GST-நள்ளிரவில் தொடுக்கப்பட்ட போர்!

நீண்ட எதிர்பார்ப்புகளுக்கும் விவாதங்களுக்கும் பிறகு சரக்கு மற்றும் சேவை வரி (Goods and Service Tax – GST) ஜூலை 1 முதல் நாடு முழுவதும் நடை-முறைக்குக் கொண்டு வரப்பட்டுள்ளது.

இது இந்திய மக்களின் வாழ்வில் ஏற்படுத்தவுள்ள மாற்-றங்-களையும் சீர்திருத்தங்களையும் கணக்கில் எடுத்துக்-கொள்ளும்போது, இந்தப் புதிய வரி விதிப்பு முறை இந்தியாவுக்கு விடுதலை கிடைத்த வரலாற்றுச்
சிறப்பு-மிக்க அந்த நேரத்தைப் போன்று முக்கியத்துவம் வாய்ந்தது என்பதுவே மத்திய அரசின் வாதம்.

அதனால்தான் GST குறித்த அறிவிப்புப் பிரகட-னத்தை ஜூன் 30 அன்று நள்ளிரவில் நாடாளுமன்ற மைய மண்டபத்தில் நடத்தத் தீர்மானிக்கப்பட்டது.

1947 ஆகஸ்ட் 14 அன்று ஜவஹர்லால் நேரு நள்-ளிர-வில் நடத்திய விடுதலைப் பிரகடன உரையை நினைவுகூரவே இந்த நேரம் தேர்வு செய்யப்படது. ஆனால், இந்த வரலாற்று முக்கியத்துவத்தை எதிர்க்-கட்சி-களுக்கு உணர்த்துவதில், ஆளுங்கட்சி தோல்வி-யடைந்து விட்டது. காங்கிரஸ், திரிணாமூல் காங்-கிரஸ், இடதுசாரிகள், ராஷ்ட்ரீய ஜனதா தளம் ஆகிய கட்சிகள் இந்த நிகழ்வைப் புறக்கணித்தன.
ஒரே நாடு; ஒரே வரி; ஒரே சந்தை என்பதுதான் எகுகூ முன்வைக்கின்ற முத்திரை முழக்கம். இனி

சரக்குகளுக்கும் சேவைகளுக்கும் பல்வேறு வகையான வரிகள் இருக்காது. இத்தனை காலம் நடைமுறையில் இருந்த உற்பத்தி வரி, சேவை வரி, விற்பனை வரி போன்ற முக்கிய 17 மறைமுக வரிகள் இத்துடன் இல்லாமல் ஆகிவிடும். அதற்கேற்ப 5%,12%, 18%. 28% என வரி விகிதங்கள் மாற்றியமைக்கப்பட்டுள்ளன. மாநிலங்-களுக்கு இடையேயான சோதனைச் சாவடி-களும் அகற்றப்பட்டு விட்டன.

கறுப்புப்பணத்தை தடை செய்து, வரி ஏய்ப்பை ஒழித்து, உண்மையாக வரி செலுத்துவோருக்கு நிம்மதி அளிப்பதற்காகவே இந்தப் புதிய வரி விதிப்பு முறை நடைமுறைக்குக் கொண்டு வரப்பட்டுள்ளது என பிரதமர் மோடி குறிப்பிட்டுள்ளார்.

ஆனால், இந்தப் புதிய பிரகடனத்தின் மூலம் பொருளாதாரத் துறையில் பெரும் குழப்பங்களே நிலவுகின்றன. யானைச் சிலையைத் தொட்டுப் பார்த்து ஒவ்வொரு விதமாக விளக்கமளித்த பார்வையற்ற மனி-தர்க-ளைப் போல, இன்று வணிகர்களும் தணிக்கையாளர்களும் நுகர்வோர்களும், அரசும்கூட குழப்-பத்-தில்தான் உள்ளனர்.
பணமதிப்பு நீக்க நடவடிக்கையில் போ-து-மான முன்தயாரிப்புகள் எதுவும் மேற்-கொள்-ளா-மல், அதிரடி-யாய், அடாவடித்தனமாய் நடை-முறைப்-படுத்-தப்-பட்-ட-தைப் போலவே, இதற்கும் தேவையான முன் தயாரிப்புகள் எதுவும் நடத்தப்படவில்லை. ஒவ்-வொரு நாளும் பில்லியன் ரூபாய் கணக்கில் வணிகம் நடைபெறுகின்ற இந்தியாவின் சந்தையில், இதனால் ஏற்படும் பாதிப்புகள் கொஞ்சநஞ்சமல்ல.

GST நடைமுறைக்கு வந்த அடுத்த நாளே மானிய விலை சமையல் எரிவாயு சிலிண்டரின் விலை 32 ரூபாய் அதிகரித்தது. குடிநீர் கேன்களின் விலை 5 ரூபாய் உயர்ந்துவிட்டது. நோட்டுப் புத்தகங்கள், சானிட்டரி நாப்கின்கள் மீது 18% வரி விதிக்கப்பட்டுள்ளது. மாற்றுத் திறனாளிகள் பயன்-படுத்தும் கருவிகள் உள்பட இதுவரை வரி விதிக்-கப்படாமல் இருந்த 509 பொருள்களுக்கு வரி விதிக்கப்பட்டுள்ளது.

இதுவரை 4% வரி விதிக்கப்பட்டிருந்த கிரைண்-டர்-களுக்கு 28% வரியும், பம்புகளுக்கு 18% வரியும் விதிக்கப்பட்டுள்ளது. சாயமேற்றுதல், தையல், காஜா எடுத்தல் முதலிய சில்லறை வேலைகளில் ஈடு-படும் கடைகளும் நிறுவனங்களும் வரிவிதிப்பு வரம்-பில் இல்லை. தற்போது இவற்றுக்கு 18% வரி விதிக்-கப்பட்டுள்ளது. இதுவரை ஆண்டுக்கு 15 கோடி ரூபாய் வர்த்தகம் செய்து வந்தவர்கள் கலால் வரி வரம்புக்குள் வரவேண்டும் என்றிருந்ததை மாற்றி, 20 இலட்சம் வர்த்தகம் செய்தாலேGST வரம்புக்குள் கொண்டு வரப்பட்டுள்ளதன் மூலம் வரிச்சுமை ஏற்றப்-பட்டுள்ளது.

பெட்ரோல் விலையில் 57 விழுக்காடும், டீசல் விலை-யில் 55 விழுக்காடும் வரிகள் என்பதை மாற்ற-வில்லை. அடக்கவிலையைவிட அதிகமான வரி போட்டு உறிஞ்சுவது தொடர்கிறது. பெட்ரோல், டீசல் மீதான வரி விதிப்பை ஏன் GST வரம்புக்குள் கொண்டுவரவில்லை என்ற கேள்விக்கு அரசு பதில் அளிக்கத் தயாராக இல்லை.

GSTயிலிருந்து விலக்கு அளிக்கக் கோரி நாடு முழுவதும் சிறு வணிகர்கள், ஜவுளித் துறையைச் சார்ந்த-வர்கள் சில நாள்களாகப் போராட்டத்தில் ஈடு-பட்டு வருகின்றனர். குஜராத் மாநிலத்தின் சூரத் நகரில் இலட்சக்கணக்கான மக்கள் பங்கேற்ற போராட்டம் நடந்துள்ளது குறிப்பிடத்தக்கது.

மத்திய அரசின் நவீன தாராளமய பொருளாதாரச் சீர்திருத்தங்களால் ஏற்கனவே முதுகெலும்பு முறிந்து கிடக்கின்ற விவசாயிகளும் இதன் மூலம் கவலையில் மூழ்கியுள்ளனர். பணமதிப்பு நீக்க நடவடிக்கை போன்று, கிராமப் பொருளாதாரத்தைப் பாதிக்கும் மற்-றொரு பேரிடியாக இது அமைந்து விடுமோ என ஐயம் கொள்வோரும் உள்ளனர். இந்த வரிச் சீர்-திருத்த நடவடிக்கையின் மிகப் பெரிய பலவீனம், இத-னால் பயன் பெறுபவர்கள் யார் என்பது எங்குமே தெளி-வாக்-கப்-படவில்லை என்பதாகும்.

சாதாரண மக்கள்தாம் இதன் மூலம் பயன-டை-வார்கள் எனில், எந்த அளவுக்கு அவர்களுக்குப் பயன் கிட்டும்? இதுவும் தெளிவாக்கப்படவில்லை. செல்-வந்-தர்களுக்கும் ஏழைகளுக்கும் எந்த வேறுபாடும் இல்லாமல் ஒரே வரி விதிப்பு முறை வருகின்றபோது, அது இந்தியாவில் ஏழைகளை எந்த வகையில் பாதிக்-கும் என்பதை இனி ஏற்படும் அனுபவங்களின் மூலமே அறிய வேண்டியுள்ளது.

5 முதல் 28 விழுக்காடு வரை ஐந்து நிலைகளில் வரி விதிக்கப்பட்டுள்ளது. என்னென்ன பொருள்-களுக்கு எவ்வளவு வரி என்பதை ஓர் உயர்நிலை அதி-காரிகள் குழு முடிவு செய்யும். அமைச்சர்கள் உள்பட கார்ப்பரேட் முதலாளிகளின் ‘அன்புக்குரியவர்கள்’ மட்-டுமே இக்குழுவில் இடம் பெறுவர் என்பதை யாரும் சொல்லத் தேவையில்லை. இக்குழு எடு-க் கும் முடிவுகள் கார்ப்பரேட்டுகளுக்குச் சாதக-மாக இல்லாமல் இருந்தால்தான் வியப்படைய வேண்-
டு-ம். இக்குழுவின் தீர்மானங்களை எதிர்த்து வணி-கப் பெருமக்களும் சிறு, குறு வணிகர்களும் நீதி-மன்-றங்களை நாடத் தொடங்கினால், வரி சுமத்தும் நட-வடிக்கை பல்வேறு வகையான சட்டச் சிக்கல்களைச் சந்திக்கவும் வாய்ப்புள்ளது.
158 நாடுகளில் ஒரே விதமான வரி விதிப்பு முறை வெற்றிகரமாக நடைமுறைப்படுத்தப்பட்டு வருகிறது என்பது யதார்த்த உண்மையாகும். அந்த நாடுகளில் மக்களின் வாழ்க்கைத் தரம் உயர்ந்து காணப்படுவதும் வெற்றிக்கு ஒரு காரணமாகும். மிக பயங்கரமான பொரு-ளாதாரச் சமத்துவமின்மை நிலைபெற்றுள்ள இந்தியா போன்ற ஒரு நாட்டில், சாதாரண மக்களை இது எவ்வாறு பாதிக்கும் என்பது மிக முக்கியத்துவம் வாய்ந்த ஒரு கேள்வி ஆகும். வரிச் சீர்திருத்த நடவடிக்-கைகளுக்குப் பின்னால் கார்ப்பரேட்டுகளின் திட்-டங்கள் உள்ளனவா என்பதையும் நாம் காண வேண்-டி-யுள்ளது.

ஜி.எஸ்.டி.யின் பெயரால் தமிழகத்தில் மக்கள் கொள்ளையடிக்கப்படுகின்றனர். வரி குறைக்கப்பட்-டுள்-ளதால் விலை குறையும் என அறிவிக்கப்பட்ட பொருள்-களின் விலை குறையவில்லை என்பது மட்டு-மல்ல, பல பொருள்களின் விலைகள் அதிகரித்-துள்-ளன.

சுங்கவரி, வாட், இதர வரிகள் அனைத்-தை-யும் கொண்டு நிர்ணயிக்கப்பட்டிருந்த மொத்த விலை-யுடன் ஜிஎஸ்டி வரியையும் சேர்த்து பலர் விற்பனை செய்கின்றனர். உணவகங்கள் ஜிஎஸ்டியின் பெயரால் தான்தோன்றித்தனமாக விலைகளை நிர்ண-யி-த்-துள்ளன.

உண்மையில் ஏற்கனவே விதிக்கப்பட்டிருந்த வரி-களைக் குறைத்தே ஜிஎஸ்டி விதிக்கப்பட்டுள்ளது. ஆனால் அந்த வரிகளைக் குறைக்காமல் மொத்த விலையின் மீது ஜிஎஸ்டியையும் சேர்த்து வ-சூ-லிக்-கப்-படுகிறது. சில துணிக்கடைகள் சலு-கையை வழங்-காதிருக்க, விலையின் ஸ்டிக்கரை மாற்றி ஒட்டி-யுள்ளன. வாகன நிறுத்தக் கட்டணமும் கார் வாடகை-யும்கூட அதிகரித்துள்ளன.

ஜிஎஸ்டியின் பெயரால் உற்பத்தியாளர்களும் விநி-யோகஸ்-தர்களும் வணிகர்களும் நுகர்வோரை கசக்கிப் பிழிவதைத் தடை செய்ய எந்த ஏற்பாடும் இல்லை. ஜிஎஸ்டி சட்டப்படி ‘ஆன்டி பிராஃபிட்டியரிங்’ கமிட்டிக்குத்தான் இதற்கான உரிமை உள்ளது. அந்தக் கமிட்டி இன்னும் அமைக்கப்படவில்லை. மாநில விற்பனை வரித் துறைக்கு எந்த அதிகாரமும் இல்லை. ஆனால், ஆவணங்கள் மூலம் புகார் அளித்-தால் ஏற்றுக்கொள்ளப்படும். அந்தக் கமிட்டி அமைக்கப்பட்டவுடன் அவற்றிடம் ஒப்படைக்-கப்படும் எனத் தெரிவிக்கப்பட்டுள்ளது.

GSTயில் எல்லாச் சேவைகளுக்கும் வரி விதிக்-கப்-பட்டுள்ளதால் மக்களின் பணப்பை கிழிந்துவிட்டது. பெரும்பாலான சேவைகள் ஏற்கனவே உள்ள சேவை வரியான 15%லிருந்து GSTயின் மூலம் 18%க்கு உயர்ந்துள்ளது. இதனால் சேவை தொடர்பான பொருள்-களின் விலைகள் நிச்சயம் அதிகரிக்கும். GST நடைமுறைப்படுத்தப்பட்ட இடங்களில் விலை-யேற்றம் ஏற்பட்டுள்ளது.

விலை குறையும் என அறிவிக்கப்பட்ட பல பொருள்களின் விலை அதிகரித்துள்ளன. ஏ.சி உணவகங்களில் 18 விழுக்காடு வரி விதிக்கப்-பட்-டுள்-ளது. 75 இலட்சம் வரை வரவு செலவு கொண்ட ஏ.சி இல்லாத உணவகங்களுக்கு ஐந்து விழுக்காடு வரி. ஏற்கனவே செலுத்தப்பட்டுக் கொண்டிருந்த மத்திய, மாநில அரசுகளின் வரிகள் குறைந்தது போக உள்ள தொகையும், இன்புட் கிரடிட்டும் கழித்-தால் வருகின்ற தொகைக்குத்தான் ஜிஎஸ்டி விதிக்க வேண்டும்.

ஆனால் முழுத் தொகைக்கும் ஜிஎஸ்டி விதிக்கின்றனர் உணவக உரிமையாளர்கள். உண-வகப் பொருள்களுக்கு அதிகபட்ச விற்பனை விலை (MRP) இல்லாதது, இவர்களுக்கு எளிதாக உணவு விலையை அதிகரிக்க உதவியாய் இருக்கிறது. பேக்கரி பொருள்களின் விலையும் அதிகரித்துள்ளன. ஒரு சமோசாவுக்குக் கூட இரண்டு ரூபாய் அதி-கரித்-துள்ளது.இரயில்வே காண்டீன்களில் விற்பனை செய்-யப்-படும் உணவுப் பொருள்களின் விலையும் அதி-கரித்-துள்-ளன. அதுமட்டுமல்ல, இப்போது நடுத்-தர உண-வகங்-களில்-கூட ஏ.சி பொருத்தப்பட்டு வரு-கின்றன.

செல்போன் நிறுவனங்கள் தாங்கள் வழங்கி வந்த சலுகைகளைப் பறித்துக் கொண்டுள்ளன. 110 ரூபாய்க்கு முழு டாக்டைம் கொடுத்த செல்போன் நிறு-வனங்கள் 10 ரூபாயை அபேஸ் செய்து 100 ரூபாய் ஆக்கி விட்டன. 143 ரூபாய்க்கு 7 எஆ நெட் வழங்-கிய செல்போன் நிறுவனங்கள் அதற்கு 20 ரூபாய் அதிகப்படுத்தி 163 ஆக விலையை உயர்த்தி விட்-டார்கள். 10 ரூபாய்க்கு ரீசார்ஜ் செய்தால் இதுவரை 7.50 கொடுக்கப்பட்ட டாக்டைம் இனி 6 ரூபாயாகக் குறையும் என எதிர்பார்க்கப்படுகிறது.

10 ரூபாய் மதிப்பில் விற்கப்படும் பேனாக்கள் 50 கொண்ட பார்சலுக்கு 10 பேனாக்களை இலவசமாக வழங்கிய நிறுவனங்கள் இப்போது அந்த 10 இலவச பேனாக்களை நிறுத்தி விட்டன.ஊறுகாய் பொட்டலத்தின் உற்பத்திச் செலவு 50 பைசா. அது ஒரு ரூபாய்க்கு விற்கப்படுகிறது.
சாதா-ரண பொட்டல ஊறுகாயை உற்பத்தி செய்வது
சாமானிய குடிசைவாழ் மக்களே!

ஆனால் அவர்-களுக்கு 18% வரி என்பது அநீதியானது. கடலை மிட்-டாய், தேன் மிட்டாய், சிறு கேக், மிக்சர் என ஏழைகள் உற்பத்தி செய்யும் பொருள்களுக்கு GST அபாய மணி அடிக்கிறது.

தீப்பெட்டிக்கு 18% வரி விதிக்கப்பட்டுள்ளது. இந்-தியத் தீப்பெட்டி இனி 2 ரூபாய்க்கு கிடைக்கும். ஆனால் சீனாவிலிருந்து இறக்குமதியாகும் தீப்பெட்டி 1 ரூபாய்க்கு விற்கப்படலாம்.

கார், ஏசி, ராயல் என்ஃபீல்டு பைக், டிவிஎஸ் பைக், பீட்சா போன்ற பொருள்களுக்கு 5% வரி விதிக்-கப்-பட்டுள்ளது. ராயல் என்ஃபீல்டு புல்லட்டும், டிவிஎஸ் கம்பெனியும் முன்கூட்டியே 5 ஆயிரம் வரை விலைக்குறைப்பு செய்து விட்டது குறிப்பிடத் தக்கது.

எகுகூ வரி விதிப்பை நடைமுறைப்படுத்த பாஜக ஏன் இவ்வளவு அவசரப்படுகிறது என்ற காரணம் இதுவரை தெரியவில்லை. ஏற்கனவே வேகமாக வள-ரும் நாடுகளின் பட்டியலிலிருந்து இந்தியா
நீக்-க-ப்பட்டுள்ளது. உள்நாட்டு உற்பத்தி விகிதம் வீழ்ச்சி-யடைந்துள்ளது. GST மூலம் மாநிலத்துக்கு வரிப் பங்காக இலட்சம் கோடி ரூபாய் கிடைக்கும் என்ற எண்ணத்தில்தான் தமிழ்நாடு உள்பட பல மாநிலங்கள் இதனை ஏற்றுக் கொண்டுள்ளன.

GST தொடர்பான சட்டம் மாநிலங்களின் வரி நிர்ணய உரிமைகளை முழுவதுமாகப் பறித்து, GST கவுன்சிலிடம் ஒப்படைத்துள்ளது. இந்தக் குழு எடுக்கும் முடிவுகளை நாடாளுமன்றத்தில் விவா-திக்-கவும், இறுதி முடிவுக்கு உட்படுத்தவும் வழியில்லாமல் செய்திருப்பது, சட்டப்பேரவைகளையும், நாடாளு-மன்-றத்-தையும் பலவீனப்படுத்தும் ஜனநாயக விரோத-த் தன்மையாகும். ஊழல் நிறைந்த அதிகார வர்க்க–த்தால் GST முறையை எந்த அளவுக்கு நன்மை தரும் விதத்தில் கொண்டு செல்ல முடியும் என்ற கேள்விக்கு, இனி காலம்தான் பதில் சொல்ல வேண்டும்.

1947 ஆகஸ்ட் 14 நள்ளிரவில் பிரதமர் நேரு ஆற்றிய உரை இந்திய விடுதலைப் பிரகடனமாக அமைந்தது. இன்றைய பிரதமர் மோடியின் நள்ளிரவு உரை, சாமானிய மக்கள் மீது நள்ளிரவில் தொடுக்கப்பட்ட தாக்குதலாகவே அமைந்துள்ளது.

ஏ .ஆர். செய்யத் சுல்தான்

65 thoughts on “GST-நள்ளிரவில் தொடுக்கப்பட்ட போர்!

 • August 13, 2017 at 11:57 am
  Permalink

  I just want to mention I am very new to blogging and honestly enjoyed this blog site. Very likely I’m going to bookmark your blog post . You definitely come with superb stories. Many thanks for revealing your web-site.

  Reply
 • August 15, 2017 at 2:53 pm
  Permalink

  Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

  Reply
 • August 16, 2017 at 11:24 pm
  Permalink

  Hey there, You have done a great job. I抣l certainly digg it and personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this website.

  Reply
 • August 17, 2017 at 7:06 am
  Permalink

  Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

  Reply
 • August 18, 2017 at 6:35 am
  Permalink

  Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & help other customers like its helped me. Great job.

  Reply
 • August 18, 2017 at 7:51 am
  Permalink

  Thank you for sharing superb informations. Your web site is so cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just couldn’t come across. What an ideal website.

  Reply
 • August 18, 2017 at 11:12 am
  Permalink

  I’m very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

  Reply
 • August 18, 2017 at 1:07 pm
  Permalink

  You are my intake, I possess few web logs and sometimes run out from brand :). “He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.” by George Orwell.

  Reply
 • August 18, 2017 at 5:19 pm
  Permalink

  You are my aspiration , I possess few web logs and rarely run out from to post .I believe this web site has some very great information for everyone. “A man’s dreams are an index to his greatness.” by Zadok Rabinwitz.

  Reply
 • August 18, 2017 at 8:40 pm
  Permalink

  Wonderful work! That is the type of info that should be shared around the net. Disgrace on Google for now not positioning this post upper! Come on over and consult with my site . Thanks =)

  Reply
 • August 18, 2017 at 10:19 pm
  Permalink

  I’m also writing to let you know what a fine encounter my daughter developed reading the blog. She realized several pieces, not to mention what it is like to have a wonderful coaching mindset to have most people without hassle fully grasp chosen extremely tough things. You actually exceeded readers’ expectations. I appreciate you for producing such necessary, trusted, edifying not to mention fun tips on the topic to Jane.

  Reply
 • August 19, 2017 at 12:59 am
  Permalink

  Internet should be an amalgamation and mixture of multifarious actions and uses. It provides loads of opportunities to large section of people, can make a living easy to great level. Everything on internet seems so systematic and sophisticated, which you’re able to mere wonder about the functioning of the online market place that comes about. Students search this can courses, businessmen look for your clients, and chatters look up some new friends. This is how it is all on place.Nevertheless, the clients are not to blame. Of course, once they are buying a product or some services from you, they to help be sure about their purchase. They want to need to know they are investing their cash in the right thing. Settlement is precious, particularly in times like this, effortlessly cent counts so they’ve a right to be picky and selective. However, online businesses can payments that some satisfy consumers. They can assure them that top quality of their products and services is not going to be any not the same as any other retail store in market.RX9 struck gold early this year when his site connected on-air with Clear Channel’s Bubba the Love Sponge show – until host Bubba Clem had first the show then his contract using broadcaster cancelled due to FCC fines incurred very many years before.This a great instance where teachers were willing regarding out of this box. They did not settle for that way this always done before. By finding easy methods to use current technology, they breathed life into their Bible lessons for kid. They engaged their kids and grabbed their curiosity. Don’t be afraid to think as it is and try some new, sometimes crazy things within your Bible lessons for little kids. This example took a computer, an internet connection and will Skype organization.But I’m going to tell you about an idea in online dating that you may have not put much thought into. Maybe you have thought of dating a girl from another country? I am just not a long-distance relationship and i’m really not talking in regards to a mail order bride. Instead what I am talking about is being able to meet a girl that has very similar interests for and that will make a great partner anyone for for future assignments. She doesn’t have to stay at down the trail.Often if you wish to or organizations try construct something they fail miserably. Often this is because people are incongruous concerning their creations. On the one had they hoping create. But they want to be let us also. And there is always a voice that is essential of the process.Videngage, your next generation online hangout, has added live free webcams and video chat to the hangout arena. This gives users the ability to actually conversate and see people for who might and in their element a person actually get together with them in girl. Long distance relationships, even from different countries, are more realistic with live free sex.Arters couldn’t resist the chance go to another tie-in, particularly in anticipation of his settle for radio with Bubba next month. “This is definitely a warm-up for Bubba,” Arters said.If this is the first option then it implies there is competition already there and you will have efficient a bit harder – but must not become sole reason not so it can gain a shot – but you do have end up being smart.With adult webcam personals you may get naughty (wink) if you like, now on an active webcam. You may also get a sneak-peek for the other person doing actions of turns upon (a strip-tease anyone?).

  Reply
 • August 19, 2017 at 3:03 am
  Permalink

  Thank you, I’ve just been looking for information approximately this topic for a long time and yours is the greatest I have discovered so far. However, what concerning the conclusion? Are you sure in regards to the source?

  Reply
 • August 19, 2017 at 3:12 am
  Permalink

  Good info and straight to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you people have any thoughts on where to get some professional writers? Thx 🙂

  Reply
 • August 19, 2017 at 4:26 am
  Permalink

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is great blog. A great read. I will certainly be back.

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:52 am
  Permalink

  Good day! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog covers a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:31 am
  Permalink

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such great info being shared freely out there.

  Reply
 • August 19, 2017 at 2:42 pm
  Permalink

  Somebody essentially lend a hand to make severely articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I amazed with the analysis you made to create this particular submit incredible. Great task!

  Reply
 • August 19, 2017 at 5:28 pm
  Permalink

  I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

  Reply
 • August 19, 2017 at 6:49 pm
  Permalink

  I really like your writing style, great information, thank you for posting :D. “If a cluttered desk is the sign of a cluttered mind, what is the significance of a clean desk” by Laurence J. Peter.

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:35 pm
  Permalink

  What i do not understood is in truth how you’re not really a lot more well-favored than you may be right now. You’re very intelligent. You know thus considerably in terms of this topic, made me individually consider it from numerous various angles. Its like women and men are not interested until it is something to accomplish with Lady gaga! Your individual stuffs excellent. All the time handle it up!

  Reply
 • August 19, 2017 at 7:53 pm
  Permalink

  Hi there, I found your site by the use of Google at the same time as looking for a similar matter, your website came up, it seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Reply
 • August 19, 2017 at 9:37 pm
  Permalink

  I simply could not leave your web site prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual information an individual supply in your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts

  Reply
 • August 19, 2017 at 11:22 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:00 am
  Permalink

  I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :).

  Reply
 • August 20, 2017 at 3:09 am
  Permalink

  wonderful points altogether, you simply received a emblem new reader. What would you suggest about your put up that you simply made a few days in the past? Any positive?

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:24 am
  Permalink

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Superb choice of colors!

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:25 am
  Permalink

  Hello, you used to write great, but the last few posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

  Reply
 • August 20, 2017 at 9:40 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 20, 2017 at 2:31 pm
  Permalink

  I genuinely enjoy examining on this site, it contains wonderful content . “A man of genius has been seldom ruined but by himself.” by Samuel Johnson.

  Reply
 • August 20, 2017 at 5:14 pm
  Permalink

  F*ckin’ tremendous issues here. I am very happy to peer your post. Thanks a lot and i am having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?

  Reply
 • August 20, 2017 at 6:31 pm
  Permalink

  Thanks, I have just been looking for information about this subject for a long time and yours is the best I’ve came upon so far. However, what about the conclusion? Are you certain about the source?

  Reply
 • August 20, 2017 at 7:15 pm
  Permalink

  Hi here, just became mindful of your writings through Google, and have found that it is seriously entertaining. I’ll appreciate in the event you persist these.

  Reply
 • August 20, 2017 at 7:24 pm
  Permalink

  I’ve been browsing online more than 3 hours these days, but I never discovered any interesting article like yours. It’s pretty price enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the web can be a lot more helpful than ever before. “Baseball is 90 percent mental. The other half is physical.” by Lawrence Peter Berra.

  Reply
 • August 20, 2017 at 9:20 pm
  Permalink

  You are my intake , I own few blogs and rarely run out from to post .I think this site has got some rattling wonderful information for everyone. “Loving someone is easy but losing someone is hard.” by Shelby Harthcock.

  Reply
 • August 20, 2017 at 11:39 pm
  Permalink

  MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks and Digital Signage, and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks and Digital Signage. MetroClick, 121 Varick St, #301, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

  Reply
 • August 20, 2017 at 11:44 pm
  Permalink

  I’m extremely pleased to uncover this great site. I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you bookmarked to see new information in your web site.

  Reply
 • August 21, 2017 at 4:30 am
  Permalink

  I just want to inform you that I am new to online blogging and incredibly admired your post. Very likely I am going to save your blog post . You simply have wonderful article materials. Like it for giving out with us the best domain write-up

  Reply
 • August 21, 2017 at 4:49 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 5:07 am
  Permalink

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:12 am
  Permalink

  Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new
  iphone! Just wanted to say I love reading through your blog
  and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

  Reply
 • August 21, 2017 at 6:26 am
  Permalink

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is excellent blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:28 am
  Permalink

  I in addition to my friends came analyzing the excellent suggestions found on the website and so suddenly got a horrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for those tips. All of the men ended up excited to read through all of them and already have honestly been having fun with these things. We appreciate you simply being really thoughtful and then for pick out some essential themes most people are really desperate to discover. Our own honest apologies for not saying thanks to you earlier.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:29 am
  Permalink

  of course like your website however you need to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to inform the reality nevertheless I¡¦ll certainly come again again.

  Reply
 • August 21, 2017 at 9:17 am
  Permalink

  Great ¡V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task..

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:18 am
  Permalink

  Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street,3rd Floor,New York, NY 10013,+1 646 205 3214

  Reply
 • August 21, 2017 at 2:51 pm
  Permalink

  Emeryeps is a SEO(Search Engine optimzation) and Internet Marketing company. They help businesses to get traffic from various search engine and online community. They have seo experts and consultants with many years of SEO Experiences. No matter where your business is located, EmeryEPS.com can help your business to secure your highly convertible leads online.

  Reply
 • August 21, 2017 at 4:37 pm
  Permalink

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon..

  Reply
 • August 21, 2017 at 7:25 pm
  Permalink

  Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such excellent information being shared freely out there.

  Reply
 • August 21, 2017 at 8:47 pm
  Permalink

  You could certainly see your expertise in the work you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

  Reply
 • August 21, 2017 at 11:40 pm
  Permalink

  As I site possessor I believe the content matter here is rattling excellent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck.

  Reply
 • August 22, 2017 at 2:08 am
  Permalink

  I think this is among the most important information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:06 am
  Permalink

  MichaelJemery.com is a site with many hypnosis downloads. Whether you are looking for free hypnosis downloads, self hypnosis download for mp3, video and any audio files, Michael Jemery has the downloads for you. You can download hypnosis from apps, audio, mp3 and even youtube !

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:31 am
  Permalink

  Great – I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

  Reply
 • August 22, 2017 at 3:39 am
  Permalink

  Great – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

  Reply
 • August 22, 2017 at 4:49 am
  Permalink

  I think this site has some very superb info for everyone :D. “A friend might well be reckoned the masterpiece of nature.” by Ralph Waldo Emerson.

  Reply
 • August 22, 2017 at 6:46 am
  Permalink

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i am satisfied to convey that I have a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot indisputably will make sure to do not omit this website and give it a glance regularly.

  Reply
 • August 22, 2017 at 5:51 pm
  Permalink

  Generally I don’t learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice article.

  Reply
 • August 22, 2017 at 7:14 pm
  Permalink

  Somebody necessarily assist to make significantly articles I’d state. That is the first time I frequented your website page and so far? I amazed with the research you made to make this actual publish incredible. Fantastic process!

  Reply
 • August 22, 2017 at 10:04 pm
  Permalink

  Its good as your other content : D, regards for putting up. “History is a pact between the dead, the living, and the yet unborn.” by Edmund Burke.

  Reply
 • August 23, 2017 at 8:54 am
  Permalink

  Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures
  aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a
  linking issue. I’ve tried it in two different browsers
  and both show the same outcome.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X

Pin It on Pinterest

X