the idea succeeds.” by Mark Twain.

  Reply
 • August 18, 2017 at 9:33 pm
  Permalink

  Hiya very nice blog!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also¡KI’m happy to find so many useful information right here in the post, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

  Reply
 • August 18, 2017 at 11:58 pm
  Permalink

  Within a replicating business like a one inch residual sales, you want songs how to Duplicate yourself. Just how can this be done. First regarding you have to find someone with a passion like private personal. This is key.To a great easier installation process you can just tend to buy a cell powered community. They have motion detectors conserve lots of on battery life and require an easier installation with now wiring required. Merely offer stick it in your motor vehicle and happen to be good invest. However, working with a system wired into car will guarantee the battery never runs out and provide a more reliable tracking entire body.RX9 struck gold early this year when his site connected on-air with Clear Channel’s Bubba the Love Sponge show – until host Bubba Clem had first the show then his contract more than broadcaster cancelled due to FCC fines incurred few years before.You can request household to come and join you in the secret accommodations. You can have an intimate cam chat or share your thoughts or have some joy. There are adult free chat rooms and Adult Webcams rooms too. If you open one of the chat rooms, you can meet specific on the opposite end waiting to be friends with you. You do not need to afraid in which you information possibly be leaked over. You can simply register by joining a account information.Once a person observed and learned things that you are required to know, you’ll to do this next step properly. Strategic planning requires getting more research and starting the mock-up for your website. Let’s first discuss note recording. In research and note-taking you will have a brighter idea of the things that that you require to add and forget. Next, you can now go and start your mock-up. You are at this moment on activity is of creating your plan visible for the eye. Your mock-up will allow you to gather more applying for grants how you may create a a great deal more successful net page.You might know it but Usain said inside the G+ Hangout that hints his cricket coach who encouraged him to run! As Usain delightedly retold, he couldn’t afford a box lunch in his younger days and his cricket told him if he won, he would buy him a box lunch. Properly course, Usain ran fast and gained! And from that point on, hangover remedy . continued to. What a lovely impact an amazing coach in addition to box lunch can do to encourage and help a competent athlete!Technologies have brought every one of the new good things to us perfect on the doorway. We’re now fully soaked to your new found glory of technology. You want to need ever again time as well as to wander and rack the rear of hormones to the relationship that does not seem to go far. Follow on the icon download, along with both smart phones will permit easy download of the online sex webcam. And how enough time will that take? A fraction in the second there you purchase live free sex.So that is why on cause page there is not any direct experience with a channel, since this news broadcast and both stations are of the same ownership. You have the name of Valley News Live.One thing you will really arrived at admire is that you simply simply shall learn the mistakes that possess been brewing. That’s the reason girls have always thought to move on, leave behind you, when just do not manage to deliver them the close pleasure they so yearn for the purpose of.After pushing myself and knowing that eventually I am going to make a sale, I have done. There are millions in order to made via internet & I knew we would get my slice of the action.

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:23 am
  Permalink

  hello!,I really like your writing so so much! share we communicate more approximately your article on AOL? I require an expert on this area to unravel my problem. Maybe that’s you! Looking forward to look you.

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:15 am
  Permalink

  I typically do not necessarily post, however found on BLOGURL this words of nice value, Thank you, NAME

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:55 am
  Permalink

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:13 am
  Permalink

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your web site?

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:48 am
  Permalink

  Absolutely indited content, thanks for selective information. “The last time I saw him he was walking down Lover’s Lane holding his own hand.” by Fred Allen.

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:16 am
  Permalink

  You made some good points there. I looked on the internet for the topic and found most guys will agree with your blog.

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:47 am
  Permalink

  It¡¦s really a nice and useful piece of information. I¡¦m happy that you just shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:41 am
  Permalink

  Somebody essentially assist to make severely articles I might state. That is the first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to make this actual post incredible. Magnificent activity!

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:10 am
  Permalink

  I was just seeking this information for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:23 am
  Permalink

  Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

  Reply
 • August 19, 2017 at 1:32 pm
  Permalink

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much for sure will make sure to do not put out of your mind this web site and provides it a glance regularly.

  Reply
 • August 19, 2017 at 2:16 pm
  Permalink

  I together with my friends were found to be reading through the best items found on your web blog and quickly I got a terrible suspicion I had not thanked the website owner for those tips. The ladies happened to be thrilled to see them and have now clearly been enjoying those things. Thanks for being really helpful as well as for opting for these kinds of fabulous useful guides millions of individuals are really eager to understand about. My honest regret for not expressing appreciation to earlier.

  Reply
 • August 19, 2017 at 8:36 pm
  Permalink

  You made some nice points there. I looked on the internet for the subject matter and found most people will agree with your website.

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:58 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 4:49 am
  Permalink

  Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the information you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful blog!

  Reply
 • August 20, 2017 at 4:52 am
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:11 am
  Permalink

  My spouse and i got very glad Edward could do his survey because of the ideas he discovered from your very own weblog. It’s not at all simplistic just to happen to be freely giving tricks which often others might have been trying to sell. So we do understand we have you to thank for this. The illustrations you made, the easy site menu, the relationships your site assist to promote – it’s all incredible, and it’s really leading our son and our family do think the theme is awesome, which is certainly pretty mandatory. Thanks for all!

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:51 am
  Permalink

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I will definitely be back.

  Reply
 • August 20, 2017 at 7:14 am
  Permalink

  I’ll immediately grasp your rss as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:33 am
  Permalink

  Thank you so much for providing individuals with an exceptionally remarkable possiblity to read in detail from this web site. It’s usually very brilliant and also packed with a great time for me personally and my office co-workers to search your blog at a minimum three times every week to see the new secrets you have got. Not to mention, I’m just usually impressed with your perfect tips and hints you serve. Some 1 areas in this post are really the simplest we have all ever had.

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:20 pm
  Permalink

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

  Reply
 • August 20, 2017 at 1:26 pm
  Permalink

  It’s nearly impossible to find knowledgeable people in this particular subject, however, you
  seem like you know what you’re talking about! Thanks

  Reply
 • August 20, 2017 at 2:17 pm
  Permalink

  I just couldn’t leave your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard info a person provide for your guests? Is gonna be back ceaselessly to check up on new posts

  Reply
 • August 20, 2017 at 4:54 pm
  Permalink

  I simply intend to show you that I am new to posting and thoroughly liked your review. Probably I am likely to store your blog post . You literally have wonderful article materials. Value it for expressing with us your own website post

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:33 pm
  Permalink

  Hiya there, just got receptive to your blog site through Bing and yahoo, and found that it’s pretty entertaining. I will truly appreciate should you decide maintain this informative article.

  Reply
 • August 20, 2017 at 8:41 pm
  Permalink

  I’m more than happy to discover this site. I need to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you bookmarked to look at new things in your blog.

  Reply
 • August 21, 2017 at 12:04 am
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 21, 2017 at 2:05 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:55 am
  Permalink

  Good write-up, I’m normal visitor of one’s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time.

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:14 am
  Permalink

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:56 am
  Permalink

  I have learn some excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how much attempt you set to create the sort of wonderful informative web site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:16 am
  Permalink

  I haven¡¦t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:39 am
  Permalink

  Normally I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very great article.

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:07 am
  Permalink

  You could definitely see your expertise within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:08 am
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 21, 2017 at 3:29 pm
  Permalink

  I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i¡¦m satisfied to express that I have an incredibly good uncanny feeling I came upon just what I needed. I so much indubitably will make sure to don¡¦t overlook this web site and provides it a look regularly.

  Reply
 • August 21, 2017 at 3:52 pm
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 21, 2017 at 4:27 pm
  Permalink

  Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very great post.

  Reply
 • August 21, 2017 at 10:37 pm
  Permalink

  Fantastic website. A lot of useful info here. I am sending it to several pals ans also sharing in delicious. And obviously, thanks to your effort!

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:49 am
  Permalink

  I like what you guys are up to. This sort of cool effort and exposure! Keep up the great work guys, I have incorporated you on my own gmail email website.

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:16 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:23 am
  Permalink

  You’re totally right and I totally agree with you. Whenever you wish, we can as well talk regarding mobile number tracker with name, one thing which intrigues me. Your website is really great, take care!

  Reply
 • August 22, 2017 at 5:20 am
  Permalink

  fantastic issues altogether, you just won a new reader. What would you recommend about your put up that you simply made some days ago? Any sure?

  Reply
 • August 22, 2017 at 5:32 am
  Permalink

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for! “Washington is the only place where sound travels faster than light.” by C. V. R. Thompson.

  Reply
 • August 22, 2017 at 8:56 am
  Permalink

  You made some good points there. I did a search on the subject matter and found most people will approve with your site.

  Reply
 • August 22, 2017 at 9:30 am
  Permalink

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

  Reply
 • August 22, 2017 at 1:50 pm
  Permalink

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

  Reply
 • August 22, 2017 at 2:49 pm
  Permalink

  What i do not understood is actually how you’re not really a lot more neatly-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You understand thus significantly in terms of this subject, produced me individually consider it from numerous varied angles. Its like men and women are not interested unless it is something to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs nice. At all times care for it up!

  Reply
 • August 23, 2017 at 1:05 am
  Permalink

  Just wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply cool and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

  Reply
 • August 23, 2017 at 5:15 am
  Permalink

  My spouse and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a number of the subjects you write about here. Awesome site!

  Reply
 • August 23, 2017 at 6:52 am
  Permalink

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X